Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 9. 2000)

27. 9. 2000
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

Pondělí 25. 9.
Chcete-li pořádat na Linuxu videokonference, podívejte se na program qVIX. To je vlastně linuxová implementace algoritmu CU30, jehož cílem bylo vytvořit systém umožňující provozovat videokonference v co největší kvalitě (30 snímků za vteřinu, minimální zpoždění a datový tok). Program s Gtk nebo řádkovým rozhraním podporuje propojení až čtyřech účastníků najednou a to včetně plné podpory zvuku. qVIX používá jako zdroj videa zařízení Video4Linux, čímž je v podstatě dáno, se kterými kamerami či videograbbery jej lze používat.
Vyšel Red Hat Linux 7.0. Mimo jiné obsahuje XFree86 4.0.1, podporu USB zařízení, Apache s podporou SSL a je připraven na přechod k jádrům z řady 2.4.
Bleetz je dalším projektem, který se snaží usnadnit vývoj dynamických webových stránek. Je to vlastně preprocesor, který konvertuje XML dokumenty se speciálním zjednodušeným jazykem na PHP skripty. Jedním z cílů je i možnost plné a bezproblémové integrace do poměrně populárního editoru webových stránek Dreamweaver.
Pro příznivce Window Makeru (a zejména pro ty, jimž už se do docku nevejdou další ikonky :) je určen applet WMAppl. Jde o spouštěč aplikací, který rozděluje aplikační ikonu na několik menších tlačítek, ovšem narozdíl od většiny podobných programů se neomezuje na to, co lze na ikonu vměstnat, ale nabízí i možnost tlačítka „posouvat“, takže jejich počet v podstatě není omezen.
I 3D hry „v hlavní roli“ mohou být nenásilné. Přesvědčí vás o tom Space Plumber, hra, v níž se pohybujete bludištěm ve stylu Dooma a spol., ovšem bez nutnosti zabíjení a brodění se po kolena v krvi. Vaším protivníkem je totiž pouze čas; cílem je najít v každém z třiceti levelů vodní pumpy a deaktivovat je před tím, než se bludiště zaplní vodou a váš hrdina se jednoduše a prostě utopí jako krysa. SP funguje jak v X11, tak na konzoli s knihovnou SVGAlib a disponuje poměrně slušnou grafikou. Myslím, že alespoň za vyzkoušení to stojí.

Neděle 24. 9.
GWorkspace je program, který se uchází o funkci správce pracovního prostoru (zase jedno těžko přeložitelné slovo – workspace manager) v projektu GNUstep. Jde vlastně o soubor nástrojů, které umožňují snadno spravovat a konfigurovat pracovní plochu. GWorkspace momentálně obsahuje nástroj pro práci se soubory, vyhledávací utilitku, pomůcku pro dokování ikon aplikací, souborů i adresářů a několik dalších nástrojů.
Plánujete-li faxování pod Linuxem, dříve nebo později narazíte na populární program HylaFax. A pokud se pro tento faxový server rozhodnete, měli byste věnovat pozornost i projektu GNU FaXile. To je totiž pokus o vytvoření klientské aplikace k HylaFaxu pro un*xy i Windows. Jeho jedinou funkční částí je zatím velmi slušný prohlížeč přijatých faxů napsaný s pomocí knihovny Gtk umožňující prohlížení i vícestránkových dokumentů s podporou zvětšování/zmen­šování apod.
Programů pro sazbu a tisk notových zápisů existuje požehnaně a o několika z nich jsem zde více či méně podrobně už psal. Ovšem pro kytaristy hrající podle akordů jsem toho zatím mnoho neviděl, ačkoliv mezi běžnými lidmi je dle mého názoru mnohem více „akordově“ orientovaných hráčů, než těch, co se drží not. Vězte ale, že ani oni nejsou opomínáni. Pokud by měl kdokoliv zájem vysázet si vlastní zpěvník s akordy ve velmi slušné kvalitě, měl by se zaměřit na program GuitarTeX. Nebojte, pokud nechcete, TeX se učit nemusíte :) GuitarTeX je založen na jednoduchém a srozumitelném popisovacím jazyce, v němž akordy zapisujete k patřičné slabice do hranaté závorky. Perlový skript převede tento jazyk na LaTeX a z něj již vede takřka přímá cesta k PostScriptu či PDF.

