Hlavní navigace

LaTeX

Programovatelný sázecí systém LuaTeX

Dnes se seznámíme se základními vlastnostmi sázecího systému nazvaného LuaTeX, což je vylepšená verze TeXu podporující mj. OpenType fonty a umožňující tvorbu maker v programovacím jazyce Lua.

Doba čtení: 10 minut

Latexový procesor LyX 2.2 podporuje HiDPI a Qt5

LyX, textový procesor postavený na LaTeX, vyšel ve verzi 2.2. Zaujme hlavně podporou HiDPI nebo frameworku Qt5 – výchozí však zůstává starší Qt4. Nový LyX také podporuje několik dalších příkazů z LaTeXu, dává na výběr víc barev a přináší možnost…

LyX 2.0.0 podporuje XHTML

Textový editor LyX oslavil své patnácté narozeniny a při té příležitosti byla vydána jeho nová kulatá verze 2.0.0. LyX je postaven kolem známých sazečských nástrojů LaTeX/TeX, takže pokud s nimi děláte a o LyX jste ještě neslyšeli, určitě stojí za…

9. 5. 2011 9:17

Jak s LaTeXem na text a prezentace?

Zajímá vás, jak psát v LaTeXu? Není nic jednoduššího než přijít ve středu 13. dubna 2011 v 19.30 do školícího centra klubu Silicon Hill na Strahově.

6. 4. 2011 10:21

LaTeX Labs: podpora LaTeX dokumentů v Google Docs

Před několika dny byl veřejně představen projekt LaTeX Labs, který do Google Docs integruje podporu LaTeX dokumentů. Máte tedy možnost si v online službě vytvářet texty se špičkovou sazbou. Není třeba nic instalovat, prostě můžete začít psát. Jaká je první preview verze této služby? Funguje vůbec?

Doba čtení: 4 minuty

Editory pro TeX: který je nejlepší?

V dnešním díle seriálu o TeXu pro začátečníky se podíváme na software, v kterém je možné TeXové zdrojáky editovat. Ukážeme si výhody IDE i textových editorů a ukážeme si, které z nich lze využít pro psaní v TeXu. Volba konkrétního favorita ovšem zůstane na vás...

Doba čtení: 6 minut

Učíme se psát dokumenty v LaTeXu II

V dnešním díle seriálu o základech TeXu završíme naše učení se LaTeXu, naučíme se rozlišovat jednotlivé třídy dokumentu, povíme si více o hierarchické struktuře, balíčcích maker, výčtových prostředích i sazbě tabulek. Vše završíme užitečnou ukázkou a LaTeXovým tahákem v jednom.

Doba čtení: 5 minut

Učíme se psát dokumenty v LaTeXu I

LaTeX je zřejmě nejčastěji používaný balíček TeXových maker. Je určen především na psaní článků, knih, dopisů a reportů, lze v něm ale napsat takřka všechno. Obsahuje nástroje pro automatickou správu obsahu, tvorbu rejstříků i plovoucích prostředí. Dnes se naučíme používat jeho základy.

Doba čtení: 3 minuty

TeX pro začátečníky: začínáme s dokumentem

Až dosud jsme si o TeXu povídali pouze teoreticky. To se ale v dnešním díle konečně změní. Podíváme se na jednotlivé balíčky maker a vyzkoušíme si, jak si poradí s našim zkušebním dokumentem. Představíme si dva nejdůležitější a nejznámější zástupce TeXových makrobalíčků – LaTeX a ConTeXt.

Doba čtení: 4 minuty

TeX pro začátečníky: instalace

V dnešním díle našeho seriálu o TeXu pro začátečníky si představíme nejvýznamnější TeXové distribuce a povíme si, jak je nainstalovat. Nebudeme se omezovat jen na operační systém Linux, ale povíme si i o možnostech provozování TeXu na systémech MS Windows a Mac OS X.

Doba čtení: 3 minuty

TeX? Klidně i pro naprosté začátečníky!

Nevyhovuje vám pro psaní Microsoft Word ani OpenOffice.org Writer? Vadí vám typografická nedokonalost těchto programů? Jejich paměťová náročnost či šílená, nekonečná, x-úrovňová meníčka? Co takhle zkusit starý dobrý a osvědčený TeX? Nebojte se jej, uvidíte, že ve skutečnosti je docela jednoduchý!

Doba čtení: 5 minut

LyX 1.5: What you see is what you mean

LyX je dle slov jeho tvůrců první WYSIWYM editor vůbec. Ať již si pod tím představíte cokoliv, můžete věřit tomu, že o kvalitní sazbu se není třeba bát, protože jako typografického engine využívá LaTeX. Protože minulý měsíc vyšla nová verze…

10. 8. 2007 20:28

Beamer - snadná a profesionální prezentace v (pdf)LaTeXu

Ačkoliv mnoho lidí píše články v (La)TeXu nebo LyXu, pro prezentace často používají jiné prostředky. Důvodem bývá, že prezentace z TeXu nejsou pěkné nebo jsou příliš pracné. Díky třídě Beamer jsou tyto důvody již minulostí.

Doba čtení: 5 minut

K čemu a jak je možné použít TeX?

Československé sdružení uživatelů TeXuzve všechny zájemce o tento program na přednášku Petra Olšáka: K čemu a jak je možné použít TeX?. Přednáška se koná 6. prosince od 11:00 v budově fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, Botanická 68a,…

3. 12. 2003 16:01

Jak na LaTeX: rejstřík balíkem index II

Nyní je již čas naučit se rejstřík kompilovat. Koukneme se na nějaké další vymoženosti, které nám usnadní vytváření rejstříku. Část o rejstřících uzavřeme příkladem.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: rejstřík balíkem index

Do rozsáhlejších technických dokumentací je vhodné připravit rejstřík. V dnešním dílu si ukážeme, jak takový rejstřík začít vytvářet.

Doba čtení: 6 minut

Jak na LaTeX: balíčky graphicx a comment

TeX (a tudíž i LaTeX) si nese sebou jedno historické břímě, které se jmenuje "práce s obrázky". Jak jednoduše a snadno do dokumentu vložit obrázek, se dozvíme právě v dnešním dílu. V druhé části si řekneme něco u užitečném prostředí comment. A jako v předchozích dílech nebude chybět úsměvný příklad.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: výčtové prostředí

Po pravděpodobně rekordní odmlce si můžete opět přečíst další díl seriálu o LaTeXu, který je určen převážně začátečníkům. V sazbě (a obzvlášť technické) je potřeba provést výčet. Dnes si představíme prostředí, která takovou sazbu v LaTeXu umožňují.

Doba čtení: 4 minuty

Seriál Létající cirkus v PDF

Lukáš Tinkl vysázel v LaTeXu seriál Honzy Švece „Létající cirkus“, který se věnuje programovacímu jazyku Python. Stahovat můžete od Lukáše nebo přímo z ROOTu.

Seminář o LaTeXu, MARS_NWE, PHP a MySQL

Centrum výpočetní techniky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava pořádá 31. ledna 2002 další ze série linuxových seminářů. Tentokrát se můžete těšit na přednášky „Jak napsat semestrální práci v LaTeXu II“,…

29. 1. 2002 15:56

Příkaz \uv pro LaTeX

Máme tu ještě malé doplnění k dnešnímu článku o LaTeXu. Pokud vaše verze neumí příkaz \uv, můžete zkusit do dokumentu vložit tento soubor, který jej zpřístupní.

Jak na LaTeX: drobnůstky II

Po delší odmlce je tu další díl LaTeXu. Jeho náplní v oblasti teorie bude správné dělení slov (hyphenation) a čeká nás také pokračování drobnůstek z minulého dílu.

Doba čtení: 4 minuty

Seminář o LaTeXu, Wine a PKI

25. října 2001 proběhne na Technické univerzitě Vysoké školy báňské v Ostravě další z pásma linuxových seminářů. Tentokrát se bude hovořit o LaTeXu, Wine a PKI. Jako vždy jsou přednášky přístupné všem, tedy nejen studentům univerzity.

22. 10. 2001 15:32

Jak na LaTeX: drobnůstky

Pomlčky, čísla, datumy a vše okolo nich jsou náplní tohoto dílu. Doporučují k přečtení všem čtenářům, protože se v něm dozvědí, jak se v českém dokumentu správně formátuje datum nebo číslo a kde se používá pomlčka, vsuvka nebo spojovník. V teoretické části si objasníme pojem ligatura a kerning.

Doba čtení: 6 minut

Jak na LaTeX: literatura

Každý správný technický dokument obsahuje seznam literatury, která byla při tvorbě daného dokumentu použita. Určitě byste se také rádi v textu na tuto literaturu odkázali. Mimo to se také dozvíte, jak rozdělit jeden dokument do více souborů a co vás k takovému rozhodnutí může vést.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: plovoucí prostředí

Plovoucí prostředí je jednou z nejzajímavějších věcí v sazbě. Spočívá v tom velké tajemství a rozumná dávka překvapení (alespoň pro mě). Jak vytvořit takové prostředí a co do něj můžeme napsat, se dozvíte v článku. V teorii se podíváme na některé pojmy, které jsme opomněli při procházce mezi fonty.

Doba čtení: 7 minut

Jak na LaTeX: tabulky II

Z minulého dílu již víte, co vás čeká. Pro ty, co to zapomněli (nebo jej nečetli), podíváme se za jednotkami a čísly používanými v LaTeXu a doděláme prostředí tabular z minulého dílu.

Doba čtení: 7 minut

Jak na LaTeX: tabulky I

V dnešní teorii se podíváme na uložení fontů v počítači, ale v praxi se budeme věnovat tabulkám. Při této příležitosti zavítáme také do gastronomie. Nyní již nezbývá, než popřát dobré čtení a dobré pochutnání.

Doba čtení: 7 minut

Jak na LaTeX: fonty

Jak jsem slíbil v minulém dílu, dneska se poohlédneme za teorií fontů. V praktické části se pak naučíme měnit jejich velikosti.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: zvýrazňování textu

K technickému textu neodmyslitelně patří zvýrazněný text. Za jakých podmínek a jakým způsobem jej můžeme použít se dozvíte v dnešním článku.

Doba čtení: 9 minut