To je proto že... hele vysvetlím ti to inak, jeden týpek mal podobné argumenty, že když je zem kulatá nedalo by sa na nej stáť... a ja ti ukážem že to jde veľmi jednoducho,... máš nejaký grafický editor ktorý podporuje Vektorovú grafiku a zoom aspoň na tisíc násobok? ak áno, nakresli si kružnicu, vycentruj na stred monitora, preskroluj tak aby horný okraj kružnice bol tesne nad spodkom displeja, stlač zoom a zoomuj to na aspoň ten tisíc násobok, ideálne aj viac. Prisahám ti že uvidíš priamku :-) (ktorá síce reálna priamka nieje, ale na tak krátku vzdialenosť sa to tvári ako priamka... To je když si zobereš pomer veľkosť človeka alebo lietadla a pod k zemi...
Oni díky Pac-Man (nebo mohli i hru Snake) objevili neviditelného růžového slona, který nic nedělá. Akorát zapomněli aplikovat Occamovu břitvu a nepotřebného slona z teorie vyhodit. Tím by vznikla kulatá Země.
Já tuto sektu vidím jako každou jinou - pár chytráků (kteří vědí, jaká je to pitomost) se přiživují na hlupácích, co jim to baští.
Hezky jste se střelil do vlastní nohy. Occamova břitva také není dokázána, ani se o její důkaz nikdo rozumný nesnaží – je to prostě předpoklad, o jehož pravdivosti je spousta lidí přesvědčena (teď jsem psal o Occamově břitvě, i když se to samé dá říci i o bohu/bozích, na které jste nejspíš narážel). Součástí racionálního uvažování je i to, že si uvědomujete, jaké předpoklady mají vaše tvrzení, a nepoužíváte ta tvrzení v situacích, kdy předpoklady splněné nejsou.
Occamova břitva jsou teorie dvě. První, tak jak ji vídáme v seriálech a filmech, je snadno vyvratitelný nesmysl. Pokud by kupříkladu dva lidé měli zájem udělat stejnou věc, pak v téhle naivní podobě Occamova břitva tvrdí, že udělat to může jen jede z nich a druhý ne.
Druhá podoba je ta, která se běžně používá ve fyzice - nezahrnovat do teorie nic, co tam nutně nemusí být. A to je obecně uznávaný logický princip, který staletí nikdo nezpochybnil. Je příliš jednoduchý a příliš zjevný, než aby s ním šlo něco dělat. Pokud se vám nechce hledat co to je za princip, tak zjednodušeně na příkladu: pokud dokážu vysvětlit fakt, že horký vzduch stoupá, pomocí vztahu teploty, tlaku a hustoty, pak ho nemá smysl popisovat pomocí vztahu teploty, tlaku, hustoty a zeměpisné šířky a délky.
Nechce se mi hledat ta první teorie, která se údajně vyskytuje v seriálech a filmech. Tu neznám.
Tu druhou samozřejmě znám, používá se nejen ve fyzice, ale obecně ve vědě. Nezpochybnil ho nikdo proto, že je to předpoklad, jehož platnost či neplatnost zpochybňovat nelze – je pouze otázkou víry, zda ten předpoklad uznáváte či neuznáváte. K racionálnímu uvažování ovšem patří uvědomovat si, že je to stále jen předpoklad. Mimochodem, „po staletí nikdo nezpochybnil“, „je příliš jednoduchý a příliš zjevný“ lze opět tvrdit i o bohu/bozích/božstvech, a mnozí mají za to, že ta tvrzení jsou pravdivá. A i když se shodneme na tom, že všechna ta tvrzení (včetně Occamovy břitvy) už někdo zpochybnil (protože už bylo zpochybněno snad vše), neznamená to nic – protože jsou to předpoklady a jejich pravdivost nijak potvrdit ani vyvrátit nelze (při současném stavu poznání).
V každém jednotlivém případě lze Occamovu břitvu aplikovat různě. Princip Occamovy břitvy totiž nespecifikuje kritérium, kudy přesně řez vést (co vše odříznout). Nelze dokonce stanovit, zda byla nebo nebyla břitva použita. Nikde nebyla stanovena míra „occamovitosti“, nelze ji kvantifikovat. Imho to je důvod, proč nejde „dokázat“. Occamova břitva má smysl v tom, že nastaví určitý mindset badatele a pomáhá badateli nahlížet na své vlastní myšlení. Sama o sobě ale dobrou teorii nezaručuje.
Taky jsem ho nedávno objevil, a souhlasím s hodnocením. Akorát je trochu nezvyklé zdůrazňovat, že placená verze má doživotní licenci, když se to vztahuje jen na danou verzi a nárok na upgrady má člověk jen rok, pak je případně nutné zaplatit znova. Ale v době různých předplatných a SaaS už je asi nutné to psát takhle.