Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (20. 11. 2002)

20. 11. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme novou verzi Opery pro Linux, utility pro monitoring disku pomocí technologie S.M.A.R.T., šikovnou utilitu pro uživatele CVS a mnoho dalšího.

Obsah

Knihoven, které umožňují psát okénkové aplikace pro více různých platforem existuje hned několik (Qt, wxWindows, GTK+). Ale co když je třeba napsat aplikaci, která poběží v podstatě beze změn v grafickém i textovém prostředí? I to může být pěkně tvrdý oříšek, ale přeci jenom se najdou tací, kteří se jej snaží rozlousknout. Knihovna libgringo je zajímavá zejména tím, že běží v tom či onom prostředí bez nutnosti rekompilace programu, a navíc sama dokáže poznat, zda jste v prostředí X nebo v textové konzoli. Součástí distribuce je také program gringosh pro vytváření jednodušších shellových skriptů s dialogy, samozřejmě opět duálními. Gringosh je plně kompatibilní s cdialogem, takže jej může nahradit.

Vyšla Opera 6.1 for Linux. Oproti předchozí verzi byla vylepšena podpora fontů, standardně je nyní zapnuto vyhlazení písma a GUI bylo přeportováno na Qt 3. Novinkou je také podpora Javy bez nutnosti instalovat plugin.

Jednou z nevýhod OpenOffice.org jsou poměrně velké nároky na hardware. Nicméně i na slabším stroji můžete alespoň prohlížet dokumenty v něm vytvořeném, a to díky utilitě nazvané o3read. Zatím podporuje pouze texty vytvořené ve Writeru, které dokáže převést na obyčejný text nebo HTML, nicméně bych si troufal odhadovat, že díky použití XML formátu by nemělo být až tak složité přidat alespoň základní možnosti i pro prohlížení tabulek, případně prezentací.

Všude tam, kde se pracuje s CVS, se může uplatnit utilita nazvaná CVSspam. Pokud podle názvu hádáte, že bude mít cosi společného s rozesíláním emailů, máte pravdu a získáváte bod :) CVSspam totiž umí rozesílat detailní informace o všech změnách po každém commitu. Emaily obsahují HTML přehled všech změn a barevně zvýrazněné patche, takže si lze například vést přehledný a podrobný archiv, toho, co kdo, kdy a kde provedl. Šikovné je to také třeba pro vývojáře, který zajišťuje promítnutí změn do ostré verze – email napoví, co všechno se měnilo a na co je třeba dát si pozor. CVSspam může být volitelně nastaven, aby automaticky vytvářel odkazy na chyby v Bugzille, případně do webové reprezentace CVS repozitáře realizované pomocí ViewCVS.

Systém S.M.A.R.T. dnes podporuje většina nových ATA i SCSI disků, ale přesto bych řekl, že jej málokdo využívá. Přitom to může být způsob, jak včas zjistit blížící se problémy a ochránit se tak před ztrátou dat (samozřejmě to neznamená, že když budete monitorovat parametry disku přes S.M.A.R.T., nemusíte zálohovat – to je ale snad všem jasné :) Pokud se rozhodnete S.M.A.R.T. používat a své disky tak trochu hlídat, můžete použít například utility z balíku smartmontools. Ten vychází z jiné aplikace zvané smartsuite a podporuje ATA/ATAPI-5 disky.

Několik zásadních chyb odstraňuje BIND 8.3.4. Všem se důrazně doporučuje upgradovat.

Je to nekonečný boj – port skenery se snaží co nejlépe utajovat svou činnost a naopak detekční systémy neustále zdokonalují své schopnosti. Detektor s prostým názvem Port Scanner Attack Detector nabízí řadu užitečných funkcí, které si kladou za cíl ochránit váš počítač a zároveň zjistit o potenciálním útoku co nejvíce informací. PSAD umí mimo jiné logovat množství informací od časů skenu přes IP adresy, seznamy skenovaných portů, TCP příznaky až po odpovídající parametry, které by útočník pravděpodobně použil, pokud by skenoval pomocí nmapu. Je možné nastavit si hranici, kdy je incident považován za útok, a samozřejmě můžete určit i následné akce, jako je třeba emailové upozornění či rovnou zakázání přístupu pro danou IP adresu. Zajímavé je také to, že PSAD umí díky databázi Snortu odhalit, kdo (nebo spíše co) je pravděpodobným původcem útoku – nejčastěji je totiž mají na svědomí nejrůznější červi. Program je napsaný v Perlu a pracuje nad standardním linuxovým firewallem z jader 2.2 i 2.4.

CS24_early

Blbinka týdne

Za dnešní blbinku prohlašuji projekt nazvaný bluexmms. Nejde o XMMS téma vhodně doplňující redhatí „modrou lehkou dívku“, jak by se mohlo zdát, ale o modul umožňující ovládání přehrávání v XMMS pomocí mobilního telefonu vybaveného technologií BlueTooth. Jeho autor toužil po tom, aby si mohl přehrávat MP3 na notebooku Vaio, který nosí v batohu na zádech, a zároveň, aby měl možnost například přeskočit skladbu. Protože Vaio je vybaveno BlueToothem, stejně jako autorův mobil, napadlo ho využít tohoto bezdrátového protokolu a bluexmms bylo na světě. Momentálně lze přehrávání zastavit a spustit a rovněž lze přeskakovat mezi skladbami dopředu i dozadu. Na příští verzi se chystá významné vylepšení v podobě zobrazování názvu přehrávané skladby na displeji telefonu :)

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku