Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 4. 2022): počítání hašů a odstranění souborových metadat

13. 4. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme program pro kontrolu hashů, odstraníme si metadata ze souborů, nastavíme si alarm a podíváme se na prohlížeč ELF souborů.

Collision

Program s grafickým uživatelským rozhraním určený ke kontrole hašů k souborům. Hašovací funkce se využívá k rychlému ověřování souborů a jejich zdrojů. Pokud spolu nekorespondují jejich haše, je zřejmé, že se souborem bylo nějak manipulováno např. přidáním viru. Collision nabízí jednoduché rozhraní, díky kterému i méně zdatní uživatelé zvládnou vytvářet haše k souborům pomocí funkcí SHA-1, MD5, SHA-256 a SHA-516.

github.com/GeopJr/Collision, 3.0.1

Metadata Cleaner

Otevřená aplikace určená k snadnému odstranění metadat z obrázků, dokumentů nebo zpráv. Díky ní zvládnete prohlížet, upravovat nebo mazat metadata jak u jednotlivých, tak u více vybraných souborů nebo u všech souborů ve složce.

metadatacleaner.romainvigier.fr, 2.2.1

QTalarm

Jak už název napovídá, jedná se o alarm s grafickým rozhraním napsaným v Qt. Lze v něm nastavit neomezený počet upozornění na libovolné datum a hodinu. U každého z těchto upozornění je pak možné individuálně nastavit hlasitost a vybrat audio nebo video soubor, který nahradí výchozí zvuk budíku.

github.com/CountMurphy/QTalarm, 2.3.1

XELFViewer

Multiplatformní program pod MIT licencí umožňující prohlížení ELF souborů. Executable and Linkable Format (ELF) je v informatice standardní souborový formát pro uložení spustitelných souborů, linkovatelných objektů, dynamických (sdílených) knihoven a ladících výpisů.

skoleni

github.com/horsicq/XELFViewer, 0.0.4

Blbinka

Samořídící automobily jsou docela zajímavý nápad. Policistům ale občas dávají docela zabrat.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.