Sobota 23. 9.
Logickým způsobem, jak faxovat z počítače je používat jej jako speciální tiskárnu, respektive tiskovou frontu, jejíž výstup nejde do tiskárny, ale přes další programy do faxmodemu. To je na un*xech, které používají obligátní lpr nebo podobný systém skutečně triviální záležitost. Ovšem problém vyvstává s tím, jak předat faxovacímu programu telefonní číslo příjemce a další potřebné údaje. Pokud používáte X11, řeší se to obvykle tím, že před vlastní faxový program se předřadí ještě spuštění utility, v níž vše nutné zadáte. A právě takovou utilitou je například GFax pro GNOME. Co se faxovacích programů týká, podporuje GFax oba nejčastěji používané systémy – HylaFax a Mgetty+sendfax. Program obsahuje slušný adresář i grafický konfigurační nástroj, takže jeho použití je skutečně snadné. Zajímavá je možnost načasovat odeslání faxu na pozdější dobu.
Mckoi SQL Database je další menší SQL server napsaný v Javě. Podporuje podskupinu povelů standardu SQL-92 a může fungovat buď jako samostatný multithreadový a multiuživatelský démon a nebo jako součást jiné (javové) aplikace.
Nenabízí-li váš window manager nebo desktop environment pomůcku pro ruční spouštění povelů „z příkazové řádky“, pak možná potřebujete pomůcku, která tento nedostatek odstraní. Jednou z možností je program Xrun, který nabízí skoro vše, co se od takové utilitky očekává. Říkám skoro, protože mě osobně chybí doplňování povelu tabulátorem (nebo jinak, to už je jedno). Za velký klad považuji schopnost pracovat s historií Bashe (ovšem pokud chcete, může si Xrun vést vlastní seznam spouštěných povelů), nechybí šikovné drobnosti jako třeba možnost nastavit startovací adresář programu či pozici a velikost spouštěcího okna.

Pátek 22. 9.
Mezi zkušenějšími správci linuxových serverů není internetový superserver inetd příliš oblíbený kvůli některým poněkud nešťastně implementovaným funkcím. Potud panuje shoda, ale v čem se názory značně rozcházejí je otázka, čím inetd nahradit. Část lidí používá xinetd, část pak tcpserver od DJB, jehož programy se vyznačují již tradičně velmi solidní funkčností a bezpečností. Na druhou stranu použití tcpserveru je poněkud komplikovanější (možná to není ten úplně správný termín), neboť jeho funkce pro více služeb není řízena centrálně z jednoho konfiguračního souboru. A právě to se snaží změnit projekt tcpserver-control, který nabízí funkčnost tcpserveru spojenou se snadnou konfigurací ve stylu inetd a praktickou řádkovou utilitkou pro zapínání či vypínání jednotlivých služeb a získávání informací o nich.
Yank je další poznámkovník a ToDo list, tentokrát nikoliv webový (které jsem zde zmiňoval v několika posledních Sklizních), ale pro GNOME. Yank funguje jako outliner, takže poznámky a úkoly lze organizovat do stromové struktury. Položky je možné přesouvat pomocí Drag n' Drop, program nabízí hledání běžného řetězce nebo regulárního výrazu a šikovná je i funkce třídění. Program pracuje s daty ve formátu XML a obsahuji i jednoduché rozhraní pro psaní zásuvných modulů.
Pro všechny náruživé hráče hry FreeCiv je určen program CivLog, který dokáže analyzovat herní log a generovat z něj opravdu velmi pěkné grafy srovnávající vývoj jednotlivých civilizací v mnoha oblastech. Je opravdu neuvěřitelné, co všechno je možné z logu „vymáčknout“.
SingIt je plugin pro XMMS, který umožňuje při přehrávání prohlížet i text skladby. Kromě vlastní prohlížečky je v balíčku obsažen i editor, s nímž lze relativně snadno upravovat nebo vytvářet vlastní texty.
Elektronické knihy se začínají zvolna stávat hitem doby. Skloňují se ve všech pádech a výrobci se předhánějí v navrhování formátů i čteček. Jedním z hráčů na tomto poli je formát Rocket eBook. Jestli se uchytí nebo nikoliv, to netuším, ale pokud se rozhodnete na něj vsadit i vy, pak by vás mohl zajímat projekt Rbmake, což je soubor utilit, usnadňujících vytváření i čtení dokumentů v tomto formátu. Kromě vlastních programů nabízí i knihovnu, která umožňuje přidat podporu Rocket eBooku do libovolného programu.
Projekt AthlonPGCC si klade za cíl vytvořit odnož kompilátoru GCC optimalizovanou pro procesory Athlon a Duron. Pokud vlastníte jeden z těchto procesorů a chcete z něj vymáčknout co nejvíce, je tohle jedna z cest.

Čtvrtek 21. 9.
Uživatele freemailové služby Hotmail (zejména ty, kteří ji míní opustit) by mohl zajímat program GotMail. Ten totiž dokáže stáhnout automatizovaně všechny nebo pouze nové zprávy (a volitelně je třeba i smazat) a následně je buď uložit na disk a nebo přeposlat na jinou adresu. Jediným povelem si tak zajistíte, že budete moci číst poštu z Hotmailu i v běžném klientovi, bez obav, že propásnete nějakou důležitou zprávu na účtu, který již třeba nechcete aktivně využívat.
Modular-syslog je náhrada za běžný systémový „logovač“, která ovšem disponuje jednou zajímavou vlastnost: o vstup a výstup se starají zásuvné moduly. Výsledkem je, že můžete logovat například do databáze (v distribuci najdete moduly pro MySQL a PostgreSQL) nebo třeba výstup „třídit“ podle regulárních výrazů. Posledním modulem, který s MSL získáte je implementace PEO-1 a L-PEO, což jsou jakési algoritmy pro kontrolu integrity. Další moduly si samozřejmě můžete napsat sami podle potřeby :)
Nová verze GNU Privacy Guard neboli GPG (neboli GnuPG :) se dala celkem spolehlivě očekávat. Společnost RSA totiž nedávno uvolnila k volnému použití stejnojmenný šifrovací algoritmus (ono ji už moc nezbývalo, protože platnost jejího patentu se v těchto dnech chýlila ke konci) a bylo jasné, že vzhledem k jeho rozšířenosti a populárnosti (zejména v produktech PGP), se za účelem zlepšení kompatibility RSA v GPG objeví. Stalo se.
Utilitka NDIFF je skutečně zajímavá a užitečná věcička. Dokáže totiž porovnat dva výsledky skenování portů pomocí programu nmap a zobrazit rozdíly. To může být velmi praktické při sledování změn vašeho serveru. Tak, jako si rozumní správci sledují, zda se nezměnily důležité soubory, mohou si nyní ohlídat, jestli server třeba nezačal poslouchat na nějakém dodatečném portu a podobně. To může odhalit jednak potenciální průnik a jednak třeba nově přibyvší démony po instalaci programů atd.

skoleni

Středa 20. 9.
GIMP je program, kterému nelze mnoho vytknout, ale jednou z věcí, která by možná snesla vylepšení je tisk. I když GIMP není určen pro oblast přípravy tiskových materiálů, jistě by mnoho uživatelů uvítalo poněkud lepší kontrolu nad tím, co vypadne z jejich tiskárny. Snad i proto se tiskový plugin od GIMPu oddělil a je nyní vyvíjen separátně pod názvem gimp-print. Aktuální verze (zatím beta) přináší několik velkých změn, které znamenají sice i jistou nekompatibilitu s verzemi staršími, ale doufejme, že odměnou bude lepší a rychlejší tisk.
Programů, které stahují titulky nových článků na známých serverech a poskytují je uživateli například formou menu v jeho oblíbeném window manageru, existují desítky. Ale program Slasholic je jiný. Informuje vás totiž pouze o nových článcích, byť jenom na server Slashdot. Za výhodu považuji, že o vlastní upozornění se stará externí program, takže například v X11 použijete xmessage (nebo některý z jeho klonů), na konzoli si můžete nechat vypsat hlášení a podobně. Zcela podle vašeho gusta.
PHP třída class.id3.php umožňuje čtení a případně i modifikaci id3 tagů z MP3 souborů. S její pomocí lze udělat například velmi snadno automatizovaný webový katalog „empétrojek“, do něhož stačí nahrát soubor a při správně vyplněném ID3 tagu dojde k jeho korektnímu zařazení podle názvu, interpreta i žánru. To může být velmi praktické například u webových MP3 přehrávačů.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku