Zotero doporucuju. Zkousel jsem kdysi hodne podobneho softwaru, a zotero zvitezil. Druhe misto mel Mendeley, ale to je sluzba, kdysi byla komplet zdarma, ted uz je za penize nad 2 GB, a 2 GB se v literature nabere snadno, zvlast kdyz si tam clovek ulozi i nascanovane knihy.
Synchronizaci teda resim tak ze kompletni databazi i binarky zotera mam synchronizovane pres syncthing.
Jediná škoda je v tom, že Zotero nemá by-default podporu pro BibTeX. Dá se to řešit pluginem "Better BibTeX for Zotero", ale kdyby to mělo podporu přímo, bylo by to pěknější...
Jinak souhlasím s tím, že to je super software!