Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (7. 6. 2000)

7. 6. 2000
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) Open Source softwaru.

Úterý 6. 6.
Qmail-ldap je patch, jehož hlavním účelem je donutit qmail, aby získával všechny údaje o uživatelích z LDAP serveru. To ale není zdaleka vše, co se na qmailu po aplikování tohoto patche změní. Mimo jiné tak získáte nativní podporu clusterování emailových serverů, podporu automatického zakládání schránek, když dorazí první zpráva, podporu SSL šifrovaného SMTP či antispamové funkce. To vše tvoří z qmailu optimální nástroj zejména pro providery se stovkami a tisíci schránek.
Za dlouhatánským názvem The Rich Men's Document Management System je dalším z řady aplikačních serverů (nejen) pro Linux, tentokrát ovšem na bázi XSLT. Pro v XML méně zběhlé čtenáře připomínám, že XSLT je systém pro transformaci XML dokumentů do jiného tvaru, případně i jazyka (typicky třeba do HTML). To je zajímavý přístup, ovšem zda je projekt v použitelném stádiu, o tom by se asi zatím dalo pochybovat. Konec konců, autoři konstatují, že „nelze použít libovolný XML editor, výkon je ubohý a administrace je noční můrou“. I přes tento poměrně pesimistický závěr jde o zajímavý projekt, který si vzhledem k faktu, že XML hýbe světem, zaslouží jistě vaší pozornost.
Mnoho webmasterů se dostalo do situace, kdy potřebovali skrýt skutečnou lokaci stahovaného souboru a zpřístupnit jej například pouze po registraci atp. PHP skript noleech plní právě tuto funkci. Stahovaný soubor nemusí být vůbec přes web dostupný a skript neumožní jeho přímé stažení (a tím pádem obejití registračního procesu).

Pondělí 5. 6.
Hlídáte si štíhlou linii? Pak by vás mohl zajímat program gnutrition, který má momentálně jedinou funkci: vypočte nutriční hodnotu pokrmu podle zadaného receptu. K zjištění údajů o jednotlivých složkách získává z databáze amerického Ministerstva zemědělství. Ta obsahuje přes 5000 položek a lze doufat, že alespoň částečně jedí Američané to samé co my (třeba hranolky :)
Máte mobilní telefon Nokia? A chcete si jej ozvláštnit umístěním vlastního loga nebo obrázku? Pak musíte začít u program Nokia Logo Editor, který umožňuje upravovat a vytvářet obrázky ve formátech nol a ngg.
SQL-Relay je sada démonů a klientských knihoven (s rozhraním pro C, C++ a Perl), které umožňují vytvářet skutečně perzistentní spojení s SQL serverem a pak je již jen opakovaně používat k přeposílání SQL dotazů. Výsledkem by měl být větší výkon SQL aplikací. Program podporuje Oracle, MySQL, mSQL a PostgreSQL.
Populární program pro monitorování síťových rozhraní MRTG se dočkal dalšího konkurenta. Jmenuje se seafeIt a vznikl čistě jako pokus vytvořit něco, co by se MRTG podobalo a zároveň řešilo jeho některé nedostatky. Některé změny jsou spíše kosmetického charakteru (generování grafů na požádání, nikoliv periodicky), jiné se týkají hlavně vnitřního uspořádání programu (potenciálně možná náhrada SNMP protokolu jiným zdrojem dat, zaměření na velké sítě, automatická detekce nových rozhraní, …).

Neděle 4. 6.
Mezi GNU softwarem lze nalézt nejednu zvláštnůstku. Sklizní prošly například specializované programy pro práci s modely proteinů a bílkovin či systém na řízení veterinární kliniky. A dnes tu máme další zajímavý projekt, který asi nebude pro každého, ale za zmínku jistě stojí. Jde o telefonní server (lze-li to tak nazvat) Bayonne, který podle slov autora tvoří „most mezi světem počítačů a telefonie“. S jeho pomocí lze vytvářet například automatizované interaktivní hlasové systémy nebo třeba provozovat hlasovou poštu. Díky rozhraní TGI (Telephony Gateway Interface) lze Bayonne provázat například s webem (třeba skriptem v Perlu), fantazii se meze nekladou.
O zajímavém HTTP serveru Roxen jsem se zde již zmiňoval. Nepsal jsem ale ještě o IMAP webmailu IMHO, který je určen přímo pro Roxen a využívá plně jeho možností, včetně kompletně webové konfigurace. Další nespornou výhodou je přenositelnost – všude, kde běhá Roxen poběží i IMHO. Program disponuje všemi základními funkcemi, které potřebujete k čtení a odesílání pošty, navíc umožňuje použití externího spellcheckeru (ispell, aspell) či LDAP serveru při hledání adres. Zajímavé je, že IMHO stále drží otevřenou IMAP konexi, což příjemně uleví slabším serverům. Vzhled i jazyk programu je volitelný.
Wrapper Sendmail-TLS umožní uživatelům patřičně vybavených poštovních klientů odesílat poštu přes Sendmail v zašifrované podobě. Tuto funkci podporuje minimálně Netscape Messenger a M$ Outlook (i Express).
Ať si kdo chce co chce říká, příkazová řádka je, při alespoň trochu funkční paměti (myšleno uživatelovy), obvykle rychlejší, než většina GUI programů. Proto považuji za velice chytrý nápad to, co dělá jednoduchý skriptík jménem unp. Jde vlastně o rozhraní k několika archivačním a kompresním programům, které umožňuje používat stále stejné volby a argumenty – skript pozná, co chceme rozbalovat a spustí patřičný program se správnými přepínači. Rychlost příkazové řádky je zachována a paměti je o něco uleveno :)

Sobota 3. 6.
Obvykle se nevěnuji dvakrát po sobě stejnému programu, ale jelikož se mi hra Heroes, o níž jsem psal minulý týden, moc líbí, nedá mi to, abych se nezmínil o tom, že poslední verze už podporuje i zvukové efekty.
Jednou z cest, jak psát multiplatformní aplikace s podporou 3D grafiky může být například LGPL knihovna Quesa. Mluví pro ni hlavně fakt, že je postavena na známém standardu, a to na Apple QuickDraw[tm] 3D API. Knihovna neobsahuje žádný kód Applu nebo dalších firem, vše vzniklo na zelené louce. Na Linuxu používá Quesa k renderingu OpenGL. Knihovna je dále dostupná ve verzích pro Windows, MacOS 8/9/X a pracuje se na mutaci pro BeOS.
MODular LOGfile ANalyzer je modulární analyzer logů HTTP (formáty common a combined) a FTP (wu-ftpd) serverů. Ta proklamovaná modularita značí, že o vstup i výstup se starají zásuvné moduly, takže program není omezen konkrétním typem logovacího souboru a rovněž výstup může být proměnlivý. Vstupní moduly jsem již zmínil, takže ještě krátce k výstupním. Momentálně je možné generovat statistiky ve třech různých podobách – webalizer (vizuálně shodné s výsledky práce stejnojmenného programu), modlogan (podobné webalizeru, ale přehledněji formátované) a text (čistý text, vhodné například k odeslání emailem). Když už byl zmíněn webalizer (program ostatně vychází z myšlenek, které autor implementovat do webalizeru v podobě patche mywebalizer), ve srovnání s ním má ModLogAn ještě tu výhodu, že je možné měnit jazyk použitý ve statistikách bez rekompilace programu.

Pátek 2. 6.
Příznivce Emacsu by mohlo zajímat, že jeden z klonů tohoto emulátoru lispového počítače :), XEmacs, se dočkal portu, který používá pro tvorbu rozhraní grafický toolkit Gtk+. Kromě toho, že Gtk-XEmacs lépe vzhledově zapadne mezi ostatní Gtk aplikace, je na tomto projektu zajímavý zejména fakt, že přináší podporu Gtk i do emacs-lispu, což umožní vytvářet plnohodnotné aplikace. Na druhou stranu to vnáší do hry jistý prvek nekompatibility s ostatními verzemi Emacsu.
XALF, neboli X11 Application Launch Feedbeck, je program, který slouží k informování uživatele, že se aplikace spouští. Typickým příkladem, kde je použití XALFu vhodné, je třeba spouštění Netscape Navigatoru. Každý uživatel mi asi potvrdí, že nestartuje zrovna nejrychleji a pokud se window manager nepostará o to, aby nešlo spustit stejný program podruhé, může uživatel netrpělivě kliknout na ikonku znovu (asi každému se už stalo, že ikonku netrefil a pak seděl a čekal jak truhlík a ono pořád nic :). V případě Navigatoru to znamená, že se spustí druhá instance, která ale nebude mít přístup ke cache, certifikátům či bookmarkům. Pokud by se ale spouštěl Navigator přes XALF, získá uživatel vizuální informaci o tom, že se něco děje – tenhle program totiž zobrazí buď přesýpací hodiny u kurzoru, informační okno (tzv. splash screen) a nebo neviditelné okno (které způsobí, že se objeví nová položka v taskbaru). Aby nebylo nutné užívat XALF ručně, lze použít patche pro Gnome či QT, které zajistí, že se bude volat automaticky.
Zajímavý přístup k vytvoření SQL databáze pojali programátoři projektu SQLite. Vytvořili totiž jenom jakési SQL rozhraní nad poměrně populární databázi GDBM, což znamená, že celý systém je opravdu malý a nenáročný a k jeho provozu není třeba trvale běžícího démona. Bohužel jsem se nikde nedočetl, jak je na tom SQLite s rychlostí, ale zřejmě si poradí i s velkými databázemi – autoři jej prý testovali na projektu s přibližně 50 tabulkami a dohromady více než milionem záznamů.
Skriptovací jazyky dnes zažívají obrovský boom, o tom není pochyb. Ať už jde o WWW stránky, dávkové soubory, makro jazyky či „velké“ aplikace, skriptování najdete dnes skoro všude. Tak proč ne třeba v tvorbě hudby? Tak nějak asi přemýšlel autor interpretu skriptovacího jazyka MusicScript. Pomocí něj můžete popsat hudbu podle svých představ s využitím neomezeného množství stop, samplů, smyček a efektů – program pak skript „přežvýká“ a vytvoří WAV soubor s vaším dílkem. Na domovské stránce projektu naleznete dostatek dokumentace, návodů, příkladů a dokonce i příklady tvorby.

Čtvrtek 1. 6.
Zahrát si s přáteli nebo dětmi nějakou tu deskovou hru může být docela zábavné, chce to ale mít slušný výběr – ne všem vyhovuje Člověče nezlob se. Jenže kde ty krabice skladovat, že? Řešením může být program Q Universal Boardgame, který vychází z jednoduché skutečnosti, že každá desková hra je založena na hracím plánu a posouvání figurek. Figurky i plán jsou zde zastoupeny obrázky a (skoro) vše se odehrává na obrazovce. Když říkám skoro vše, myslím tím fakt, že programu naprosto nejsou známa pravidla hry, ta musíte dodržovat sami. Jednou z výhod QUBu je, že tak lze snadno hrát hry například korespondenčně. V budoucnu snad přibude i možnost přímé hry po síti.
C3t je strategická síťová hra založená na technologii klient/server, kterou má „na svědomí“ jeden student FELu na ČVUT, kde rovněž běží herní server.
O několika programech pro sazbu not jsem se ve Sklizni již zmiňoval, ale zatím (pokud mě paměť neklame) tu ještě nebylo nic pro kytaristy, kteří často užívají pro zápis takzvané tablatury, což je vlastně popis pozic prstů na jednotlivých strunách. Jedním z editorů, které toto umožňují je například eTktab, následník staršího Tktabu s několika vylepšeními. Mezi ně patří například podpora basové kytary.
Logických her slušné kvality existuje v Open Source světě celkem dost. Mezi ně lze zařadit i hru KLines. Vaším úkolem je přesouvat na hracím plánu barevné kuličky tak, aby z nich vznikla řada minimálně pěti stejně barevných. V tom případě kuličky zmizí, v opačném případě se na plánu objeví tři další. Cílem je pochopitelně zabránit zaplnění všech herních polí.

Středa 31. 5.
Jako kombinaci instantního kecálka (jako je třeba ICQ nebo AIM) a internetového telefonu si lze představit systém ephone. Centrální server (mimochodem, konfigurovatelný přes WWW rozhraní) udržuje seznam aktivních uživatelů a údajů o nich (jméno, přezdívka, aktuální IP adresa) a umožňuje jim tak spojovat se navzájem a přenášet mezi sebou zvuková data.
Zjednodušení konfigurace emailových konferencí řízených list procesorem ezmlm nabízí webové rozhraní ezweb. Skripty jsou napsaně v Perlu a umožňují zakládání, mazání a úpravu jednotlivých konferencí. Zajímavé je, že umožňuje i kompletně upravovat textové dokumenty, které ezmlm používá v různých situacích (vyžádání si archivu, help, FAQ, …).
Dalším nástrojem, který se snaží bojovat proti nekalostem v emailových zprávách je the Anomy mail sanitizer. Je založen na vyhledávání neobvyklých jevů v emailech (podezřele dlouhé MIME hlavičky), filtrování příloh (přejmenovávání, vypínání JavaScriptu v HTML zprávách) a obsahuje i podporu pro externí antivirové programy.
Nová verze programu gnokii (pro ty, co o něm ještě neslyšeli připomínám, že umožňuje pracovat s mobilními telefony Nokia na různých un*xech) podporuje datová volání, což znamená, že například majitelé notebooku s Linuxem či FreeBSD už nebudou muset svým windowsoidním kolegům závidět možnost připojení k Internetu.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku