Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (13. 5. 2009)

David Kovalský

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si stáhneme komiksy, vyhrajeme si s generováním náhodných čísel, představíme si užitečný nástroj pro síťové hackery a odstraníme duplicitní soubory ze systému. Nakonec mám pro vás multiplatformní poznámkovací systém samozřejmě také blbinku.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

ComicMan

V diskusi k nedávné Softwarové Sklizni se objevily odkazy na velice zajímavé komiksy. Pokud jste na tom s stejně špatně s časem jako já nebo jenom hledáte nástroj, který by vám usnadnil stahování nových komiksů, podívejte se na ComicMan. ComicMan obrázky stáhne a zapamatuje si k nim i titulek. Díky tomu nestahuje jeden komiks vícekrát. Konfiguruje se pomocí INF souborů nebo skrz jednoduché GUI klikátko. V ideálním případě také můžete stáhnout již existující INF definiční soubory. Dodám jen, že napsaný je v Perlu. Grafické rozhraní v Perl-Tk.

comicman

www.slackages­.com/comicman/, 0.1.0, Perl License

Hasard

Hasard je generátor pseudo náhodných čísel. Podporuje hned několik algoritmů (enginů): Park-Miller, Mersenne Twister, Linux Device (/dev/urandom nebo /dev/random) a další. Díky jednoduchému API lze knihovnu snadno využít ve vlastních aplikacích, dokonce existují i bindingy pro Python. I kdyby vás Hasard samotný nezaujal, na webu najdete pár zajímavých informací a odkazů. Například graficky znázorněné rozložení náhodnosti, odkazy na další hardwarové i softwarové generátory náhodných čísel či odkazy na web, kde si můžete stáhnout řadu opravdu náhodných čísel.

haypo.hachoir­.org/trac/wiki/ha­sard, 0.8.0, BSD Revised

Scapy

Scapy je komplexní nástroj pro interaktivní manipulaci s síťovým provozem resp. pakety. Zvládá pakety číst, dekódovat, ale také vytvářet. Podporuje široké množství protokolů, umí pracovat s 802.11 pakety, VLANy, wifi šifrováním a mnohem více. Dle slov autora dokáže Scapy nahradit nástroje jako hping, 85 % funkcí nmapu, arpsnort, arp-sk, arping, tcpdump, tethereal a pOf. Od těchto nástrojů se liší hlavně možnosti jednoduše samotný program rozšířit, či stavět aplikace s pomocí Scapy. Na domovských stránkách projektu najdete nejenom dokumentaci, ale také slidy z různých konferencí a návody, jak tyto vlastní nástroje postavit. Jen dodám, že napsaný je v Pythonu. Ke spuštění Scapy verze 2.0 a novější je vyžadován minimálně Python 2.5. Scapy je multiplatformní, spustíte ho tedy nejen na UNIXech, ale i na MS Windows.

http://www.sec­dev.org/projec­ts/scapy/, 2.0.1, GPLv2

FindRepe

FindRepe je Javová jednoúčelovka, které odstraní z souborového systému duplikáty, tedy shodné soubory. K porovnání nepoužívá název souboru, ale MD5 a SHA-1 hashe. Šikovnou vlastností je možnost ignorovat adresáře či automaticky ignorovat CVS a SVN soubory. Stejně jako u většiny nástrojů psaných v Javě i FindRepe spustíte na každé platformě kde spustíte Javu 6.

www.softenido­.com/search/la­bel/findrepe, 0.5.0, GPLv3

Pin 'em up

Pokud jste příznivcem lepících papírků s poznámkami, přijde vám určitě vhod pin 'em up. Výhodou oproti ostatním poznámkovacím prográmkům je možnost exportu do textového souboru, třídění pomocí kategorií a upload na server přes FTP či WebDAV. Jednoduše tak můžete sdílet poznámky mezi různými počítači a dokonce různými operačními systémy. Pin 'em up je totiž napsaný v Javě, spustíte jej prakticky v každém OS.

Pin em up

pinemup.source­forge.net, 0.5, GPLv3

Blbinka

Pro začátek vysvětlení, co je to trolling a pro koho je zajímavý.

Pokud čtete Root.cz pravidelně, určitě vám neuniklo, že Debian přejde na eglibc. Důvodů je hned několik. Možná mezi ně patří i bug 4980. I u ostatních bugů jsou velice zajímavé komentáře, například bug 4403 či bug 5070.