Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 10. 2008)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes na téma zálohování a správu filtrů, podíváme na filtrování pošty na serveru, bezpečně smažeme soubory, podíváme se na stav systému a taky na jednoho úsporného Bittorent klienta. Nebude chybět ani tolik oblíbená veselá blbinka.
David Kovalský
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Back in Time

Back in Time je nástroj sloužící k zálohování uživatelských dat. Grafické rozhraní je navržené pro desktopové prostředí Gnome a byť působí stroze, obsahuje vše, co je potřeba. Zálohování funguje na bázi snapshotů, tedy zachycení stavu adresářů včetně obsahu v čase. K tomu je potřeba minimální konfigurace – pouze nastavit umístění záloh a nastavení času provádění. Samozřejmostí je také asistence při obnově dat. Na závěr už jen dodám, že autor se nechal inspirovat projekty „flyback“ a „TimeVault“. A co vy, co používáte k zálohování? Nezapomeňte se podělit o své zkušenosti v diskusi pod článkem!

back-in-time

www.le-web.org/back-in-time/, 0.6, GPLv2

Python-managesieve

Modul managesieve pro skriptovací jazyk Python je implementace klientského protokolu ManageSieve. Slouží obsluhování Sieveskriptu, který slouží k filtrování pošty na straně serveru. Pokud jej budete chtít změnit ze skriptu, určitě dejte modulu managesieve šanci.

python-managesieve.o­rigo.ethz.ch/, 0.4, GPL / Python License

Submin

Submin je webový frontend pro správu verzovacího systému Subversion (SVN). S ním takto jednoduše můžete spravovat uživatele a skupiny, nastavovat práva k cestám či přidávat repozitáře. K autentizaci využívat soubor htpasswd, lze tedy sdílet účty např. s webovým serverem Apache.

supermind.nl/sub­min/, 0.99, BSD Original License / MIT/X Consortium License

Qwipe

Qwipe je doplněk pro servisní menu příznivců desktopového prostředí KDE. Umožní vám bezpečně smazat soubory přímo z Konqueroru. K běhu budete potřebovat secure-delete a knihovnu Qt4, ke kompilaci samozřejmě hlavičkové soubory, většinou v libqt4-dev resp. libqt4-devel.

www.kde-apps.org/conten­t/show.php/Qwi­pe+-+secure+file+de­lete?content=91031, 0.2, GPL

Huntor

Huntor je Bittorrent klient do příkazové řádky. Jako hlavní cíle si klade jednoduchost, lehkou ovladatelnost a držet se dobře ověřené UNIXové filozofie – dělat jednu věc a dělat ji dobře. Díky minimalistickému návrhu se Huntor může pochlubit minimální spotřebou zdrojů a dobrou rychlostí. Na závěr už jenom dodám, že napsaný je v Perlu. Více informací včetně informací o implementaci najdete na domovských stránkách projektu.

ostofiz.hostra­tor.com/huntor/, 1, Perl License

psinfo

Psinfo je malý nástroj, který vám přehledně vypíše informace z /proc. Konkrétně stav procesu, využití procesoru, stav I/O subsystému, stav paměti, počet výpadku stránek, signálů a další. Kompletní přehled a jak takový výpis vypadá najdete na domovských stránkách projektu.

tip docker

www.ward.nu/com­puter/psinfo/, 0.1, GPLv2

Blbinka

Dnes seznam manuálových stránek, které by na vašem systému určitě neměly chybět.