Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 4. 2021)

14. 4. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na grafický editor ontologií, vyzkoušíme si zajímavý nástroj pro stahování, nakoukneme do virtuálního vesmíru a vytvoříme si pár 2D animací.

Eddy

Grafický editor pro specifikace a vizualizaci ontologií v jazyce Graphol. Poskytuje komfortní grafické nástroje, díky kterým může uživatel definovat vztahy mezi jednotlivým pojmy a vytvářet definice těchto pojmů. Eddy je napsaný v Pythonu, jeho grafické rozhraní pak používá Qt5 framework.

github.com/obdasystems/eddy, 3.1

FireDM

Nástroj na stahování souborů z internetu napsaný v Pythonu. Má vysokorychlostní engine, podporuje stahování z více umístění, umí automaticky obnovit stahování a vůbec poskytuje spoustu vychytávek pro stahování souborů. Kromě toho má i zajímavé funkce pro práci s video soubory. Podporuje stahování z YouTube, stahování celých playlistů, automatické stahování titulků, zápis metadat do stažených souborů nebo spojování rozdělených souborů.  

github.com/firedm/FireDM, 2021.4.8

Vircadia

Otevřená metaverse platforma založená na ukončené High Fidelity Virtual Reality Platform. Jedna z definic popisuje metaverse jako budoucí podobu internetu, jehož součástí budou sdílené 3D virtuální prostory propojené do jednoho virtuálního vesmíru. Vircadia se snaží vytvořit virtuální svět, ve kterém se mohou lidi potkávat, konverzovat a hrát hry. Také si zde každý může vytvářet své vlastní světy a avatary nebo uspořádat virtuální akci.

vircadia.com, 2021.1.1

OpenToonz

Software pro tvorbu 2D animací. Vychází ze zdrojových kódů programu Toonz, které byly v roce 2016 uvolněny pod svobodnou licencí. Tento program nabízí všechny potřebné funkce, stejně jako jeho komerční vzor. Mimoto nabízí unikátní funkci pro skenování a možnost přidávat pluginy s dodatečnými efekty.

cyber23

opentoonz.github.io, 1.5.0

Blbinka

Dnešní doba je specifická dvěma věcmi. Ta první je, že nosíme všichni respirátory a ta druhá jsou všudypřítomné moderní technologie. Tak proč to nespojit?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.