Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (30. 3. 2022): decentralizovaný komunikátor a rychlá tvorba aplikací

30. 3. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na přepínač aplikací, vyzkoušíme decentralizovaný komunikační program, jednoduše si vytvoříme vlastní aplikace a zorganizujeme si čas technikou Pomodoro.

Junction

Přepínač aplikací pro otvírání souborů a odkazů. Pro otvírání souborů nebo odkazů v alternativní aplikaci si buď musíte změnit výchozí aplikaci nebo použít kontextové menu. Pokud si ale nastavíte jako výchozí právě Junction, po kliknutí na soubor nebo odkaz se vám objeví lišta s výběrem použitelných aplikací. Do této lišty si můžete aplikace libovolně přidávat nebo z ní odebírat a navigace v ní je možná jako pomocí myši, tak i klávesnice.

github.com/sonnyp/Junction, 1.5.0

Speek

Decentralizovaný komunikační program, který se snaží dbát na soukromí a bezpečnost uživatelů. Nepoužívá žádné servery, neukládá žádná meta data, nevyžaduje žádná osobní data ani telefonní číslo, veškerá komunikace je zabezpečená koncovým šifrováním. Uživatelé se na síti identifikují veřejnými klíči, které podle potřeby sdílí s ostatními uživateli, kteří si je pak přidají do seznamu kontaktů.

speek.network, 1.6.0

Budibase

Low code vývojová platforma pro rychlou tvorbu vlastních aplikací. Můžete v něm vytvořit aplikaci od nuly nebo použít existující šablony pro rychlé vytvoření formulářů, klientských portálů, systém pro autopůjčovnu, pracovní portál nebo jednoduchou účetní aplikaci. Samotná tvorba aplikace nevyžaduje žádné programátorské dovednosti, zdrojový kód je ale samozřejmě možné dodatečně upravovat.

budibase.com, 1.0.90

Pomodorino

Lehký a jednoduchý nástroj na organizaci času napsaný v Pythonu 3 a GTK 3. Používá techniku Pomodoro, kterou vyvinul Francesco Cirillo na konci osmdesátých let. Ta využívá časovače k rozdělení úkolu na části obvykle 25 minut dlouhé a oddělené krátkými přestávkami. Tyto časové úseky se nazývají pomodora, podle italského výrazu pro rajče, a to kvůli kuchyňskému časovači ve tvaru rajčete, který Cirillo používal na vysoké škole.

Tip do článku - TOP100

github.com/cadadr/pomodorino, 0.1.1

Blbinka

Taky jste četli spoustu vysvětlení jaký je v programování rozdíl mezi „zero“ a „null“. Ne nadarmo se říká, že jeden obrázek dá za tisíc slov.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.