Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (22.6. 2022): rychlé spuštění další distribuce v terminálu

22. 6. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro spouštění linuxových distribucí v terminálu, podíváme se na textový editor pro GNOME, vytáhneme si texty z mediálních souborů a nakonfigurujeme si klávesnici.

Distrobox

Softwarový nástroj, který umožňuje spustit libovolnou linuxovou distribuci v terminálu. Je možné v něm bez nutnosti složité virtualizace vyzkoušet software určený pro jiné distribuce. Používá Podman nebo Docker pro vytvoření kontejnerů, které jsou integrované do hostitelského systému. Máte tak přístup k adresářům, úložným zařízením, síti nebo zvuku.

github.com/89luca89/distrobox, 1.3.1

Norka

Textový editor s podporou značkovacího jazyka Markdown, kontrolou pravopisu a živým náhledem. Je napsaný v GTK3 a navržený primárně pro elementaryOS a prostředí GNOME. Má vlastnost automatického ukládání, což se hodí při neúmyslném zavření okna. Umí exportovat dokumenty do formátů HTML a PDF stejně jako na služby Medium.com a Write.as.

tenderowl.com/work/norka, 1.0.1

Frog

Jednoduchý OCR nástroj pro prostředí GNOME, který zvládne vytáhnout text z obrázků, videí, webových stránek, atd. Stejně tak samozřejmě umí zpracovat naskenované dokumenty a převést je do strojově čitelného textu. Díky jednoduchému a intuitivnímu uživatelskému rozhraní se dá vše udělat za pomoci několika kliknutí myší.

tenderowl.com/work/frog, 1.1.3

Chrysalis

Grafický konfigurační nástroj pro klávesnice s Kaleidoskopem, flexibilním firmwarem pro klávesnice postavené na Arduinu. Pokud chcete takovou klávesnici nastavit budete muset flashnout firmware. Chrysalit to udělá za vás a umožní vám akce jako mapování kláves, změnu barevného podsvícení nebo aktualizaci firmwaru pomocí pohodlného grafického rozhraní.

comupterworld - webcast prosinec

github.com/keyboardio/Chrysalis, 0.10.2

Blbinka

Vyhledávání na internetu může přinést občas nečekané výsledky. Zvlášť pokud najdete sami sebe pod heslem, které není zrovna lichotivé.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.