Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (5. 10. 2016)

5. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme virtualizaci, podíváme se na rychlé vyhledávání, odvysíláme pár videí a seznámíme se s databázemi.

Proxmox Virtual Environmemt

Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu upravenou tak, aby mohla běžet jako prostředí pro běh virtuálních strojů a aplikací. Je k dispozici ke stažení jako instalovatelný obraz disku. Celé systém je jednoduchý na instalaci i na konfiguraci.

www.proxmox.com, 4.3

ripgrep

Superrychlý multiplatformní vyhledávácí nástroj, který kombinuje použitelnost Silver Searcheru s rychlostí GNU grep. Obsluhuje se z příkazové řádky a pozor na to, že nepodporuje žádné jiné kódování textu kromě UTF-8.

github.com/BurntSushi/ripgrep, 0.1.21

OBS Studio

Software pro nahrávání a živé vysílání videa.  Program podporuje více zdrojů včetně mediálních souborů, her, webových stránek, oken aplikací, webkamer, dění na ploše, mikrofon a další. Tyto zdroje lze mezi sebou kombinovat a výsledný produkt pak uložit do souboru nebo streamovat na internetu.

obsproject.com, 0.16.2

MariaDB

Otevřená alternativa k MySQL, která byla vytvořena ze strachu o ztrátu svobody po koupi tohoto softwaru společností Oracle. Využívá ji například Google, Mozilla nebo Wikipedia.

MIFtip2

mariadb.org, 10.1.18

Blbinka

Emotikony už existují ve více rasových mutacích. Patnáctiletá muslimka teď navrhla komisi pro Unicode smajlíky s hidžábem, aby reprezentovaly 550 milionů muslimských žen.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.