Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (24. 3. 2010)

24. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Nejprve se společně podíváme na něco pro kontrolu našeho času, bude následovat nástroj pro simulaci logických obvodů. Pro zapomnětlivé přidáme správce hesel a pro náročné pokročilou kontrolu nad okny. Nakonec si dáme i blbinku.

Hamster

Projekt Hamster je měřič času, tentokrát pro prostředí gnome, a to přímo v podobě appletu na panel. Disponuje klasickými funkcemi, jaké lze očekávat od kalendáře (úkolovníku), je ovšem maličko netradiční, a sice v tom, že po nějaké době lze z Hamsteru dostat statistiky a tak přehledně vidět, kolik času u čeho trávíme. Dovedl bych si Hamster představit jako plánovač pro tréninky. Pokud trávíte čas nějakým tréninkem či jinou pravidelnější činností, stojí program za vyzkoušení. Hamster má specifičtější využití.

Hamster

projecthamster­.wordpress.com/a­bout/, 2.28, GPL

Logisim

Další z programů je Logisim, lze ho využít pro simulace logických obvodů. Prvků k použití je poměrně hodně, takže nebude problém nasimulovat i složitější obvody. Simulace probíhají živě, vidíme tedy hned, jak se obvod chová vzhledem k našim podnětům. Navíc jsou cesty citlivé na logickou jedničku, tzn. pokud je v dané cestě napětí, cesta se zeleně rozsvítí. Logisim je ideální nástroj pro začínající v tomto oboru. Než si hrát například na nepájivém poli, což je mimo jiné nákladné, není nic jednoduššího než to nasimulovat právě v Logisim. Má jednoduché rozhraní a není nic těžkého se ho naučit používat. Jedna z možností je také využít ho jako editor logických schémat, umí obvody exportovat do GIF. Program disponuje širokou nápovědou, bohužel jsem nenarazil na český překlad.

Celý projekt je napsán v Javě, není proto problém ho pustit na kterékoli platformě podporující javu.

Logisim

ozark.hendrix­.edu/~burch/lo­gisim/, 2.3.3, GPL

Password Gorilla

Password Gorilla je multiplatformní manažer hesel. Dnes se již bohužel dále nevyvíjí. Pokud máte hodně hesel, nechcete si je všechny pamatovat a přitom je uchovat na bezpečném místě, Password Gorilla vám bude nápomocna. Hesla budou zakódována pod jedním hlavním heslem. Lze je řadit do skupin a přiřazovat jim adresy. Disponuje také jednoduchým generátorem hesel. Primárně je určena pro uschování údajů k přihlášení na nějakou webovou adresu, lze ji ovšem použít k uchování jakéhokoli hesla. Samozřejmostí je možnost hesla exportovat do souboru, je tedy možno hesla zálohovat

Password_Gorilla

www.fpx.de/fp/Sof­tware/Gorilla/, 1.4, GPL

PyTyle

PyTyle je nástroj pro pokročilou správu oken, tedy rozčlenění pracovních oken do prostoru plochy. Pracuje s nejrůznějšími manažery oken (Openbox, Fluxbox, PekWM, Compiz, KWin). Jedná se o konzolovou záležitost, takže doporučuji spíše pokročilejším uživatelům. Je plně konfigurovatelný a v průběhu práce se dá aktivovat/deak­tivovat. V zapnutém módu se ovládá pomocí klávesových zkratek. Program se inspiruje XMonad. Mimo jiné podporuje správu pro více monitorů jako je Xinerama a TwinView. Ocenitelnou vlastností je také možnost aktivace PyTyle pro jednotlivé virtuální plochy zvlášť, popřípadě pro jednotlivé okna/aplikace zvlášť. Protože se jedná o projekt s rozsáhlými možnostmi nastavení, je k dispozici podrobná wiki stránka.

PyTyle

ICTZ23

pytyle.com/wi­ki/Main_Page, 0.7.4, GPL

Blbinka

Víte, kdy vaši přátelé na twitteru spí? 

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.