Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (17. 4. 2002)

17. 4. 2002
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavou vývojovou platformu od IBM, Python pro PalmOS, něco pro potápěče, příznivce FreeBSD a NetBSD a mnoho dalšího.

Pondělí 15. 4.
Twiggi je webová groupwarová aplikace postavená na populárním Twigu. Zajímavou ji činí dle mého názoru zejména podobnost z MS Outlookem – ne, že bych tak obdivoval jeho vzhled, ale je nad slunce jasné, že tato volba usnadní použití Twiggi všem, kdo už se s Outlookem setkali. Projekt je tvořen následujícími částmi: today (přehled nových zpráv, úkolů a schůzek), emailovým klientem, adresářem, plánovačem, poznámkovníkem, ToDo listem a správcem záložek. Mimo jiné funkce bych také zmínil schopnost organizovat poštu do vláken, což nebývá u webových emailových klientů až tak běžné.
Vyhledávač Google je jednou z prvních známých služeb, které se odvážně vrhly na SOAP. Přes toto rozhraní lze programově vyhledávač dotazovat a snadno zpracovávat výsledky podle svého gusta. Ruby je pak (nemýlím-li se) prvním jazykem, který nabízí vysokoúrovňový modul zaobalující komunikaci s Googlem do pohodlnějšího hávu. Jmenuje se prozaicky Ruby/Google a s jeho pomocí je dotazování skutečně o poznání jednodušší, než ruční „mydlení“ (SOAPování :)
Majitele ISDN karty AVM Fritz! jistě potěší program CAPI4Hylafax, který umožňuje odesílání i přijímaní faxů přes CAPI rozhraní pomocí této pasivní karty.

Neděle 14. 4.
Pod poněkud matoucím názvem (alespoň pro mě) The Fish se ukrývá konfigurační nástroj pro FreeBSD s GTK+ a ncurses rozhraním, který usnadňuje editaci systémových proměnných uložených v souborech /etc/rc.conf a /etc/defaults/rc­.conf. Pokud tedy s FreeBSD začínáte, může být The Fish pomůckou, která vám třeba usnadní práci.
Jak pravidelní čtenáři Sklizně už vědí, nevyhýbám se ani programům, které nejsou určeny zrovna pro široké masy. Takovým případem je i KDiveMaster, jenž jistě potěší všechny potápěče, kteří si důsledně vedou záznamy o svých ponorech. Aplikace určená pro KDE3 si momentálně poradí s ukládáním a načítáním databází v XML formátu (je možné jich mít i několik), umí přidávat, kopírovat a vkládat záznamy a hlavně dokáže načíst data zaznamenaná zařízením zvaným Aladin dive computer – to bude asi největší devizou programu.
Topal je dalším z programů, které se snaží zprostředkovat spolupráci GnuPG s Pine. Umí samozřejmě všechny základní operace – šifrování, dešifrování, podepisování i ověřování podpisů, ale to není vše. Mezi jeho zajímavější vlastnosti patří zejména podpora více PGP bloků v jedné zprávě a schopnost práce s MIME formáty (typy multipart/encrypted a multipart/signed) i starým způsobem formátování zpráv (typ application/pgp). Naopak za nevýhodu bych považoval, že pro některé funkce je třeba Pine patchovat.
Nová verze AbiWordu podporuje import obrázků ve formátu SVG.

Sobota 13. 4.
Video Disk Recorder je projekt diskového rekordéru, o kterém jsem se ve Sklizni již zmiňoval. VDRadmin je pak program, který usnadňuje konfiguraci VDR. Díky němu lze veškeré úkony provádět poměrně komfortně přes webové rozhraní v obyčejném prohlížeči dle vaší volby. Nejnovější verze programu už umí anglicky (doposud byl k dispozici pouze v němčině).
Mluví-li se o IPv6, pak nejčastěji v souvislosti s nedostatkem IP adres ve stávajícím adresním prostoru IPv4. To ale není jediná věc, kterou se IPv6 snaží řešit. Dalším oříškem, který by měl být s jeho příchodem vyřešen, je problém mobilního Internetu. Představte si, že máte kapesní počítač nebo mobilní telefon schopný připojení k Internetu a budete chtít mít stále stejnou a neměnnou IP adresu nezávisle na tom, kde a přes koho se připojíte. Na tyto případy je v IPv6 myšleno a doufejme, že až to bude aktuální, zvládnou to díky projektu Mobile IPv6 for Linux i zařízení, která bude pohánět Linux.
Stoned je 3D simulátor stále populárnější hry curling (metaná). Jak už je na Linuxu celkem obvyklé, o 3D grafiku se zde stará OpenGL, takže neprohloupíte, pokud se vybavíte grafickou kartou s hardwarovou akcelerací.

Pátek 12. 4.
Pokud potřebujete do libovolného projektu zapojit antivirovou kontrolu, může být zajímavou možnosti Sophie. Tento démon, který vznikl jako vedlejší produkt projektu antivirové ochrany emailů zvaného Virge, naslouchá na soketu, přes který jej může kdokoliv požádat o provedení kontroly libovolného lokálního souboru. Protože démon běží neustále, jsou vzorky virů načteny v paměti a skenování je tak údajně velmi rychlé. Zbývá už jenom konstatovat, že Sophie spolupracuje s antivirovým programem Sophos a běhá na Linuxu, Solarisu, HP-UXu a FreeBSD.
Obliba Pythonu vzrůstá a s tím také souvisí vzrůstající počet platforem, které tento programovací jazyk dobývá. Jedním z novějších přírůstků do seznamu je PalmOS. Ano, je to skutečně tak, Python pro PalmOS existuje, a to díky projektu Pippy. Pochopitelně nemůžete vzhledem k omezeným možnostem PDA počítat s plnou funkcionalitou, ale i tak je to velmi zajímavá záležitost :)
A ještě je tu jedna GPL aplikace pro PalmOS. Jmenuje se Fretboard a jde o „elektronickou příručku“ pro všechny hráče na strunné nástroje. Umožňuje přímo na hmatníku zobrazovat noty, stupnice a akordy a na požádání je i přehraje. To, co jej ale odlišuje od podobných aplikací je široká podpora různých nástrojů. Kromě kytaristů jej ocení také hráči na banjo, buzuki, basu (se čtyřmi, pěti nebo šesti strunami), mandolínu, housle a dulcimer. Pro kytaristy je navíc připraveno také alternativní ladění jejich nástrojů.

Čtvrtek 11. 4.
SashXB for Linux je dalším z řady otevřených projektů od IBM. Jde o prostředí, které zprostředkovává JavaScriptu funkčnost hostitelské platformy. Díky tomu mohou programy v terminologii SashXB zvané weblications například spolupracovat s Mozillou (mezi příklady najdete i webový prohlížeč využívající právě jádro Mozilly) nebo GNOME či Glade. Autoři slibují, že vývojář, který zná HTML a JavaScript, dokáže psát díky SashXB i „newebové“ aplikace a nutno podotknout, že podle přiložených ukázek lze usuzovat, že to jde opravdu velmi jednoduše. Tento projekt přichází rozhodně se zajímavou myšlenkou a myslím, že stojí za vidění.
Vývojáři otevřeného softwaru si kladou nezřídka obtížné cíle – například autor projektu Gestures engine si vzal do hlavy, že napíše systém pro rozpoznávání gest (tahů, posunků – jak je libo), který bude pracovat sofistikovanějším způsobem, než je jednoduché přemapování tahů do čtvercové sítě, která de facto reprezentuje binární podobu tahu. Inteligentnější způsob rozpoznávání by se měl dokonce v budoucnu stát základem pro plnohodnotné rozpoznávání ručně psaného písma. Když se to podaří, budou z toho jistě těžit nejenom linuxová PDA.
Nesmím zapomenout ani na hráče. MegaMek je implementace deskové hry BattleTech s poměrně ucházející grafikou a síťovou hrou. Momentálně jsou implementována pravidla a vybavení první úrovně a započaly práce na pravidlech druhé úrovně. Nemám sice tušení, o čem to tady píšu, ale příznivci BattleTechu na tom budou jistě lépe :)

CS24_early

Středa 10. 4.
Exec Denier je zajímavý modul pro jádro NetBSD, který umožňuje omezit spouštění programů pro vybrané uživatele. Díky tomu lze například zamezit spuštění shellu (nebo čehokoliv jiného) vhodným využitím chyby přetečení bufferu a podobně. Pro účty, které využívají lidé, lze pak omezit spouštění aplikací pouze na vybrané adresáře.
Různé skriptovací a makro jazyky jsou už dnes poměrně běžnou záležitostí v programech různého typu. Skoro všude je lze využít pro zjednodušení opakovaných složitějších úkonů, v grafických programech mohou posloužit třeba pro vytváření vzorů, v animačních programech mohou ovlivňovat chování objektů, v databázích poslouží pro psaní triggerů nebo uložených procedur, v tabulkových kakulátorech dokáží usnadnit analýzu a zpracování dat a tak bych mohl pokračovat takřka do nekonečna. Proto není divu, že existuje hned několik otevřených projektů jazyků určených speciálně pro zabudování do dalších programů. Takový je i Scriptix – jazyk, který vznikl pro potřeby MUD enginu MUDix. A jeho ambice? Hlavně přehledná syntaxe (tu podědil od Ruby a částečně i od Basicu), podpora multithreadingu a rychlost.
A samozřejmě nesmím zapomenout na zřejmě největší softwarovou událost poslední doby, kterou je jednoznačně vydání KDE 3.0. Český překlad oficiálního oznámení najdete zde.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku