Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (28. 7. 2010)

28. 7. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes si poslechneme internetové rádio a televizi, malinko zavzpomínáme na staré polaroidy, z našich fotek uděláme líbivou prezentaci a nakonec trochu oprášíme GIMPí skripty. Samozřejmě se můžete těšit na blbinku na samém konci článku.

TunaPie

TunaPie představuje jakousi spojku mezi přehrávačem a internetem. Je to seznam internetových rádií a televizí kompatibilní jak s Icecast, tak se Shoutcast, proto je na výběr z poměrně dlouhé řady multimediálního obsahu a na své si přijdou snad všichni. Mimo tuhle funkcionalitu lze v seznamu vyhledávat a přidávat k rádiím (televizím) značku oblíbené. Samotné přehrávání pak probíhá mimo TunaPie, záleží na konfiguraci. Osobně jsem zkoušel Totem a VLC, ty nedělaly problémy.

tunapie.source­forge.net/index­.html, 0.9.7.4­., GPLv2

Pola

Pola je jednoúčelový nástroj vytvořený v jazyku Java, který je schopný z jakékoli fotografie vytvořit napodobeninu snímku z polaroidu. Disponuje poměrně jednoduchým grafickým rozhraním a podporuje drag&drop, pro vytvoření snímku tak stačí fotografii přetáhnout na okno s programem, popřípadě vložit poznámku a uložit. S Javou přichází také jedna z jeho výhod, je multiplatformní. Jako jednoúčelovka tedy poslouží dobře, pokud chcete mít nad svým „polaroidem“ kontrolu, sáhněte raději po GIMPu.

manuelbarzi.com/po­la/, 3.0a, freeware

Videoporama

Slideshow je dnes běžnou praxí a nástrojů na její vytváření je bezpočet, Videoporama je jedním z nich. Formátů do kterých se slideshow ukládá je taky více, Videoporama však ukládá svůj výsledek do videoformátu, což je velká výhoda, dá se pustit téměř všude. Podporovány jsou formáty: Raw (.dv, dif), AVI, MPEG (VCD, SVCD, XVCD et DVD) s výstupem v PAL, NTSC nebo SECAM. Obrázkům lze přiřazovat různé efekty, jak je tomu zvykem, nebo je nechat bez efektů, samozřejmostí je možnost vkládat různé poznámky a nadpisy. Program má velké možnosti, více se dozvíte z videí na domovských stránkách. Napsána je v Pythonu, tedy pomocí PyQt, proto zapadne spíše do prostředí KDE.

www.videopora­ma.tuxfamily.or­g/, 0.8, GPLv2

GIMP SCRIPT-FUs

GIMP asi nemusím nikomu představovat, jeho velkou předností je možnost doinstalování různých skriptů a pluginů, které udělají více věci najednou a ušetří tak práci i čas. Bohužel, některé starší skripty nejsou kompatibilní s novějšími verzemi GIMPu a proto, ač fungují, tak nekorektně. GIMP SCRIPT-FUs je balík mnoha užitečných a známých skriptů připravených i na novější verzi GIMPu (2.6+). Je jich opravdu hodně, aktuálně 96, jejich seznam najdete na domovské stránce tohoto balíčku. Autor se snaží takovéto zastaralé skripty opravovat a udržovat. Pokud jste tedy uživatelem GIMPu, balík se může hodit.

Linux tip

www.gimphelp.or­g/script24.shtml, – , GPL

Blbinka

Některá varování nás můžou docela zaskočit. Můžeme se dohadovat, jaký to OS na onom PC běží…

Autor článku

Petr Němec studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.