Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (11. 5. 2022): editor Notepad Next a otevřený Microsoft 3D Movie Maker

11. 5. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme pokročilý textový editor, přivítáme nástroj pro tvorbu animovaných filmů do rodiny otevřeného softwaru, řekneme si o čtečce elektronických knih a přehrajeme si skladby ze Spotify.

Notepad Next

Multiplatformní náhrada textového editoru Notepad++, který je sice otevřený, ale spustitelný jen na Windows. Jeho hlavní devízou je možnost otevření upravovaných souborů v panelech, což usnadňuje kopírování textu. Podporuje i funkce pro úpravu zdrojových kódů v programovacích jazycích C++, YAML, XML, LaTeX, PHP, Python, R nebo Rust.

github.com/dail8859/NotepadNext, 0.5.1

Microsoft 3D Movie Maker

Tento nástroj na tvorbu animovaných filmů z roku 1995 rozhodně nepatří mezi novinky, co se týká softwaru. Novinkou je však jeho otevřenost, jelikož se Microsoft nedávno rozhodl vydat jeho zdrojové kódy pod licencí MIT. Program obsahuje připravená prostředí, do kterých je pak možné vkládat připravené postavy a zvuk z mikrofonu nebo ve formátu wav.

github.com/microsoft/Microsoft-3D-Movie-Maker

Cbetar2

Čtečka elektronických knih ve formátu ePub podporující načítání a zobrazování formátu HTML jako ePub. Tato aplikace je také neoficiálně určena ke studiu buddhistických textů. Stránky projektu jsou v čínštině.

github.com/MrMYHuang/cbetar2, 19.2.0

Spotube

Ve Flutteru vytvořený odlehčený klient pro hudební službu Spotify. Na rozdíl od oficiálního klienta nabízí možnost anonymního přihlášení, neprovádí žádné sledování uživatele ani o něm nesbírá žádná data. Dále pak nabízí možnost zobrazení textů k písním, stahování skladeb a přehrávání bez reklam.

CS24_early

github.com/KRTirtho/spotube, 2.0.0

Blbinka

V dnešní digitální době je možné vše vyřídit on-line, včetně důležitých životních rozhodnutí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.