Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (28. 9. 2016)

Jiří Sluka

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se zblízka podíváme do kosmu, budeme zachytávat obrázky ze síťového trafficu, podíváme se na správce záložek a nakonec zmenšíme velikost fotek.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Gaia Sky

Software pro vizualizaci kosmu. Je vyvíjen v rámci mise pod označením Gaia, na které pracuje Evropská kosmická agentura (European Space Agency – ESA). Umožňuje volný pohyb v kosmu a sestup na kteroukoliv planetu. Nabízí trojici stereoskopických režimů – VR headset, 3DTV a cross-eye. Navíc si rozumí s ovladači a gamepady. Pro rozšiřování schopností mají vývojáři otevřenou bránu skrze skriptovací jazyk Python.

ari-zah.github.io/gaiasky/, 1.0.0

Driftnet

Projekt do značné míry inspirovaný programem EtherPEG, který má na starosti naslouchání síťového trafficu a zachytávání obrázků z TCP streamů. Hravě si poradí se snímky přenášenými ve formátu GIF nebo JPEG. V experimentální fázi je také zachytávání audio streamů MPEG, které se snaží zároveň přehrávat. Driftnet vyžaduje pro svůj běh libpcap, libjpeg, libungif a libpng.

github.com/deiv/driftnet, 1.0

Buku

Správce záložek v příkazové řádce, který umožňuje přidávat, tagovat, komentovat, otevírat, vyhledávat, aktualizovat nebo mazat URL adresy. Poskytuje spojovatelnou přenosnou databázi pro synchronizaci záložek napříč více systémy. Není mu cizí ani import / export záložek (Firefox, Google Chrome, IE), otevírání výsledků vyhledávání v defaultním prohlížeči nebo zabezpečení heslem.

github.com/jarun/Buku, 2.4

imgd

imgd je jednoduchá utilita pro změnu rozměrů fotografií a jejich otáčení. Dokáže zpracovávat velké množství obrázků v relativně krátkém čase. Obě operace jsou ztrátové, nicméně pro ukládání obsáhlé kolekce fotek na nízkokapacitní paměti neexistuje jiná možnost, než tímto způsobem optimalizovat datovou velikost mnoha souborů.

github.com/jarun/imgd, 1.0

Blbinka

Kdo nakonec i přes chybějícího jacka investoval, a stále tak trochu postrádá klasický sluchátkový vstup, může vyzkoušet další alternativní hack, jak telefon upravit k obrazu svému.