Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 10. 2002)

23. 10. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme pěkný sdílený adresář s webovým rozhraním tuzemského původu, betaverzi Flash Playeru 6, nadmíru zajímavý nástroj pro napravování nedostatků digitálních fotografií a obrázků a mnoho dalšího.

Obsah

Ne v každé firmě je třeba hned nasazovat velké groupwarové systémy. Někdy stačí k plné spokojenosti jenom maličkost, jako je třeba sdílený adresář. Takovým sdíleným adresářem s webovým rozhraním je i projekt Jenča. Z názvu je asi všem jasné, že jde o produkt tuzemské provenience, který jeho autor Vladimír Kotala charakterizuje jako vhodný pro nasazení v menších a středních firmách či organizacích. Hlavními výhodami tohoto řešení je lepší odolnost vůči různým emailovým červům (například ti, kteří se rozesílají na všechny adresy z adresáře v Outlooku mají s Jenčou smůlu, což jistě vaši zákazníci ocení), možnost snadného sdílení více uživateli, nezávislost na platformě a samozřejmě i dostupnost zdrojových kódů, což umožňuje upravit adresář k obrazu svému. Z dalších funkcí stojí za zmínku možnost importu dat z Outlooku a exportu záznamů do externích aplikací (obojí přes formát CSV) a jistě potěší také připomínání narozenin.

A když už jsme u těch adresářů, nemohu se nezmínit o utilitce KickPIM, která se snaží usnadnit práci s adresářem pro změnu zase uživatelům KDE. Jde totiž o aplikaci, která „parkuje“ na panelu KDE a umožňuje pomocí kontextového menu přistupovat okamžitě k záznamům z adresáře KAddressbook. Záznamy můžete procházet, upravovat a rovněž kontaktům zasílat emaily. Jako bonus navíc ani zde nechybí možnost upozornění na narozeniny.

X File Explorer neboli XFE je pokračovatelem dále již nevyvíjeného souborového manažeru X Win Commander. XFE by mělo padnou do oka všem uživatelům, kterým vyhovuje buď layout používaný v MS Exploreru a nebo klasické dvoupanelové uspořádání ve stylu Windows Commanderu. Jistou kuriozitkou je možnost oba tyto layouty kombinovat a mít tak naráz zobrazeny tři panely – jeden se stromovou strukturou adresářů a dva s „normálním“ výpisem adresářů a souborů. XFE samozřejmě zvládá všechny základní operace, tedy například kopírování, mazání, přesouvání, zakládání adresářů či nastavování práv, a disponuje i dalšími praktickými funkcemi, jako jsou asociace, připojování a odpojování disků nebo možnost práce s komprimovanými archivy. O uživatelské rozhraní se stará knihovna FOX, takže program běhá opravdu velmi svižně.

Po nějaké době jsem zase našel něco, co by mohlo zaujmout náruživé hráče. Pravda, nejde o žádnou sofistikovanou zábavu, která by uspokojila náročné choutky milovníků složitých logických her nebo rozsáhlých adventur, ale o přímočarou střílečku ve stylu starých automatových her, ovšem v moderním 3D kabátě. Hra nazvaná Glaxium nabízí opravdu poměrně pěknou grafiku a nechybí ani hudba a zvukové efekty. Pokud tedy disponujete podporovanou grafickou kartou s 3D akcelerací, nic vám nebrání se odreagovat trochou nekompromisní akce.

Pod názvem XtermControlse ukrývá poměrně zajímavá utilitka umožňující manipulovat s běžícím xtermem. Díky ní není problém za běhu nastavovat například barvy či fonty, měnit titulek okna, případně s oknem manipulovat (minimalizovat jej, maximalizovat, odeslat do pozadí atd.). Většinu atributů lze také pomocí XtermControl zjišťovat, což umožňuje snadno uchovat aktuální nastavení, změnit je pro běh vybraného programu a po jeho ukončení vše opět uvést do výchozího stavu. Zajímavým příkladem z praxe je třeba nastavení jiné barvy pozadí pro terminál, kde jste přihlášen jako superuživatel (použijete-li třeba červenou, snad si dáte větší pozor na to, co děláte :) Pokud nevystačíte s předdefinovanými funkcemi programu, můžete jej použít i pro přímé posílání řídících escape sekvencí terminálu.

Ať už se nám to líbí nebo ne, Flash navzdory svým nedostatkům momentálně vládne na poli integrování interaktivních animací do webových stránek. Pakliže patříte spíše k jeho vyznavačům, jistě uvítáte skutečnost, že Macromedia zvolna synchronizuje vývoj svých přehrávačů pro různé platformy, takže nyní už je k dispozici první betaverze Flash Playeru 6 pro Linux.

BlueJ je docela zajímavé integrované prostředí pro vývoj javových aplikací. Jeho stěžejní vlastností je skutečnost, že velká část práce se odehrává v grafickém editoru, v němž navrhujete třídy a jejich vzájemné vztahy a dokonce i vytváříte objekty. Důležité je, že hotové objekty můžete přímo interaktivně používat, což velmi usnadňuje testování. Samozřejmě můžete i psát přímo kód a výsledek pak testovat nebo ladit díky integrovanému editoru, překladači, debuggeru a VM. BlueJ je určen zejména pro účely výuky OOP a Javy.

Při práci s digitálním obrazem můžete narazit na celou řadu problémů od šumu přes nedostatečně vyhlazené hrany až po moiré. S těmito nedostatky se dá samozřejmě bojovat, ovšem s poněkud nejistými výsledky. Zajímavým způsobem řeší odstraňování některých artefaktů vzniklých (nejen) při digitalizaci obrazu projekt ALE neboli Anti-Lamenessing Engine. Používá metodu kombinování dvou nebo více podobných obrázků, což je způsob, který dává poměrně přesvědčivé výsledky, ale je samozřejmě omezen pouze na některé situace – digitální fotografii běžícího geparda takto asi neopravíte, protože prostě nebudete mít dva dostatečně podobné snímky. ALE není určitě všespasitelný, ale je to určitě věc, která stojí za pozornost.

Pokud nechcete provozovat KDE či GNOME, ale občas by se vám hodilo používat některou aplikaci, která má běžet zakotvená v panelu zmíněných desktopových prostředí, pak jistě uvítáte utilitku Docker, která přesně tohle dokáže. Pro GNOME aplikace funguje bez omezení, pro programy z KDE3 vyžaduje speciální podporu od správce oken, kterou momentálně nabízí pouze Openbox.

Tip do článku - TOP100

Blbinka týdne

Máte chuť dozvědět se o víc o temných zákoutích vaší duše? Aplikace evilfinder, která samozřejmě pracuje na přísně vědeckých základech, vám snadno a rychle dokáže, že zlo dřímá v každém z nás…

A to je pro dnešek vše…

Autor článku