Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 10. 2002)

16. 10. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý plánovač, úplně první GPL verzi populárního programu Blender, komplexní návod k použití iptables a samozřejmě nechybí ani "blbinka" týdne.

Obsah

Před nasazením aplikace do ostrého provozu by mělo rozhodně dojít na zátěžové testy. Je pravda, že není snadné simulovat chování „normálních“ uživatelů, ale i přesto je to jeden ze způsobů, jak odhalit potenciální problémy ještě před tím, než nastanou. Pokud jde o aplikaci webovou, existuje hned několik programů, které ji notně poškádlí, namátkou jmenujme třeba ApacheBench, Siege nebo httpperf. Autobench je trochu jiný. Jednak sám neprovádí žádné testy – na to používá již zmíněný httpperf – a jednak se zaměřuje hlavně na chování aplikace (či serveru) při vzrůstající zátěži. Jinak řečeno, Autobench spouští httpperf opakovaně se stále vyšším počtem současných spojení a zaznamenává relevantní data z jeho výstupu. Výsledky jsou nakonec vyexportovány do CSV souboru, který můžete snadno zpracovat například v tabulkovém kalkulátoru a nebo z něj pomocí přiloženého skriptu rovnou vygenerovat graf (via gnuplot). Aktuální verze programu je zajímavá mimo jiné tím, že obsahuje funkci Distributed Autobench, neboli centrálně řízené testování serveru z více klientských počítačů.

Pod přinejmenším zvláštním názvem Minkowsky se ukrývá poměrně zajímavý plánovací program určený pro nasazení v menších až středních pracovních skupinách. Obsahuje kalendář, plánovač úkolů a projektů, adresář, připomínač schůzek a v nejnovější verzi přibyl také zálohovací modul a alfa verze modulu umožňujícího synchronizaci s PDA. Mezi zajímavé funkce programu patří například možnost definovat vzájemné závislosti úkolů v rámci projektu, automatické ověření toho, zda mají v navržený čas všichni účastníci schůzky volno, či schopnost zobrazení schůzek v časové tabulce.

Po čase tu opět máme nějakou tu dokumentaci. IPTables-tutorial je – jak ostatně název výmluvně naznačuje – poměrně komplexním úvodem do problematiky použití firewallu na bázi iptables. Pokud vám nečiní problém angličtina, dozvíte se z něj mnoho užitečných informací. Tutoriál začíná samozřejmě přípravami: popisem konfigurace jádra a instalací iptables ze zdrojových kódů. Další kapitoly se už věnují jak teoretické průpravě (zde si přečtete něco o tom, jak paket putuje skrz systém tabulek nebo jak funguje stavový stroj), tak praktickým ukázkám. Nechybí samozřejmě ani řada příkladů, z nichž mezi ty zajímavější patří například konfigurace firewallu s takzvanou demilitarizovanou zónou (DMZ), nedůvěryhodnou vnitřní sítí (UTIN) nebo sítí využívající DHCP.

Jak jsme už informovali v krátkých zprávičkách, 3D modelovací, animační a vizualizační program Blender byl uvolněn pod licencí GPL. Na domovské stránce produktu se momentálně mnoho nedozvíte, protože server nebyl na tak obrovský nápor zájemců připraven, nicméně pro ty, kteří Blender z dřívějška, kdy jej vyvíjela společnost NaN, neznají, mohu říci, že jde opravdu o skvělý program, který může v některých ohledech konkurovat i komerčním produktům. Nechybí mu například inverzní kinematika, částicové systémy (včetně statických, které umožňují modelovat například vlasy), podpora základních fyzikálních zákonitostí nebo možnost interního skriptování v Pythonu. Protože je ale domovská stránka Blenderu v omezeném provozu, nemohu bohužel s jistotou potvrdit, zda byly všechny zmíněné funkce rovněž zahrnuty do zdrojového balíku uvolněného pod GPL. A budoucnost Blenderu? Doufejme, že světlá. Pravda, historické zkušenosti ukazují, že původně uzavřené produkty si žádají po uvolnění takřka kompletní přepsání, takže je otázkou, kdy se dalších verzí dočkáme, ale přesto jsem si skoro jist, že Blender má svou funkčností na to, aby se stal nejrozšířenějším 3D programem světa otevřeného softwaru.

Mít mapu v počítači je jistě nadmíru užitečná věc. Osobně se sice domnívám, že zrovna v tomto ohledu patří budoucnost spíše interaktivním mapám na Internetu, ale ne každý má pevné připojení a navíc existují funkce, které se lépe dělají v lokální aplikaci – například propojení s GPS. RoadMap je zajímavý program určený pro zobrazování map ulic, což je neocenitelné například pro turisty. Asi vás napadlo, že turisté sebou obvykle nebudou mít na cestách svůj počítač, ale i s tím je v RoadMap počítáno a aplikace je optimalizována také pro použití na kapesních počítačích (samozřejmě těch s Linuxem, což znamená zejména iPaqy), kde je i smysluplnější nasazení GPS :) Věc má ale bohužel jeden háček, a tím je samozřejmě dostupnost map. RoadMap používá svůj vlastní formát, do nějž umí konvertovat zatím jenom mapy z US Census Bureau, které pochopitelně poskytuje pouze mapy amerických měst.

Patříte-li k vyznavačům značky Atari, jistě uvítáte existenci implementace virtuálního počítače, který umožňuje běh operačních systémů a potažmo aplikací určených pro Atari ST, TT a Falcon. Tento projekt se jmenuje ARAnyM, což je zkratka z Atari Running on Any Machine. Cílem projektu je zejména umožnit používání TOS/GEMu a aplikací pro něj určených na poněkud výkonnějším hardwaru, než jakým disponovaly zmíněné modely Atari. Tím lze dosáhnout věcí na originálním hardwaru nemožných – například přehrávání DivX videa ve fullscreenu – a zároveň se nemusíte zříci svých oblíbených původních aplikací.

DTP program Scribus se poměrně uspokojivě vyvíjí a vypadá to, že má před sebou dobrou budoucnost. Poměrně horkou novinkou je zásuvný modul Scripting Plugin, který rozšiřuje funkčnost Scribusu o skriptování v Pythonu. Drtivá většina povelů z menu je prý dostupná přes pythonovské rozhraní, což posouvá možnosti celého programu o notný kus dále. Kromě nejrůznějších maker automatizujících sekvence povelů můžete díky Scripting Pluginu také přidávat do programu zcela nové dialogy (napsané pomocí Tkinter) a dokonce i spouštět externí pythonovské aplikace (testován byl například vektorový editor Sketch).

Programů, které se snaží usnadnit instalaci RPM balíčků, existuje celá řada. Přesto si z nich zřejmě ještě nevybere každý, neboť vznikají stále další. Nejnovější přírůstek do této rodiny (tentokrát napsaný v Pythonu) se jmenuje IRPM neboli Install RPMs a jeho hlavním cílem je vytvořit utilitu, která pracuje s lokálními soubory a nikoliv s FTP. Jinak nabízí veškeré pohodlí včetně automatického řešení závislostí, vyhledávání klíčových slov v instalovaných i neinstalovaných balíčcích a podobně. Otázka zní, jestli není lepší, když takový nástroj zvládne obojí – tedy lokální soubory i FTP.

CS24_early

Blbinka týdne

Utilitka CyberBraumá rozhodně v našich luzích a hájích velkou naději na rozšíření – jde totiž o pomůcku pro všechny sládky-amatéry. Vaříte-li si doma své vlastní pivo, jistě oceníte možnost vytváření a ukládání receptů, automatický výpočet některých údajů na základě vybraných ingrediencí, evidenci várek a v neposlední řadě také možnost hodnocení a komentování výsledků jednotlivých receptů. Program je napsaný v PHP4 a pracuje se s ním tedy pomocí webového prohlížeče.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?