Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 6. 2010)

David Kovalský

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak na monitoring sítě z desktopu, obarvíme si výstup shellových nástrojů, podíváme se na SVG grafiku a na závěr si také představíme jednoduchý, ale šikovný plánovač. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Nagstamon

Nagstamon je klientský program komunikující s monitorovacím systémem Nagios. Sedí na desktopu v liště a zobrazuje stav sledovaného „železa“. Výhodou oproti klasickému webovému rozhraní je, že Nagstamon se umí připojit k libovolnému množství serverů. Potěší také vlastnosti spojené s tím, že máte lokálního klienta – například zvuková notifikace.

nagstamon.sou­rceforge.net, 0.9.4, GPLv2

Color Wrapper

Doba monochromatických terminálů je už dávno za námi, nicméně stále je minimum shellových nástrojů, které umí obarvit výstup. Na pomoc přichází Color Wrapper – neintruzivní „obarvovač“ bez hranic. Pomocí definic vzorů (wilcards) si nastavíte, co se má jak obarvit. Součástí balení je cca 50 předpřipravených definic pro nejčastější shellové nástroje. A jak že to vlastně funguje? Definice se skládá ze 2 částí – vzory a reálná cesta k programu. Definice potom přidáte jako první do proměnné PATH. Color Wrapper je celkem dobře konfigurovatelný – detaily najdete v souboru README. A co vy? Stojíte o obarvený výstup v terminálu, nebo vám to přijde zbytečné?

cwrapper.source­forge.net, 1.0.16, GPL

Sketsa SVG Editor

Sketsa SVG Editor je nástroj pro tvorbu grafiky ve formátu SVG. K dispozici máte paletu nástrojů, editor vlastností a plochu samotnou. Pokud vám to nestačí, máte k dispozici XML editor s podporou zvýraznění syntaxe. Program je napsaný v Javě, vyzkoušet si jej můžete díky Java Web Start přimo z webového prohlížeče. Bohužel jsem se nedostal dál než k tracebacku, nepodařilo se mi tedy zjistit jaký je rozdíl mezi sharewarovou a placenou verzí. Pokud budete mít více štěstí, nezapomeňte se o detaily podělit v diskusi pod článkem!


www.kiyut.com/pro­ducts/sketsa/in­dex.html, 6.4, Shareware/placená verze

DoBeeDo

Pokud hledáte jednoduchý plánovač, koukněte na DoBeeDo. Každému úkolu lze přiřadit termín, prioritu a popisný text. Na úkoly lze poté nahlížet buď jako na seznam nebo kalendář. Díky malému množství pokročilých funkcí je velice intuitivní a přehledný. Na závěr jen dodám, že napsaný je pro desktopové prostředí KDE.

kde-apps.org/conten­t/show.php/Do­BeeDo?content=123338, 0.2.0, GPL

Blbinka

Je při použití znakové řeči rozdíl mezi geekem a gangsterem?

Našli jste v článku chybu?
27. 6. 2010 20:12
bender (neregistrovaný)

nagioschecker používám, ale samostatný program se hodí víc. a koukám, že je i pro widlouze, jestli bude funkční, začnu ho používat v práci. zajímavé, že sem ho nenašel dřív, našel jsem jen ten do firefoxu.

25. 6. 2010 14:28

Color wrapper je podle mne k ničemu. Jeho barvení je zcela neužitečné a matoucí. Leda tak pokud chcete, aby terminál hrál všemi barvami, pak je to to pravé. cw má pravidla na obarvení podle kategorie znaku, výjimečně na nějaký pevný text (v angličtině), zcela ojediněle pak podle jednoduchých regulárních výrazů. U většiny příkazů je pak obarvení náhodné, při každém spuštění jiné. Takže pustíte-li třeba „date“, tak den v týdnu, měsíc a časová zóna bude zeleně, datum a hodiny azurově, a dvojtečky v…