Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 2. 2000)

16. 2. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) open source softwaru.
Úterý 15. 2.
Magpie

je program, který načte debianovskou databázi balíčků a vygeneruje HTML nebo man stránky ke každému balíčku. Každá stránka kromě jména a popisu balíčku obsahuje také obousměrné seznamy závislostí. V případě HTML jsou samozřejmě jednotlivé stránky vzájemně „prolinkované“. Magpie se připravuje i pro použití s RPM databází.
A ještě jednou balíčky. Rhup usnadňující update systému s Red Hat Linuxem. Tento skript porovnává aktuální verze všech instalovaných balíčků proti zvolenému mirroru distribuce a pokud narazí na něco novějšího, stáhne to a volitelně i nainstaluje. Já bych sice asi updatování nějaké automatice nesvěřil, raději si to ohlídám sám, ale věřím, že se najde dost lidí, pro něž bude rhup přínosem. Koneckonců stačí ho používat jenom na to samotné stahování a instalaci si provést ručně.

Pondělí 14. 2.
Zajímavý je projekt nazvaný libGlobs. Jde o Rapid Application Development nástroj, ovšem jeho cílem není navrhovat a tvořit běžné uživatelské programy, ale 3D aplikace, ať už jsou to hry nebo „seriózní“ záležitosti. libGlobs je celkem čerstvý projekt, který asi zatím neuspokojí nároky na běžnou práci, ale spíše se snaží nalákat vývojáře. I přesto je už ale jistý výsledek práce autorů vidět.
O datovém formátu PDB (Protein Data Bank) jsem zde již zmiňoval v souvislosti s molekulárním modelovacím programem Visual Molecular Dynamic. Ten dokázal modelovat a zobrazovat biomolekulární 3D systémy, ovšem pro výstup používal OpenGL rendering. Stejný datový formát dokáže prográmek ppovit konvertovat do podoby srozumitelné populárnímu raytraceru POV Ray, takže si můžete vychutnávat obrázky atomů, molekul a bůhvíčeho dalšího i ve špičkově vyvedené kvalitě.
Komunikační protokol WAP, který by měl zpřístupnit Internet i mobilním zařízením, sice ohrožují patenty jednoho z členů WAP konsorcia, ale přesto se zdá, že se asi definitivně prosadí. A až k tomu dojde, budou potřeba tzv. WAP gatewaye, které budou pro WAP zařízení zpřístupňovat různé internetové zdroje. A proto je dobře, že vznikla open source implementace WAP a SMS brány nazvaná Kannel. Můžete si tak třeba provozovat svojí privátní branku :)
Objevil se další program určený pro realtimové filtrování zvuku, prý vzhledem k malé latenci vhodný pro elektrickou kytaru či živý zpěv. Vzhledem k tomu, že všechny předchozí projekty prý nebyly dostatečně realtimové, má ELE třeba šanci.

Neděle 13. 2.
Faxování snadno a lehce, to může být Gefax – jde o Gtk+ rozhraní k faxovacímu programu efax. Rozhraní je ale jenom jednou částí programu. Tou druhou je tiskový filtr, který při tisku vyvolává dialog, v němž stačí vyplnit příjemce faxu a následně pak předává data efaxu. Takto je možné faxovat z téměř libovolné aplikace.
phpShop je další „instantní“ elektronický obchod, napsaný s použitím PHP a PHPlib. Kromě uživatelské části nabízí samozřejmě i webovské rozhraní pro administrátora, které umožňuje spravovat informace o zboží dodavatelích, kupujících, objednávkách a pochopitelně i nastavovat vlastní shop. Na domovské stránce projektu najdete i demo obchůdek.
Wget je oblíbený nástroj (nejenom) pro rekurzivní stahování celých webů nebo FTP adresářů, ale mnoho lidí si nepamatuje, jaký přepínač použít pro tu či onu funkci. Proto asi uvítají existenci uživatelského rozhraní pro KDE, nazvaného prozaicky KWebGet. Umí skoro vše, co wget sám, takže by neměl ani uživatele nijak omezovat. Já osobně si cením faktu, že KWebGet je určen pro KDE 1.x a QT 1.44, narozdíl od mnoha jiných projektů, jejichž autoři se zuřivě vrhli na poslední verze obou zmiňovaných produktů, pokud možno v nějaké pre-pre-alpha verzi.

Sobota 12. 2.
MP3.com se dostalo docela do průšvihu, protože umožňuje CD, které jste si u něj zakoupili, poslouchat i ve formátu MP3. Hudbu do tohoto formátu totiž převádí samo a to odporuje autorskému zákonu – uživatel má právo na kopii, ale musí si ji vyrobit sám. Jelikož k porušení zákona (byť velice hloupého) došlo, je téměř jisté, že by soudní při prohrálo. Proto na to jde teď jinak a nabízí zdarma ke stažení program BeamIt, který umožňuje nějakým blíže nespecifikovaným způsobem přidat vaše CD do služby My.MP3.com (prý ale nejde o upload, ale program beamit mě jemně upozornil, že cdparanoia nemůže číst z mého CD – bodejť by mohla, když ji nemám nainstalovanou :) – a navíc se v readme píše, že potřebujete připojení k Netu s poznámkou, že čím rychlejší, tím lépe). Zdá se, že kromě obejití problému s tvořením kopií je také cílem služby získat mínění veřejnosti na svou stranu. A proč to všechno píšu? Samozřejmě proto, že BeamIt existuje kupodivu i pro Linux (nechci MP3.com křivdit, ale zdá se mi, že když teče do bot, najednou se Linux hodí).
A teď něco kurioznějšího. Což takhle zapařit Quaka na textové konzoli? Nevěříte, že je to možné? Pak asi neznáte knihovnu AA Honzy Hubičky, která umožňuje provádět v textovém režimu doslova psí kusy. No a k ní zase existuje wrapper, který nad aalibem tvoří funkce kompatibilní s knihovnou SVGAlib. K tomu se trošku upraví Quake a kuriozitka je na světě :). Vypadá to opravdu docela pěkně, ale asi to chce dívat se trošku z větší vzdálenosti…

Pátek 11. 2.
18:30 – přerušuji psaní a odcházíme do GTS pokusit se rozběhat vzdorující server

CS24_early
2:30 – návrat z GTS, server je snad funkční, ale o mě to už říct nejde. Jsem ukrutně hladový a smrtelně unavený, oči se mi zavírají. Ačkoliv jsem to takhle neplánoval, tato sklizeň se svého konce již nedočká. Všem postiženým čtenářům se omlouvám…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku