Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (8. 4. 2009)

8. 4. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na pošťáka, který vám bude (de)šifrovat poštu. Ukážeme si novou možnost, jak využít P2P síť. Na druhou polovinu mám pro vás schovaný generátor virtuálních kraji a GUI pro QEMU. A jelikož jste byli celý týden hodní, tak mám pro vás i blbinku.

Djigzo

Djigzo je poštovní server (MTA), který šifruje a dešifruje veškerou odchozí a příchozí poštu. Jelikož je to plnohodnotný MTA, tak jím můžete nahradit váš současný MTA. Ale můžete ho i jenom předsadit a přepnout do forward only režimu. Djigzo umí (de)šifrovat S/MIME a šifrované PDF soubory. Od poslední verze už se jednou zašifrovaný e-mail znovu nešifruje.

Djigzo

www.djigzo.com/in­dex.html, 1.1.0, AGPL.

Gumnut

Gumnut je zajímavý nástroj na sdílení a vyhledávání informací v P2P síti. Konkrétně pracuje nad Gnutellou, což je kompletně decentralizovaná síť, která nemá žádné řídící prvky jako jsou torrent soubory nebo trackery. Normálně v Gnutelle či jiné P2P síti vyhledáváte soubory. A u těch souborů vás zajímá jejich obsah. Ale Gumnut vytváří zajímavou nadstavbu, kdy vás nezajímá obsah těch souborů, ale jejich jméno! Využívá se toho, že můžete vyhledávat i podle části jména souboru a že do jména souboru zakódujete nějakou informaci, kterou pak půjde jednoduše – a hlavně jednoznačně dekódovat a nezaměníte to s nějakou empétrojkou či videem.

Ukažme si malý příklad. Vytvořím (a budu sdílet) soubor se jménem LEAF_tS20090406231352_pLearth_cCcz_pC62500_tO1bestwebzine_tO2root.cz což přeloženo znamená že dneska (tS – timestamp) na Zemi (pL – planeta) v Česku (cC – země) v Brně (pC – PSČ/ZIP) jsem řekl tvrzení (dané dvěma atributy t01 a t02), že nejlepší webzine je root.cz. Druhý člověk si vytvoří (a bude sdílet soubor) LEAF_tS20090406231352_pLearth_cCcz_pC11150_tO1bestwebzine_tO2abclinuxu.cz No a pak si v Gnutelle stačí vyhledat soubory obsahující ‚_t01beswebzine_‘ a dozvíte se že jeden uživatel fandí Rootu a druhý fandí Abíčku. Vy si pak můžete jeden z těchto souborů zkopírovat (a tím s tím tvrzením souhlasit) a v dalším vyhledávání se tak objeví víc jeho instancí, což interpretujeme jako větší váhu toho hlasu. Nebo si vytvoříte nový soubor s vlastním tvrzením. Gumnut vám k tomu akorát přidává hezké webUI a CLI rozhraní. Pokud by vám ovšem skladba atributů, tak jak ji nabízí Gumnut, nevyhovovala, tak si můžete vytvořit vlastní podobnou aplikaci nad Gnutellou. To nejcennější na Gumnutu je totiž nápad, jak ukládat a vyhledávat informace v Gnutelle.

Gumnut

gumnut.source­forge.net/, 0.2.8, GPL

Picogen

Pokud znáte Terragen a hledáte něco podobného pro Linux, tak zkuste Picogen. Jedná se program na generování virtuálních krajin a jejich renderování. Nutno říct, že Picogen není zrovna uživatelsky přítulný (výšková mapa se zadává v LISPové syntaxi). Ale již do příští verze slibuje autor přepracovaný frontend v QT a rychlejší a méně nenažraný renderer.

Picogen

picogen.org/, 0.2, GPLv3

AQEMU

Přepínače QEMU jsou jenom o trošku menší magie než přepínače mplayeru, takže pokud nemáte geniální paměť, tak asi uvítáte program AQEMU. Ten vám dovolí plně využít všech možností QEMU, a to vcelku intuitivně a bez nutnosti číst dlouhou manovou stránku. Pokud srovnám se známým VirtManagerem, jeho úzké zaměření na QEMU je jeho výhodou (mnohem více přepínačů) i nevýhodou (zapomeňte na XEN).

CS24_early

AQEMU

sourceforge.net/pro­jects/aqemu/, 0.7.1, GPLv2

Blbinka

Pero, které píše libovolnou barvou? Barvu určí skener umístěný na druhém konci pera. Doporučuji projít si celý web, je tam spousta dalších šílených, ale výborných nápadů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.