Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (8. 10. 2008)

8. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska si přehledně vypíšeme fonty, co máte nainstalované, podíváme se na audit MySQL nebo PostgreSQL. Ukážeme si neobvyklou Captcha a zajímavou knihovnu pro Python. Zakončíme ovladačem pro display Asus G1 a nezapomeneme ani na blbinku.

TTF Sampler

Nevím jak vy, ale já ani pořádně nevím, jaké fonty mám nainstalované. A když si chci jednou za uherský rok vytisknout něco netradičním písmem, tak velmi těžce vybírám… Tohle by měl usnadnit TTF Sampler, který ze zadaných TTF fontů vytiskne přehledný seznam. Daným fontem je vždy vysázeno jeho jméno. Ale máte možnost zvolit si i vlastní text (např. lipsum), aby to porovnání bylo dokonalejší. V takovém případě se jméno textu vypíše až za vysázeným textem, a to normálním písmem. TTF Sampler na výstupu generuje rovnou PDF soubor. Ten následující je výstupem příkazu:

$ python ttfsampler.py -f -v -o /tmp/pokus.pdf /usr/share/fonts/truetype/*/*.ttf
TTF Sampler

www.dlitz.net/sof­tware/ttfsampler/, 0.3, GPLv3

ExtSQL

ExtSQL neboli Extended SQL neboli Extended Usage Statistics for SQL je rozšíření pro PostgreSQL a MySQL, které vám umožní získat velmi podrobné statistiky o uživatelích databáze a jak využívají nebo zatěžují databázi. ExtSQL umí sledovat mnoho proměnných, které databáze poskytuje, zaměřené na uživatele a databázi (příklad). Rozšíření je zatím vyvíjeno bokem a vývojáři se to pokusí časem dostat do upstreamu. Mezitím poskytují zkompilované binárky, které je možné použít jako drop in verze namísto těch originálních, nebo jako patche k původním zdrojovým kódům.

www.extsql.com/, 1.1, GPLv2

Grapcha

Klasické Captcha asi znám ve všech jeho možných podobách. Přesto mě Grapcha, dokázala překvapit. A asi bude docela úspěšná, protože na tento typ nejsou klasické OCR mechanismy stavěné, kdežto pro člověka to není velký problém. O co tedy jde? Požadovaný text se rozseká na písmena, dá se něco před a něco za. A GraphViz z toho vykreslí orientovaný graf. Vám pak stačí jít po hranách od zeleného kosočtverce až k červenému čtverci.

Grapcha

snowflakejoin­s.com/grapcha, 0.01, BSD licence

ipaddr.py

ipaddr-py je knihovna pro Python, která vám poskytne objekty pro manipulaci s IP adresami. Poskytuje jak objekty IPv4 a IPv6, tak i nástroje, jak s IP adresou pracovat genericky. Ačkoliv knihovna pochází z dílny Googlu, tak musím říci, že autoři o objektech asi slyšeli jenom z rychlíku. Pokud byste ovšem čekali, že metody IsLoopback nebo IsMulticast budou definovány jak pro IPv4, tak i pro IPv6, tak se mýlíte. Pouze pro IPv4. Mno, příští verze jistě bude ještě lepší, zejména když jim pošlu i patch. Ale z uživatelského hlediska je to je to asi nejlepší knihovna z těch, co jsou k dispozici.

code.google.com/p/i­paddr-py/, 1.0.0, Apache License 2.0

Asus Display

Pokud jste majitelem Asus notebooku, co má na horním krytu malý informační display, tak se vám určitě bude hodit Asus Display, který umí tento display obsluhovat z Linuxu. Umí zobrazit stav napájení, baterky, dále zátěž systému, datum a čas a aktuální CPU speed step.

CS24_early

bitware.com.au­/files/asus_dis­play0.1.tar.gz, 0.1, GPLv2

Blbinka

The website is down.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.