Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (15. 3. 2017)

Jiří Sluka

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na nástroj pro nahrávání obrazovky, vyzkoušíme twitterového klienta, vybereme segmenty textu pomocí regulárních výrazů a nakonec vyzkoušíme programovací CAD.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Green Recorder

Aplikace pro nahrávání obrazovky a zvuku. Umožňuje ukládání do několika formátů (mkv, avi, mp4, wmv nebo nut), v případě Wayland lze pracovat s WebM. Nahrávat můžete celou obrazovku, zvolené okno nebo nastavitelnou oblast. Zároveň jsou k dispozici zaškrtávací pole pro zaznamenávání z mikrofonu nebo zahrnutí kurzoru myši. Projekt je založen na Python, GTK+ 3 a ffmpeg.

github.com/green-project/green-recorder, 2.4–1

Tui

Minimalistický twitterový klient postavený na webovém frameworku Electron. Vývojáři se v tomto případě snažili oddělit sociální síť od webového prohlížeče a naopak ji integrovat do notifikační oblasti. Projekt využívá mobilní verzi stránek, proto není nabídka funkcí Tui vázána na API rozhraní Twitteru a ani jím omezována. Navíc podporuje správu více uživatelských účtů, definování vlastních javascriptových filtrů a commonjs modulů. Kromě malého okna lze aplikaci používat také v režimu celé obrazovky.

github.com/rhysd/Tui, 0.4.12

Regex checker

Jednoduchý pomocník pro získání segmentů textu, které odpovídají zadanému regulárnímu výrazu. Je možné pracovat s malými písmeny, velkými písmeny, číslicemi a mezerami. Umí načítat jak ze souboru, tak z clipboardu. Aplikace je napsaná v Javě, lze ji spustit na Linuxu, macOS i Windows.

github.com/heathbm/Regex-checker

ImplicitCAD

Na závěr se podíváme do světa 3D modelování, kde vedle klasických CADů s vizuálním návrhářem sonduje i alternativní způsob modelování v režimu WYSIWYM. ImplicitCAD, tak trochu inspirovaný OpenSCADem, umožňuje tvorbu komplexních modelů pro 3D tisk i jiné formy využití. Od OpenSCAN si propůjčil jazyk pro modelování, 3D geometrický engine má ale vlastní. Hotové modely mohou být překládány do STL, renderovány do obrazového formátu nebo přeměněny do G-kódu. V Haskellu napsaný CAD si můžete otestovat přímo v prohlížeči. Za tip děkuji Janu P.

github.com/colah/ImplicitCAD, 0.0.3

Blbinka

Uznávané a respektované osobnosti to mají po ukončení slavné kariéry (herecké, hokejové apod.) složité. Naštěstí to s Chuckem Norrisem a jeho bojovou hříčkou nevypadá tak komicky jako v jiných případech.