Hlavní navigace

Stalo se v týdnu od 14. 6. do 20. 6. 2003

21. 6. 2003
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Nové jádro 2.4.21 - 802.11g oficiálně standardem - Dle analýzy IDC Linux nic nezastaví - Steve Ballmer o hrozbě ze strany Linuxu - RAV antivir končí - Linus skončil u Transmety - Psi 0.9 - Mozilla 1.4 Release Candidate 2 - MSIE pro Mac nebude - Red Hat v černých číslech - Kauza SCO a další.

14. 6. 09:13

Ač tomu mnoho čtenářů nebude věřit, pro spoustu lidí je zprovoznění počítače a připojení periferií nadlidským úkolem. Smutné, ale je to tak. S možným řešením zvaným Universal Plug and Play přichází UPnP fórum. UPnP má umožnit extrémně snadné spojování všeho se vším tak, že to zvládne i osazenstvo domova důchodců. Úvod do jeho principů je v článku Making PCs Easier to Set Up and Use.

Radoomek

14. 6. 10:20

UPDATE. Řada uživatelů Windows vyčítá Linuxu nedostatek aplikací. A ač je to tvrzení diskutabilní, přesto je jedna oblast, kde Linux opravdu trošku zaostává – a to jsou hry. I já sám jsem dlouho žil v domění, že jediné, co lze na Linuxu hrát, je geniální Zangband a praštěné Koules (ne, nepoužívám WineX a VMware ;)). Ke svému překvapení jsem ale nedávno objevil seznam 267 her (a emulátorů) pro Linux (původní odkaz přestal fungovat, proto jsme zřídili mirror). K dispozici je i poměrně obsáhlý FAQ, který se nejen snaží řešit problémy s provozem těchto her, ale odpovídá i na řadu jiných otázek z oblasti hry a Linux.

nomad

14. 6. 14:57

V Sierra Leone se koná již 3. výroční konference The 3rd Annual Nigerian. Program je pestrý a nabízí účastníkům znalosti, jak rychle přesunout nevyužité peníze z účtů někoho jiného na účty vaše. K přihlášce přiložte jméno vaší banky, číslo účtu, vaše jméno a adresu, telefonní a faxové číslo. Organizátoři zaručují naprostou důvěrnost těchto údajů, vstupné je pouhých 995$. Další informace :)

Radoomek

14. 6. 15:15

20.června vyprší patent na populární grafický formát GIF v USA (v Evropě až o rok později), přesněji na algoritmus Lempel-Ziv-Welch (LZW), který je v GIFu (Graphics Interchange Format) použit. Patent drží firma Unisys a hodlá poplatky vybírat, dokud to půjde. Někteří komentátoři soudí, že uvolnění GIFu by mohlo ohrozit další existenci konkurenčního open source formátu PNG. Naštěstí jich není mnoho :)

Radoomek

14. 6. 17:28

Apple Computer je žalován společností The Open Group, která vlastní obchodní značku Unix a to právě za použití tohoto označení bez řádné licence (v souvislosti s MacOS X). Apple ve své reakci požádal soudce, aby tuto obchodní značku označil za neplatnou, protože Unix se stal obecně používaným termínem. Tento spor přidává další plamínek do debaty kolem více než 30 let starého OS, původně vyvynutého firmou AT&T.

nomad

14. 6. 17:38

Napadlo vás někdy napsat do prohlížeče adresu www.unix.cz? Ne? Tak vězte, že tato doména běží na Microsoft-IIS/5.0 na Windows 2000 a obsahuje 4 písničky punkové skupiny „Játro“ :) Upozornil Luboš Doležal.

tok

14. 6. 17:54

O vývojářích kernelu se rozhodně nedá tvrdit, že by byli pověrčiví. V pátek 13.6. totiž vydali nové jádro 2.4.21. Upozornilo spousta čtenářů a tímto všem děkujeme.

tok

15. 6. 07:15

Biometrické technologie razantně nastupují do života. Jaké biometrické technologie se skutečně uplatní při identifikaci jednotlivců, při přístupu k informačním systémům i jinde v běžném životě? Otisk prstu? Tvář? DNA? Oční rohovka? Nebo charakteristický pach? Skutečně tyto formy zabezpečení nahradí současná hesla či kódy PIN, nebo se to jenom tak říká?

-pah

15. 6. 09:38

Německá SuSE má letní nabídku na Kylix Professional edition za 20 Euro. Měla by to být plná verze v němčině, ale bez papírové dokumentace. Nevadí-li vám němčina a dokumentaci nečtete, zamiřte svůj prohlížeč do Něměcka. Upozornil Pavel Bartůšek.

tok

15. 6. 10:27

Multiplatformní GUI knihovna wxWindows se dočkala verze 2.4.1. Opravuje především chyby verze předchozí a vylepšeno je chování na Windows XP. Upozornil Ondřej Holub.

tok

15. 6. 12:25

Vietnam zakoupí 5000 PC s Linuxem pro školy. Soutěž na realizaci zakázky pro školy v 64 provinciích získala firma CMC Group. Ve Vietnamu je dále vážně zvažováno využití OSSW i ve vládních a správních službách.

Radoomek

15. 6. 17:07

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve svém tištěném časopise inzeruje, že zanedlouho otevře portál VZP ČR. Na konci článku lze nalézt výčet podmínek, které musí váš počítač splňovat: připojení k Internetu (sic!), Windows 98 nebo novější, internetový prohlížeč Internet Explorer 5.0 nebo novější (upozornil Bobes).
Doufejme, že ve VZP brzy pochopí, že tudy cesta nevede a vezmou si příklad třeba z webu Hospodářské komory ČR, kterou jsme kritizovali nedávno a dnes je web už Mozilla friendly.

tok

15. 6. 17:33

Firma Verano, specialista na řídící systémy, představila službu a softwarový balík, který má pomoci firmám chránit se proti digitálním útokům. Jmenuje se Defender, je založený na zabezpečeném SELinuxu a má pozavírat bezpečnostní díry v informačních systémech firem.

Radoomek

15. 6. 18:03

802.11g je konečně oficiálně standardem. IEEE schválilo standard 802.11g pro 54Mbitový bezdrátový Ethernet. Technologie je tím oficiálně posvěcena a nic nebrání jejímu rozšíření.

Radoomek

16. 6. 09:19

Sun nemarní čas a chystá se oslovit zákazníky IBM, kteří by se mohli cítit ohroženi bitvou mezi SCO a IBM. V pátek uplyne 100 denní lhůta, kterou SCO dalo IBM před tím, než zruší jeho unixovou licenci. V této souvislosti Sun hodlá spustit kampaň, nabízející zájemcům možnost migrace z AIXu na Solaris. IBM se ovšem příliš ohroženo necítí a jeho mluvčí prohlásil, že věří, že licence AIXu je nezrušitelná a trvalá, což IBM hodlá tvrdě hájit u soudu.
Já si jen dovolím poznamenat, že IBM má zřejmě pravdu, protože SCO nemá s licencí Unixu nic společného. Obchodní značka Unix patří společnosti The Open Group a nikoli firmě SCO.

nomad

16. 6. 09:30

Dle analýzy IDC se očekává růst linuxového trhu až do roku 2007 s tím, že případné soudní pře tento postup mohou mírně zpomalit či oddálit. Výzkum dále uvádí, že letos se v západní Evropě prodá 182,000 linuxových serverů. V roce 2007 je očekáván prodej trojnásoný při ziscích 1.9 miliardy dolarů. Martin Hingley (více president IDC) přímo prohlásil, že nevidí nic, co by teď Linux mohlo zastavit.

nomad

16. 6. 09:49

Sun: Linuxoví uživatelé vlastně primárně nechtějí Linux, chtějí totiž jen benefity Unixu běžícího na intelských počítačích. Toto a další perly plynou z projevu Roberta Youngjohnse, výkonného vice presidenta pro globální prodej u Sunu, který pronesl na 14. Annual Technology Conference v New Yorku. Co dodat?

Radoomek

16. 6. 09:54

Rozsáhlý rozhovor s prezidentem Microsoftu Stevem Ballmerem přinesl ZDNet. Hovoří o nutnosti nového myšlení, hrozbě ze strany Linuxu i o směrech, jimiž se má Microsoft v budoucnosti ubírat.

Radoomek

16. 6. 10:09

Podle očekávání bude nejen linuxová větev RAV antiviru ukončena. Microsoft oznámil, že po ukončení akvizice zastaví produkci RAV antiviru, přičemž stávající uživatelé, kterých je přes 10 milionů po celém světě, mají zaručenu podporu do konce stávajících smluv.

Radoomek

16. 6. 13:30

SCO může brzy proti Linuxu bojovat na další frontě, neboť podle Chrise Sontaga (SCO) je pravděpodobné, že soudní pře s IBM bude rozšířena o dalšího významného výrobce hw v Severní Americe. Sontag uvedl, že existuje řada firem, které porušily kontrakt se SCO. V této souvislosti se zmínil o „důležitém“ výrobci hw, jenž vložil kód chráněný intelektuálním vlastnictvím SCO do linuxového produktu. Identita této firmy zatím zůstává záhadou. Mezi známé držitele unixové licence patří kromě IBM a Sunu ještě například Fujitsu, NEC a další. Sontag dále nevylučuje ani případné akce proti linuxovým společnostem (především Red Hat a SuSE).

nomad

16. 6. 17:17

Pouze čtyři firmy přistoupily na licenční pravidla, kterými Microsoft zpřístupnil klíčové části svého kódu tak, jak mu nařídilo vyrovnání s vládou. Tato pravidla jsou pro většinu firem nepřijatelná a firmy obviňují Microsoft, že se snaží vykroutit ze svých povinností.

Radoomek

16. 6. 17:28

Mnoho lidí i firem soudí, že SCO si pod sebou podřezává větev tím, že prodává Linux, na který z jiné strany útočí. SCO tento argument považuje za nepodstatný. Kritici SCO také říkají, že Unix je de-facto open source, ale SCO tvrdí, že otevření by vyžadovalo jednoznačný akt, který nebyl nikdy učiněn.

Radoomek

16. 6. 17:59

Recenzi Slackware 9.0 přináší článek A first sight review of Slackware 9.0. Tuto distribuci údajně nejlépe vystihuje rčení, že v jednoduchosti je síla.

Radoomek

16. 6. 23:28

Kdo je James? Přece The Java Apache Mail Enterprise Server, což je přenosný, bezpečný a 100% čistý javový enterprise mailový server, který vyvinula skupina Apache.

Radoomek

17. 6. 09:25

Již je k dispozici JavaTM 2 SDK, Standard Edition Version 1.4.1_03 pro Windows, Linux, a Solaris. Podrobnosti jsou v Release Notes a stahovat je možné na java.sun.com.

Radoomek

17. 6. 09:30

Domněnky o tom, že SCO bylo samo tím, kdo vložil sporný kus kódu do zdrojáků Linuxu se množí. Bohužel je prakticky nemožné je potvrdit, či vyvrátit bez spolupráce lidí ze SCO. Své ví i autor článku SCO's Hands in the Source Jar, který rozebírá případ z pohledu technika a programátora.

Radoomek

17. 6. 09:40

Podle teorie „neválčete s nimi, připojte se k nim (a rozložte je zevnitř)“ navrhuje autor článku Time for Microsoft Linux? vytvoření microsoftí linuxové ditribuce. Článek je koncipován jako promluva k Stevu Ballmerovi z Microsoftu a je vcelku zajímavý.

Radoomek

17. 6. 09:42

Linus skončil u Transmety a bude pracovat fulltime na kernelu pod záštitou OSDL. Upozornil Robert Kratký.

tok

17. 6. 10:44

Microsoft zakázal firmě Esiod systems distribuci shareware jménem Schnazzle. Esiod založili bývalí zaměstnanci Microsoftu a Schnazzle má být údajně podobný plánovanému produktu MS, který má dovolit uživatelům sdílet hudbu, fotky a další data, a tudíž prý porušuje smlouvu o nekonkurenci (ex-zaměstnanců).

Radoomek

17. 6. 11:42

Na webu se objevila petice, jež si klade za cíl oslovit firmu Valve a požádat ji, aby vytvořila nativní port hry Half-Life 2 pro Linux a případně zvážila uvolnění zdrojového kódu verze původní.

nomad

17. 6. 11:59

Po celý tento týden nabízí Marečkovo knihkupectví knihy ze sekce „Unix, Linux“ s dvacetiprocentní slevou. Človíčky z Brna upozorňuje, že se mohou vyhnout placení poštovného při osobním odběru knih. Upozornil Soumy.

tok

18. 6. 09:20

Nový Nmap 3.28 (Stable) přináší jednu zajímavost – zrušení podpory operačních systémů od SCO. Upozornil Ivan Nudzik.

tok

18. 6. 09:26

Vyšla nová verze multiplatformního Jabber klienta – Psi 0.9. Upozornil Petr Kopecký.

tok

18. 6. 09:40

Pokud patříte k fanouškům herní konzole PlayStation2 a současně máte rádi i Linux, můžete obě záliby zkombinovat. Dokoupením balíku The Linux Kit lze totiž PS2 přeměnit v plnohodnotný linuxový desktop. A pokud jste ještě navíc fanda Debianu, mohl by se tou vaší „nej“ distribucí stát třeba BlackRhino.

nomad

18. 6. 10:10

Vyšla Mozilla 1.4 Release Candidate 2. Download a Release notes.

tok

18. 6. 13:29

Na linuxuser.co.uk se objevilo vyjádření zástupce Free Software Foundation ke kauze SCO.

nomad

18. 6. 15:53

SCO splnilo své hrozby a v pátek „zrušilo“ licenci firmy IBM na Unix. SCO tak odnímá IBM veškerá práva používat a distribuovat AIX. Zároveň IBM přikazuje zničit, nebo vrátit všechny kopie zdrojových kódů UNIX System V a ukončit distribuování AIXu. IBM prohlašuje, že jeho licence na Unix je nezrušitelná, je řádně placená a platná bez omezení. Požadavky SCO budou vyřešeny standardní soudní cestou. V přístupu IBM k AIXu se nic nemění a firma pevně stojí za svými zákazníky.

Radoomek

18. 6. 15:59

Microsoft nebude nadalej podporovat Mac ako platformu pre IE. 5-ka je posledná verzia, ktorá sa na macoch zjaví. Ako dôvod uviedli Safari ako logickú volbu pre Mac a neprístupnost niektorých OS interfejsov pre nich ako tretiu stranu. Pikantné na celom prípade je, že práve Microsoft bol mnohokrát obvinovaný zo zneužívania postavenia a využívania nepublikovaných interfejsov v OS na získanie výhod voci konkurencii.

pr

19. 6. 07:49

Na webu artificial3d.com je ke stažení krátký filmeček udělaný celý v Blenderu plus popis jeho výroby. Rozhodně stojí za vidění. Upozornil TombStone.

tok

19. 6. 08:53

Hypotéza na pbs.org se zaobírá myšlenkou, že společné části kódu v Unixware a Linuxu mohou pocházet z BSD Unixu, což by vysvětlovalo jejich podobnost. Část vývojářů linuxového jádra do BSD jistě nakoukla a dle BSD vývojářů existuje nejméně jeden případ, kdy významná část linuxového kódu byla doslova ukradena z BSD. Pravděpodobně tedy jak Systém V, tak Linux nějakým způsobem používá části BSD kódu. A jelikož AT&T svého času odstranila některé informace o BSD copyrightu, je možné, že si SCO nemuselo uvědomit, že se jedná o původní BSD kód. Takže části, z jejichž zcizení viní linuxové vývojáře, mohou být původně kradené. ;) Pokud je to pravda, tak to samozřejmě vrhá stín jak na SCO tak na Linux. Záhadou ovšem zůstává, proč SCO ze všeho viní IBM.

nomad

19. 6. 09:09

Podobne ako v marci tohoto roku, unikli z organizácie CERT „neverejné“ informácie, tentokrát o bezpečnostnej diere v prehliadačoch PDF dokumentov na platforme UNIX. Informácie boli zverejnené prostredníctvom diskusnej skupiny, pričom odosielateľom bol rovnako ako v marci „hack4life“. Informácie boli údajne zachytené pri komunikácií medzi organizáciou CERT a výrobcami predmetného softvéru. Len pre úplnosť, bezpečnostná diera umožňuje vykonanie programového kódu na cieľovom počítači. (zaslal Richard Willmann)

Redakce

19. 6. 09:13

Od 1. července vejde v platnost nová direktiva EU, která zavádí daň z přidané hodnoty na veškeré obchodní transakce na Internetu včetně stahování software a hudby. (Upozornil David Mach)

tok

19. 6. 09:18

Jak jsme již informovali, v rozhovoru pro SME zmiňoval Miro Pikus i jednu zajímavost ohledně loňských povodní a dat ČSÚ. Na pravou míru toto Mirovo prohlášení uvádí náš čtenář, který byl u toho.

tok

19. 6. 09:43

ADSL zrychlí ze 192 na 64 kbit/s. Nová podoba ADSL služeb, slíbená Českým Telecomem, začíná nabírat jasnějších kontur. U variant Basic by měl konečně zmizet dashboard i NAT. Objevit by se mohly rovněž samoinstalační balíčky. Ovšem s avizovaným zrychlením to vypadá jako špatný vtip: bude datový limit, a po jeho vyčerpání ADSL zpomalí na 64 kbit/s.

tok

19. 6. 09:44

Na AbcLinuxu vyšly nové Jaderné noviny. Zřejmě nejbouřlivější diskuzi vyvolal tentokrát Linus, když se zmínil o tom, že by rád brzy zahájil sérii pre-2.6. Jejím předmětem bylo zejména to, jestli je šance opravit všechny chyby ještě před vydáním verze 2.6.0 a nebo jestli lze kýženého cíle dosáhnout spíše tím, že se nové jádro dostane přes některou distribuci k podstatně širším masám uživatelů.

mik

19. 6. 10:31

Miroslav Dobšíček dal k dispozici svoji diplomovou práci na téma Nízkoúrovňová bezpečnost v GNU/Linux systému.

tok

19. 6. 13:59

Linux úspěšně prorůstá do mnoha odvětví a získává punc standardního řešení. Přesto je zde stále mnoho věcí k vylepšení. Názory odborníků z IT průmyslu na současná omezení Linuxu shrnuje článek The Limitations Of Linux.

Radoomek

19. 6. 14:10

Poměrně optimistický obrázek o rozšíření Linuxu v praxi podává průzkum konsorcia OSDL a magazínu SD Times. Ten mj. zjistil, že Linux je již nasazen v IT oddělení 60 % firem. Nejčastěji jako web server (64 %) či jako aplikační server (51 %). Linux je nejčastěji použit kvůli stabilitě (65 %) a výhodnému TCO (63 %). Největší obtíže při použití Linuxu představuje dostupnost technické podpory (35 %) a nižší dostupnost aplikací (27 %). Linux je již oficiálně podporován jako standardní platforma u 34 % firem v průzkumu.

Radoomek

19. 6. 14:48

HP založilo novou produktovou divizi zaměřenou na Linux, která má zlepšit směřování, spolupráci a komunikaci. Nová divize bude spadat pod Enterprise Servers and Storage business unit a povede ji Martin Fink.

Radoomek

20. 6. 09:10

Red Hat je v černých číslech – opět vykázal zisk, a to 27.2 milionu USD za první kvartál 2003, což je o 39 % více než v předchozím roce. Podobný výsledek analytici také předpokládali. Podrobnosti.

Radoomek

20. 6. 09:20

SCO přišlo s dokumentem, kde na základě mailových diskusí „dokazuje“, že Linus má lhostejný postoj k intelektuálnímu vlastnictví (IP). SCO tvrdí, že Linus Torvalds nechce nebo nemůže prokázat původ zdrojových kódů jednotlivých částí Linuxu. Mají za to, že vede vývoj Linuxu stylem „kdo se moc ptá, moc se dozví“ vůči IP. V článku I.B.M.'s Opponent in Suit Criticizes Linux Advocate (reg. nutná) jsou citovány úryvky z Linusovy klávesnice, které vyznívají vůči IP negativně, čehož SCO využívá. Další informace.

Radoomek

20. 6. 09:44

Nový výzkum publikovaný společností IDC Research předpovídá Linuxu masivní růst nejen na serverovém trhu. Do roku 2007 má Linux běžet na více jak 1,5 milionech serverů. Spor SCO vs. IBM by měl mít jen kosmetický vliv na dění. Podle výzkumů již 15,5 % firem zvažuje zavedení Linuxu i na desktopy, ovšem vývoj v této oblasti má být pomalejší než u serverů.

Radoomek

20. 6. 10:39

K dispozici jsou lokalizační balíčky pro Mozillu 1.4 RC2.

tok

20. 6. 10:52

Mozilla jako platforma pro vývoj aplikací je stále přístupnější. K dříve vydané knize Creating Applications with Mozilla přibyla nedávno specializovanější Creating XPCOM Components. Obě knihy publikované pod Open Publication Licence jsou dostupné ke stažení na Slunečnici.

tok

20. 6. 14:14

Oracle zvýšil nabídku za PeopleSoft na 6,3 mld USD. Zároveň jeho právníci zpracovávají žalobu na vedení PeopleSoftu. PeopleSoft a J.D.Edwards, s nímž PeopleSoft začal fúzovat, již své žaloby na Oracle podali. V současnosti se řeší také žaloba na 3 členy vedení Oraclu, kteří prodali své akcie jen okamžik před oznámením o nedosažení očekávaných výsledků. SAP upevňuje své vazby na IBM, což by mohlo být klíčové, pokud dojde ke spojení Oracle, J.D.Edward a Peoplesoftu.

Radoomek

20. 6. 14:46

Na vládu UK je naléháno, aby přibrzdila používání Open source software, především pak toho, který je vydáván pod GPL. Toto doporučení pochází od skupiny IT firem (Microsoft, IBM, Intel, BAE Systems a jiné) a mimo jiné tvrdí, že požadavek Open source licencí pro vládní software by mohl mít negativní dopad na výběrová řízení, kvalitu výsledného softwaru a dokonce na důvěryhodnost státních úřadu.

nomad

Autor článku