Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (16. 5. 2001)

16. 5. 2001
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru.

Pondělí 14. 5.
gShield je linuxový firewall na bázi iptables, který se poměrně snadno a transparentně konfiguruje pomocí konfiguračních souborů ve stylu BSD. gShield podporuje mimo běžné funkce, jako je blokování serverů či individuální řízení přístupu, také například více NATů, demilitarizovanou zónu, forwardování portů nebo transparentní proxy. Začátečníci (i když začátečník by nikdy sám firewall konfigurovat neměl :) jistě ocení, že výchozí nastavení je velmi restriktivní, což by mělo snížit riziko opomenutí podstatných pravidel.
Programů pro hlasovou komunikaci v IP sítích existuje pro un*xy hned několik. Linphone je zajímavý tím, že používá pro navázání spojení protokol SIP (Session Initiation Protocol), což by mělo umožnit jeho interoperabilitu s jinými podobnými programy. K vlastnímu přenosu dat se pak používá protokol RTP (Real-time Transport Protocol). Linphone je vybaven jednoduchým rozhraním pro GNOME.
Pokud se nemýlím, transparentních proxy serverů pro FTP neexistuje mezi volně šiřitelnými programy mnoho. Jednou takovou proxy (ne-li jedinou) je frox. Mezi její zajímavé funkce patří kešování pomocí externí keše (např. Squid) nebo lokálně, a také převod mezi aktivním a pasivním režimem.
Nová verze ALSA driveru obsahuje podporu pro čtyři a šest reproduktorů.

Neděle 13. 5.
Vývojáře používající populární aplikační server Zope by mohl potěšit zajímavý modul nazvaný Formulator. Ten slouží k návrhu a generování webových formulářů, ale jeho největší síla je ve validaci platnosti vyplněných údajů. Formulator automaticky zajistí například kontrolu vyplnění požadovaných položek a hlavně umí testovat hodnotu na zvolený typ, takže se programátor nemusí starat o to, jestli je v poli pro číselnou hodnotu opravdu číslo a podobně.
Občas není od věci opatřit odkaz ve webové stránce „bublinou“ s vyskakovací nápovědou. Chcete-li tyto bubliny plně přizpůsobit svým požadavkům a designu, můžete zkusit knihovnu class.overlib.php pro PHP, se jejíž pomocí je to otázka dvou řádků kódu. Zvolit si můžete barvy, pozadí, zarovnání textu, zda bude bublinka pevně ukotvená nebo jestli se bude v rámci odkazu pohybovat za kurzorem, ovlivníte i dobu, po níž má být bublinka viditelná, případně s jakým zpožděním se má objevit, a mnoho dalších parametrů. To vše funguje v IE 4.x a 5.x, Navigatoru 4.x i Netscapu 6 (a potažmo v Mozille).
Asi každý programátor v céčku občas příznivcům Perlu záviděl jejich DBI. Možná, že to ale v budoucnu změní knihovna Simple Database Library, která si klade za cíl vytvoření univerzálního rozhraní k různým SQL databázím s minimální dodatečnou režií. Zatím je skutečně na místě slovíčko Simple v jejím názvu, nicméně už nyní podporuje Lago, MySQL, Sqlite a Oracle a další jistě budou přibývat. Podstatné pro úspěch knihovny asi bude, jestli nabídne časem dostatečně sofistikované API.

Sobota 12. 5.
Pokud programujete v C, C++ nebo Javě, dokumentaci píšete v Doxygenu a vaším prostředím je Emacs, jste cílovou skupinou programu Doxymacs. Zatím umí hlavně automaticky vkládat komentáře v jednom ze stylů podporovaných Doxygenem a také zobrazovat již vygenerovanou HTML dokumentaci pro vybrané třídy, funkce, atd., v libovolném prohlížeči.
Cal3D je systém pro animování pohybu 3D postav na základě ovládání jejich kostry. Původně vznikl pro potřeby grafického klienta systému WorldForge, ale nakonec se oddělil a jeho vývoj bude pokračovat samostatně. Kvalitní systém pro animaci postav by jistě výrazně pomohl některým Open Source systémům pro 3D animace a vizualizace.
Martin Hinner napsal program GSM SMS Send, který umožňuje odesílání SMS zpráv přes webové rozhraní operátorů. Momentálně podporuje brány Paegasu, Oscara a službu MTN SMS. V případě Paegasu si poradí i s omezením na jednu zprávu z jedné IP adresy za 120 vteřin tak, že prostě odeslání zkouší s pauzami dokud neuspěje.
Incyte Project Manager je jednoduchý, ale poměrně pěkně udělaný správce projektů, který vám usnadní orientaci ve vašich úkolech, což je, jak každý ví, prvním krokem k zvládnutí chaosu na pracovišti :)

Pátek 11. 5.
Jednou z nejčastěji používaných metod k urychlení stahování souborů z Internetu je kombinování více souběžných požadavků na různé části souboru. Přesně na tomto principu je založen i program Axel. Jeho výhodou oproti podobným nástrojům je zejména fakt, že program běží v jediném vláknu a hlavně to, že data jsou zapisována do cílového souboru okamžitě po stažení, což v některých případech umožňuje pracovat se souborem již během stahování.
Pokud potřebujete svou aplikaci vylepšit o uživatelem zadávané matematické výrazy, budete nejspíš potřebovat nějaký parser. V tom případě můžete zkusit třeba Spar. Jeho hlavní výhodou je rozšiřitelnost pomocí modulů psaných v C nebo Fortranu – nemůže se tak stát, že narazíte na to, že parser něco nezvládne, o potřebnou funkci lze vždy jeho možnosti rozšířit.
Cronos II je zajímavá grafický emailový klient pro GNOME, o kterém jsem se už ve Sklizni zmiňoval. Jednou z jeho výborných vlastností je rozšiřitelnost pomocí zásuvných modulů a právě o jednom takovém modulu se tu teď zmíníme. Jmenuje se Cronos II Filters a rozšiřuje funkce Cronosu o podporu vytváření a používání pravidel, umožňujících navázat různé funkce na rozličné události.
Program pro sázení notových zápisů LilyPond se přehoupl do nové stabilní řady 1.4.0. Vylepšení je celá škála, od zrychlení přes větší robustnost až po množství drobných nových funkcí.

Čtvrtek 10. 5.
Hierarchical NoteBook je program pro zaznamenávání různých dat do hierarchické stromové struktury. Hnb poslouží výborně například jako ToDo list, který vám spočítá procentuální plnění úkolu, ale stejně dobře je použitelný i jako obyčejný poznámkovník (neboť poznámky mají obvykle k něčemu vztah a tudíž je tento typ organizace do větví ideální) nebo jednoduchý adresář (co větev, to firma, apod.). Hnb je určen pro konzoli (běží i ve Windows) a umožňuje export dat do HTML nebo LaTeXu.
Pokus o vytvoření hry ve stylu populárního Master of Orion nese jméno Universe. Program je napsaný v Javě a klade si za cíl zejména nezavléct do hry pokud možno žádné limity a umožnit tak hráčům dobývat skutečně obrovské vesmíry. Vlastní hru a její pravidla lze ovlivnit pomocí takzvaných Schemes.
Programů pro vytváření obalů na CD existuje mezi free softwarem hned několik. Pokud se nemýlím, pouze Kover se ale pyšní přívlastkem WYSIWYG. Zajímavá je na něm mimo jiné například podpora vkládání obrázků nebo možnost získat údaje o audio disku pomocí CDDB, a to i přes proxy.

CS24_early

Středa 9. 5.
Vlastníte-li procesor K6, máte nyní možnost jej přetaktovat (nebo podtaktovat) za chodu počítače přímo z Linuxu. Program k6mult dokáže totiž měnit hodnotu násobiče, který vynásoben rychlostí FSB udává hodinovou frekvenci procesoru. Pomocí této utility tak lze velmi snadno přizpůsobovat frekvenci podle momentálních potřeb a náročnosti používaného programu, což může být užitečné zejména pro uživatele přenosných počítačů, kteří tak mohou zlepšit výdrž baterií.
Čtenáři Roota jistě znají Slashdot a vědí, že jeho programové vybavení zvané Slash je k dispozici pod licencí GPL. Nová verze 2.0 je kompletně přepsaná a přináší podstatné novinky, jako jsou šablony, pluginy, abstrakce databázové vrstvy a pohodlnější instalace. Nic se nemění na tom, že Slash je napsaný v Perlu a že k běhu potřebuje Apache s modulem mod_perl.
Vadí-li vám na PHP to, že nepoužívá jednotné rozhraní pro práci s různými databázemi, zaměřte svou pozornost na projekt ADODB, který se snaží tento nedostatek napravit. Momentálně podporuje MySQL, PostgreSQL, Interbase, Oracle, MS SQL 7, Foxpro, Access, ADO, Sybase a ODBC. Další devizou ADODB je, že API je podobné tomu, které se používá v ASP, což usnadňuje portaci skriptu z ASP do PHP.
Pro programátory je určen program Cxref, který generuje ze zdrojových kódů dokumentaci (získanou ze speciálně formulovaných komentářů) včetně plné provázanosti pomocí křížových odkazů. Název prozrazuje, že na vstupu musí být zdrojáky v C, výstupem pak může být buď LaTeX, HTML, RTF a nebo SGML.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku