No... to je dost krátkozraký přístup. Starostovi/premiérovi/prezidentovi/řediteli/a podobně taky nebudeš říkat pane Nováku (pominu-li oslovení „ty debile“, které by se hodilo na spoustu politicky aktivních lidí nejlépe). A taky to nemají v rodném listě, dokonce ani v občance (narozdíl od VŠ titulů).
Jsou to lidé, kteří něco dokázali a společnost jim za to přisuzuje určité výsady - třeba v podobě užívání titulu. V běžném životě nemusím vědět, že dotyčný je VŠ profesor, ředitel či starosta, pak je oslovení pane/paní na místě. Ale v případě akademické půdy je to něco jiného. Zvláště v případě studentů na VŠ je docela důležité použít správné oslovení a takovým se daná aplikace bude hodit. Ale respektuji, že pro Tebe je bezcenná - je vidět, že jsi nejspíš na VŠ nestudoval... To by ses po*l z titulování při takové promoci (tam mi to přijde až směšné)...
Taky nepoužiji každou aplikaci ze SW novinek.
proč by to mělo být krátkozraké... je úplně jedno, o koho jde, zda o p. Zemana, p. Babiše apod. A pokud s tím má někdo problém, že mu neříkám pane doktore, pane starosto, je to jeho problém. Pokud je bude mít v rodném listě, klidně ho budu oslovovat včetně titulů a příjmení.
Ano, je to pro mne bezcenná věc, ačkoliv titul mám, studoval jsem dvě školy. Už na škole jsem vyučující oslovoval příjmením. A před tím, než jsem založil firmu, tak i nadřízeným či řediteli, jak píšete. Hraní si na tituly je zhovadilost cho*r*ých mozků, kteří musí dokázat je oni jsou něco více. Ale naštěstí, zákonodárci schválili, že nové OP budou bez onoho nesmyslu.
Pokud tedy zastáváte "titulování", tak se také podepisujete třeba "Ing. Franta Tajtrlik"? Asi ne, páč se jmenujete bez titulu... ;-)
23. 6. 2021, 15:13 editováno autorem komentáře
osloveni spravnym titulem je na pude vysoke skoly znamka dobreho vychovani, slusnost. je to socialni konvence. jestli jsi tu konvenci nedodrzoval, pak ses choval jako hulvat, a tim sis pokazil prvni dojem.
Pane uciteli,
pane prezidente,
pane premiere,
pane rediteli,
pane doktore,
pane starosto,
pane sladku,
pane profesore,
pane docente,
to vsechno jsou osloveni, ktera se pouzivaji ze slusnosti.
A co kouknout se do historie? ~100 let zpatky se opravdu podepisovali ve firmach jako Ing. Franta Tajtrlik, protoze dosahnuti titulu bylo ve spolecnosti celkem vyjimecne. Muzes se tomu smat, ale tehda to vsem pripadalo normalni.
:-D nikdo mi to nikdy nevytknul ani v životě, ani na akademické půdě. A pokud by se to opravdu stalo, narazil by. Normální člověk to proti pochopí, jen trubec trvá na titulu. Pamatuji si, že jsem několikrát jednal s rektorem školy, měl individuální termíny na zkoušky a nikdy jsem neříkal "pane rektore" či "pane docente". A také proč. Choval jsem se k nim s respektem, ale furt je to jen člověk. Zvláštní je, že to nikdo nikdy na škole za 6 neřešil a to byli lidé, kteří měli více titulů.
Upřímně, dokud to nebude na rodném listě či uzákoněno, tak mě "titulování" nezajímá. I lidi co mají titul jsou lidé, jen lidé nic víc. Stejně tak jako nedělám rozdíly v jiných oblastech (což je dnes moderní), nebudu někoho oslovovat "pane inženýre". Je to povrchní a hloupé. Nijak ale nezpochybňuji jejich úsilí.
Chcete-li, vyjmenovávejte všechny tituly, zapojte třeba i "soudruha" či astrální znamení, ale nepiště mi, co je slušnost nebo není. Také Vám vykám. Jde o úhel pohledu a tím bych to uzavřel.
Vsak jsem nepsal ze by ti to nekdo mel vytykat. Psal jsem ze sis pokazil prvni dojem.
Kdyz se tak honosis, ze nikomu nerikas zadnym titulem ani funkci, jak jsi oslovoval usitele na zakladce?
Pochop uz konecne, ze to neni primarne o titulu, ale o nejake socialni konvenci.
Porad pises to same, ale vlastne jsem vubec nepochopil, proc se proti tem titulum tak vyhrazujes. Jako by to byl nejaky problem, rict pane profesore, pane starosto...
ne, vy to nechápe. Tak ještě jednou: Titulování nepoužívám, protože je nesmysl. Není to žádná "sociální konvence" jak píšete, ale je to "legální" povyšování a opovrhování nad ostatními, což mi osobně vadí (pro jistotu opakuji, že VŠ mám, dokonce dvě). Nezpochybňuji to, že daní lidé se museli učit, stálo je to určité úsilí, aby titulu dosáhli, ale to je k ničemu neopravňuje.
Oslovuji jménem či příjmením, protože tak se lidé jmenují. A opakuji, že titul není v rodném listě.
Chápete?
Jak jsem oslovoval úči? Přihlásil jsem se a zeptal se jestli se mohu na něco zeptat, resp. jestli mi mohou něco vysvětlit. Na to není potřeba žádné soudružko ani profesorko :-)
Co pořád máte s tím rodným listem? To je snad nějaká obsese tohle už... :-)
Já ještě zažil dobu, kdy se ve škole oslovovalo "soudružko učitelko", ale změnit to na "paní učitelko" celkem nebyl problém. A "paní učitelka" není žádný titul, mimochodem. Ono tedy většina vystudovaných učitelů by měla mít aspoň toho magistra, ale dříve to moc nepoužívali (nebo se jednu dobu ten titul neuděloval a museli si o něj případně žádat). Ačkoliv to magisterské pětileté studium bylo...
S oslovením "pane řediteli" také nemám žádný problém, i když to dotyčný nemá v rodném listě a asi tím ředitelem také nebude na věky.
Mně zase přišlo trochu zvláštní "profesorování" na gymplu. Už tehdy jsem věděl, že titul profesor se používá na vysoké škole a uděluje ho prezident. Ale asi to na těch středních školách byl také nějaké historický úzus...
Jinak dodnes se pohybuji v podstatě v akademickém prostředí a současně ve velké fakultní nemocnici a na správné používání titulů jsem si zvykl už za svých studií a celkem s tím nemám problém. V kontaktu s pacienty když vím, že mají nějaký titul, tak ho také použiji a moje zkušenost je taková, že v rámci toho "prvního kontaktu" to má spíš pozitivní efekt. Jo, je to trochu lichocení těm lidem, ale proč jim hned na začátku trochu nezalichotit? Až mě někdo nas..., tak pak budu řešit, jak se třeba chovat víc odměřeně - ale na začátku chci spíš ty ledy prolamovat a hrany ohlazovat...
Jo a ještě doplním, že tituly Bc. a DiS. se pro oslovení nepoužívají. :-)
Každopádně abych to uzavřel - ten program mně osobně přijde celkem zbytečný, protože jsem asi nikdy neměl problém s tím určit, který titul z více titulů je ten, kterým dotyčného oslovím. Kde si možná občas nejsem jistý jsou takové ty "spectabilis", "magnificience", "excelence"... :-) Ale to člověk neřeší zase tak moc často. Co jsem ale řešil v minulosti už mnohokrát bylo, že když jsme třeba psali nějaké grantové aplikace nebo zprávy, tak bylo potřeba někde dohledávat a zjistit, jaké všechny tituly dotyčný má...
Nešťourat se v nose u jídla je taky společenská konvence. Pro někoho to může být nesmysl, ale přesto to většina slušných lidí nedělá.
Skočit někomu do řeči se bere jako nevychovanost, a přesto to neděláme ani když mele totální nesmysly.
Uklonit se někomu je v japonsku společenská konvence. Mě to přijde jako ohýbání hřbetu před jinými, oni to vidí jako vyjadřování úcty. Ti kdo se neukloní jsou považováni za nevychované.
A to je stejné jako s těmi tituly. Budeš se v japonsku klanět a ohýbat svůj hřbet před jinými? Přijmeš že to je jejich konvence, jejich etiketa? Nebo budeš natvrdo razit svou a japonci v tobě uvidí nevychovaného gaijin?
„Jsou to lidé, kteří něco dokázali [...]“
No nevím, mně po dostudování VŠ nepřišlo, že bych něco dokázal (něco užitečného), spíš mi jen přišlo, že jsem nabyl znalostí, které by mi teoreticky měly pomoci dosáhnout něčeho užitečného v životě.
Na druhou stranu si ale uvědomuji a uznávám, že my v IT to máme trochu jinak a ostatní obory jsou a) přísnější, b) víc bazírují na formalitách, c) víc si cenní titulů. Kdežto u nás titul = šprt, to (skoro) nikoho moc nezajímá a při pohovorech se neřeší studijní výsledky, ale co člověk reálně umí, ideálně tedy nějaký vlastní projekt. A jestli to byla semestrální práce, nebo hobby záležitost, opět (skoro) nikoho nezajímá.
Nicméně na další stranu, taky jsem viděl senior programátora v oblasti, která zahrnuje 3D grafiku, který byl trošku hrdý na to, že žádnou výšku ani nedělal a je schopný dělat svou práci (a to byl, to uznávám), ale poněkud mě zarazilo, že vektorový součin mu nic neříkal.
Ja som sa stretol s programátorom simulácii v Matlabe, ktorý nevedel, čo je NP úplný problém. On neštudoval IT ale rádiotechniku. Pre n=16 mu simulácia trvala pol hodiny a akosi dlho mu trvala simulácia pre n=32. Vysvetlil som mu, že to bude trvať takmer 4 roky a musí optimalizovať.
Nakoniec, na programovanie stačí vedieť čítať, písať, počítať a trochu rozmýšľať.
bohužel sám za sebe vím, že mi VŠ v podstatě nic nedala. Znalosti sice mám, ale nejdou použít, resp. nejsou potřeba. A těch pár věcí, které používám, jsem už znal (třeba design patterns).
Podle mě si na tituly hrají jen ch**ci, co nic neumí, proto se musím ohánět titulem - hele já jsem ing a ty jen lopata... Bohužel, takto hloupě je nastaven svět, ale to je na delší řeč.
Na štěstí, v ČR hodně firem titul absolutně nezajímá, protože je to opravdu NIC neříkají věc, nulová záruka toho, že daný kandidát něco umí. Osobně mě při pohovorech nezajímá, co daný člověk vystudoval (blbšule či jaderka), ale co umí, jak své znalosti umí využít v praxi.
V cizině je asi krapet horší, tak naopak titul je třeba, alespoň co vím.
Pak vězte, že titul je pořád v podstatě taková certifikace ze vzdělávací instituce, že jste dostal k naučení určitý objem znalostí, 5+ let jste dokázal plnit nějaké normy a úspěšně zakončit. To není málo.
Samozřejmě to není samospásné a záleží z jaké školy titul je. Např. titul z VUTčka v podstatě znamená, že nějaké třídění "talentů" za vás udělala škola a těch x let studia.
To neznamená, že neexistují schopní lidé mimo vzdělávací instituce, ale nemají často ani tady tu "základní" certifikaci z vysoké školy. Úplně stejně se dá mluvit o dalších ceritifikacích apod. - vždy je to o lidech, ale nevím, proč se tak pohrdavě vyjadřovat o tom, když někdo používá titul.
24. 6. 2021, 12:17 editováno autorem komentáře
"Na štěstí, v ČR hodně firem titul absolutně nezajímá"
Neni to pravda. Znam hodne firem ktere si zjistuji co za VS jsi studoval. Hlavne kdyz jsi cerstvy absolvent. Napriklad studovat prava v Plzni je jeste porad cejch.
PS: Vysoka skola ti da ohromne mnozstvi profesnich kontaktu. Mozna to tady tak neresite ale my ze slovenska mame kamarady po celem svete. Bez prehaneni.
jo, to chápu, když nám chodíte na naše školy, pak máte hodně kontaktů z ciziny ;-)
No nevím, profesní kontakty? Tak to jsem nějak nezpozoroval... Spolužáci se nedají chápat jako profesní kontakt. A ty jiné, které mám z obou škol, tak u těch vím, že jsou možná dobří teoretici, ale pro praktický život nepoužitelní.
No vidíte, mě by možná stačila jedna ruka, pokud bych měl vypsat firmy, se kterými jsem přišel do styku a vyžadovali VŠ. Všechny upřednostňují znalosti a hlavně zkušenosti. Ale v IT je to trochu jiné
No jo, když Vy to pořád vidíte příliš úzce a jen optikou IT. Tam bych s Vámi i souhlasil že ta VŠ často nemusela být tak důležitá (byť může dát právě některé teoretické základy, které "praktičtí" programátoři prostě jako samouci mít nebudou)...
Ale když napíšete, že jste dlouho nenarazil na firmu, která by titul vyžadovala, tak já můžu kontrovat: Já jsem ještě nenarazil na nemocnici, která by vzala na pozici lékaře někoho, kdo nemá vystudovanou medicínu a tedy titul MUDr. On jim to tak nějak (těm nemocnicím) dokonce i nařizuje zákon. A jo, znám i některé, co mají tento titul a jsou to blbci ve všech možných významech toho slova. :-)
Sice je to lehce z jiného soudku, ale připomnělo mi to jednu veselou historku. Z Prahy z hlavního štábu přijeli za jistým účelem do kasáren nejvyšší šarže a já se jim měl zahlásit a pak být celý den k dispozici, ale nedokázal jsem to co měl evidentně neověšenější po uniformě ani "přečíst". Tak jsem to vynechal. Borec se nad mým kratším zmateným mlčením a pozdravem (pouze) pane generále pousmál a velel pohov ... :-D
Vypadá to, že je to stále tak, viz Oslovujeme
[1]. Jenom asi přibylo to paní Paní generálko
... jako by byla po opravě :-)
Každopádně jsem to nevěděl. Tady ty generálněco člověk vůbec nepotkával, už vůbec ne v těch šedých a modrých uniformách.
[1] https://www.unob.cz/studium/pruvodce-prvaka/Stranky/normy-chovani.aspx
Muj otec mel tituly dva - Dr. ( prava) a Ing. ( hutnicka VS ), nicmene jsem mu rikal bez titulu - "tati" :) ,. Avsak v dopisech ( to se jeste psaly na papir ) uvadel tituly oba a cizi lide ho oslovovali "pane inzenyre", pripadne "pane doktore" podle oboru ke kteremu meli nejblize a nebylo to pejorativni osloveni, ale osloveni s vyjadrenim ucty k dosazenemu vzdelani.
Toliko k historii spolecenskych postaveni ktere se vytratilo diky nekterym pravnickym univerzitam a vychove "piedestalove" generace deti ktera si mysli ze muze vse a nema uctu k nicemu ( zcela neoduvodnene ).