Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 5. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak na problémy s hudbou v uživatelsky přívětivém prostředí, ukážeme si jak na antivir v desktopovém podání, dále šikovný nástroj k sledování výkonu systému a na závěr jeden zvláštní "podvodník". Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.
David Kovalský
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

MP3 Diags

MP3 Diags je grafický nástroj pro desktopové prostředí KDE, který pracuje s MP3 audio soubory. Má hned 2 zajímavé funkce. První, tá obvyklejší, je možnost editace ID3 tagů a to i ve variantě ID3v2. Příjemnou funkcí je i schopnost dotáhnout chybějící informace či obaly alb z serveru MusicBrainz a Discogs. Ta druhá, méně obvyklá a upřímně asi i zajímavější funkce, je schopnost opravit poškozené části MP3 souborů. Zvládá opravit problémy v ID3 tagách, hlavičkách či samotném audiu, odstranit duplicitní informace (tagy), umí opravit nesprávně umístění tagů formátu ID3V2, ID3v1, LAME a Xing, doplnit chybějící VBR hlavičku a také doplnit chybějicí normalizační data. Chybí jen dodat, že napsaný je v C++ a k běhu budete potřebovat knihovnu Qt4. Pokud jste tedy neštastný vlastník MP3 souborů, v kterých nejde seekovat, ukazují nesprávnou délku či vykazují jiné potíže – MP3 Diags je to, co hledáte. Nebo znáte lepší nástroj? Nezapomeňte se o něm zmínit v diskusi pod článkem!

MP3 Diags

web.clicknet.ro/mci­obanu/mp3diag­s/index.html, 0.99.0.008, GPLv2

ClamTk

I když ve světě Linuxových desktopů neni antivirus absolutní nutností, není to špatná věc a občas přijde vhod. Technický zdatný uživatel asi sáhne po nástrojích v balíčku Clam Antivirus, méně zdatný či pohodlný desktopář možná využije ClamTk. Žádné překvapení se zde nekoná, opravdu je to GUI rozhraní k ClamAV napsané v Gtk2-Perl. Výhodou je přehlednost a hlavně jednoduchost. Nepožaduje po vás žádné nastavení nebo jiné složité operace, slouží jako rychlé rozhraní k skenování jednoho souboru či celého adresáře. Výsledkem je seznam zavirovaných a podezřelých souborů, ve kterém můžete záškodníky poslat do karantény, smazat či uložit dle své libosti. Nechybí ani schopnost aktualizovat virové definice. A co Vy, používáte na svém desktopu antivir?

ClamTk

clamtk.source­forge.net, 4.13, Perl License

Sysstat

Sysstat sice není žádná novinka, nicméně jedná se o balík užitečných nástrojů, o kterých se moc nemluví. Konkrétní nástroje sar, sadf, iostat, mpstat a pidstat zpracovávají informace z virtuálního /proc virtuálního souborového systému a podávají v přehledné formě uživateli. Pro úplnost dodám, že do terminálu. K tomu umí automatické aktualizace (vypsat čerstvé informace každých x sekund). Například iostat vám ukáže aktuální přenosové rychlosti virtuálních i fyzických disků, mpstat statistiku využití procesorů. V dalších nástrojích naleznete statisticky NFS serveru, procesů dle jejich PID, swapování, powermanagementu a mnohem více. Kompletní výčet vydá na celou obrazovku. Kvalitu nástrojů doplňují velice precizně zpracované manové stránky s podrobných popisem formátu infomací v lidské řeči. Pokud se rozhodnete data statisticky zpracovávat či generovat grafy nepřehlédněte možnost exportu do CSV či XML. Na závěr dodám, že nástroje z balíku sysstat jsou napsány v „Céčku“, jejich vliv na systém je tedy minimální.

Varianta pro Linux: pagesperso-orange.fr/sebas­tien.godard, 9.0.3. GPLv2
Varianta pro Solaris: www.maier-komor.de/sysstat­.html, 20090522, GPLv2

Fakeroot-ng

Fakeroot-ng je nástroj, který se spouští pod neprivilegovaným uživatelem. Ten pak spustí Vámi zadaný program a umí jej přesvědčit, že najednou běží se superuživatelskými oprávněními. Dělá to tak, že pokud se program pokusí o provilegovanou operaci, jako vytvoření blokového zařízení, je toto volání odchyceno a emulováno tak, že si program myslí, že vše proběhlo v pořádku. K vytvoření této „virtuální reality“ využívá ptrace, což je novinka v „ng“ variantě. K čemu může být takový nástroj v praxi dobrý – netuším. Víte to Vy? Podělte se prosím v diskusi pod článkem.

Root obecný tip

sourceforge.net/pro­jects/fakeroot­ng, 0.15, GPLv2

Blbinka

Pokud máte pocit, že právě ta Vaše distribuce je ta pravá a nabízí všechny nástroje světa, podívejte se na seznam užitečných nástrojů, které určitě nainstalované nemáte.