Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 5. 2022): ručně psané poznámky a jednoduchý editor videa

25. 5. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si uděláme ručně pár poznámek, zazálohujeme si důležitá data, vyzkoušíme si nástroj pro nastavení pozadí a řekneme si o jednoduchém video editoru.

Scrivano

Aplikace na pořizování ručně psaných poznámek. Jako pozadí pro psaní nabízí čtyři druhy papíru – čistý, linkovaný, mřížkovaný a tečkovaný s nastavitelnými mezerami i tloušťkami čar. Kromě toho nabízí základní sadu barev, možnost kopírování a vkládání, funkci „táhni a pusť“, ukládání do lokálního zařízení, export do PDF nebo laserové ukazovátko pro použití při prezentacích.

github.com/scrivanolabs/Scri­vanoForLinux, 0.11.4

Pika Backup

Zálohovací nástroj s grafickým uživatelským rozhraním napsaným v GTK4, který slibuje jednoduchý a bezpečný proces zálohování dat. Umí vytvářet zálohy lokálně na stejném stroji (což se nedoporučuje), na externím úložišti, na úložišti v místní síti nebo na vzdáleném úložišti dostupném přes internet. Zálohy lze provádět pravidelně v nastaveném intervalu s možností nastavení způsobu práce se starými zálohami.

apps.gnome.org/en/app/org­.gnome.World.PikaBackup, 0­.4.0

HydraPaper

Správce pozadí pro Linux s podporou více monitorů. Umožňuje vybrat si kolekci pozadí ze složky, stejně jako z oblíbených pozadí napříč různými složkami. Dál umí nastavit pozadí podle potřeby (centrované, přes celou obrazovku, atd.), přechody při střídání pozadí a pozadí pro více monitorů. Kromě grafického rozhraní je možné s ním pracovat i přes příkazovou řádku.

hydrapaper.gabmus.org, 3.3.1

Video Trimmer

Jednoduchý video editor, který nabízí svým uživatelům jen základní funkce. Má jednoduché rozhraní, ve kterém se dá video sestříhat na pár kliknutí myší. Pro svůj běh využívá ffmpeg, takže s ním je možné stříhat videa i přes terminál, což není jednodušší, ale rozhodně rychlejší.

Cloud23

gitlab.gnome.org/YaLTeR/video-trimmer, 0.7.1

Blbinka

Znáte to, když máte mít důležité jednání a v tu chvíli musíte jít na záchod. Ještě, že moderní technologie tuto nepříjemnost odstranily.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.