Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (4. 5. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Začneme sociálně laděným hudebním přehrávačem, podíváme se na užitečný applet, který pomůže ušetřit nějaký ten watt, vytvoříme databázi médií s Basenji a ulehčíme si práci se stahováním. Na závěr samozřejmě vtipná blbinka.
Petr Němec 4. 5. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tomahawk

Tomahawk je zajímavý multiplatformní přehrávač se sociálními sklony. Tento netradiční přehrávač staví především na myšlence mít hudbu kdekoli a nezajímat se o to, odkud pochází, je tedy jedno jestli je přehrávána z lokálního disku, ze vzdáleného počítače nebo z webové služby. Dalším lákadlem je, v poslední době populární, sociální rozměr, přes Tomahawk se lze přihlásit na Twitter, Jabber nebo Google Talk a sdílet tak nejen hudební „zážitky“ s přáteli přímo z prostředí přehrávače. Potěšit můžou také chytré playlisty, díky službě The Echo Nest stačí zadat žánr/skupinu a o nic víc se nestarat. Tomahawk je naprogramován pomocí knihovny Qt a jazyka C++. Přehrávač stojí určitě za vyzkoušení, je ale třeba brát ohled na to, že se stále nachází ve vývojovém stádiu (Beta) a tak vás může někdy nepříjemně překvapit.

www.tomahawk-player.org/, 0.0.3, GPL

Jupiter

Jupiter je v monu napsaný applet pro správu přenosného počítače. Snaží se vyvážit výkon/spotřebu pro danou situaci. Pod jeho taktovkou lze ovlivňovat procesor, bluetooth, WiFi a jiný hardware, který výrazněji ovlivňuje spotřebu. Je možné hodnoty nastavovat automaticky v závislosti na připojeném/nep­řipojeném napájecím zdroji, ale samozřejmě také manuálně prostřednictvím módů maximum performance, high performance a power saver.

www.jupiterap­plet.org/index­.html, 0.0.50, GPL

Basenji

Ne vždy je možné skladovat, ať už z jakéhokoli důvodu, všechna data na jednom místě. Většina uživatelů má externí disk, USB klíčenku, popřípadě sbírku CD/DVD. Pokud hledá konkrétní soubor a nepamatuje si na kterém médiu je, nezbývá než je manuálně připojovat a hledat. Tento problém elegantně řeší program Basenji, který při připojení naindexuje soubory na médiu a uloží základní data (tagy hudebních souborů, tagy z obrázků + náhledy apod.). Při hledání pak lze využít databázi vytvořenou pomocí Basenji a hned je jasné, na kterém médiu soubor je. Program umožňuje samozřejmě vyhledávání. Třešničkou pak je možnost pouštět tento program i na Ms Windows a databázi sdílet třeba pomocí známého Dropboxu. Pro konzervativce může být problém programovací jazyk, pomocí kterého je Basenji napsán – C#.

launchpad.net/ba­senji, 0.8, PLv3

Tucan Manager

Další z multiplatformních programů v dnešní sklizni je Tucan Manager, manažer stahování. Podporováno je více než 10 stahovacích služeb v čele s Rapidshare nebo megaupload, manažer si rozumí s captchou, nebude vás tak zatěžovat opisováním kódů. Je možné vyplnit přihlašovací údaje a využít tak naplno prémiový účet. Přítomny jsou samozřejmě další funkce běžné u manažerů tohoto typu, možnost pozastavit stahování, nastavovat různé limity apod.

MIF obecny

www.tucaneando­.com/, 0.3.10, GPLv3

Blbinka

Pokud zamýšlíte založit nějaký projekt a nemůžete se rozhodnout, jakou OS licenci použít, pomůže vám vývojový diagram.