Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (18. 8. 2010)

David Kovalský

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme, jak efektivně ukládat podobná data, budeme editovat mapy, zastavíme se u modifikovaného Linuxu, ukážeme si, jak aktualizovat počítač bez sítě, a nakonec přijde malý IRC klient. Nebude chybět ani blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Opendedup

Online deduplikace na úrovni bloků byla dlouhou dobu doménou drahých externích úložných zařízení. Ve světě otevřeného softwaru ale také existuje otevřená alternativa – souborový systém SDFS od Opendedup. Skalní UNIXáky možná vyděsí, že využívá FUSE a napsaný je v Javě. Dle benchmarků autora ale výsledek vypadá velice dobře. Pokud často operujete s větším množstvím stejných dat (zálohy, virtualizace), určitě na SDFS koukněte. Na domovské stránce projektu najdete více informací o instalaci a také o  architektuře a historii projektu.

www.opendedup­.org, 0.9.3, GPLv2

Merkaartor

Merkaartor je multiplatformní editor komunitně udržovaných map OpenStreetMap. Pochopitelně se jedná o WYSIWYG editor s podporou jak bitmapového formátu tak SVG, umí komunikovat online s připojenou GPS, má experimentální podporu Pocket PC a nechybí ani funkce uploadu map. Napsaný je v C++ s pomocí knihovny Qt. Ať už editujete mapy či chcete jenom kouknout na záznam poslední trasy s GPSkou, Merkaartor vám práci usnadní. Jelikož Merkaartor není žádnou žhavou novinkou, dost pravděpodobně jej najdete v repositářích vaší oblíbené distribuce. Mimochodem, v OpenStreetMap kromě již existujících tras a budov najdete i ty do (daleké) budoucnosti plánované – čímž se nemůžou pochlubit ani asi nejpoužívanější Google Maps.

merkaartor.be, 0.16.2, GPLv2

Pf-Kernel

Pf-Kernel je fork linuxového jádra plus další patche, které nenašly (a některé dost pravděpodobně ani nenajdou) cestu do hlavní řady. Například BFS scheduler, TuxOnIce a další. Kompletní seznam najdete na domovské stránce projektu.

pf-kernel.org.ua, 2.6.35-pf3, GPLv2

Yumpkgs

Yumpkgs je nástroj, který místo stažení balíků a aktualizace Yumem, vytvoří seznam souborů a spustitelný skript. Dnes je počítač bez přístupu k internetu spíše zvláštnost, nicméně pro testovací účely se může hodit. Připomíná mi to dobu, kdy přístup k internetu byl vzácností v každém batohu jsem měl několik disket (později CD-RW).

gtuxed.blogspot­.com/search/la­bel/yumpkgs, 1.00, GPL

QuIRC

QuIRC je jednoduchý konzolový IRC klient. Nepodporuje sice plně všechny vlastnosti IRC protokolu, ale zvládne připojení k více kanálům i více serverům v tabech, a dle slov autora – ty důležité vlastnosti, které používáte 99,9 % času, v QuIRC jsou. Dodám jen, že napsaný je v jazyce C.

github.com/ec429/q­uIRC, 0.4.8, GPLv3

Blbinka

Měla by i elektronická média nést varování?