Hlavní navigace

Sto dní s novými diskusemi: slušná a věcná debata je zpět

14. 5. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Uběhlo sto dní od chvíle, kdy jsme po dvaceti letech změnili přístup k diskusím na Rootu. Je čas podívat se na konkrétní provozní čísla a zhodnotit stav po více než třech měsících.

Ke změně došlo letos 28. ledna, kdy jsme po dvaceti letech změnili pravidla diskusí. Ukázalo se, že úplně otevřené prostředí přestalo fungovat a nahrávalo trollům, hádkám a volné debatě na libovolná témata. Řekli jsme dost a upravili jsme pravidla hry. Do diskuse je možné psát pouze po registraci a máme nástroje, kterými udržujeme diskusi věcnou a klidnou.

Tím hlavním nástrojem je schvalování komentářů – každý nově přidaný komentář musíme ručně odsouhlasit. Znamená to samozřejmě jistou prodlevu závislou na vytížení redakce, ale určitý odstup považujeme spíše za výhodu. Diskuse se tak nemůže prudce zvrhnout, pomalejší tempo na ni má blahodárné účinky v podobě diskuse s chladnou hlavou.

Někteří vybraní diskutující mají zvláštní status a mohou diskutovat bez schvalování. Je jich zhruba dvacet a obvykle jde o lidi, které osobně známe a jsme si u nich jisti, že budou diskutovat rozumně a věcně. Pokud by někdo z nich začal přesto zlobit, může být velmi snadno přepnut zpět do běžného režimu podléhajícímu schvalování.

Držíme se původně nastaveného plánu: komentář musí být věcný, slušný a přínosný. Musí nějakým způsobem rozvíjet původní článek a přinášet novou informaci či pohled. Osobní anonymní výkřik či povzdech nemá valnou hodnotu a proto není schválen. Jednoduše musí jít o takové příspěvky, které má cenu číst.

Reakce

Reakce byly samozřejmě různé, od nadšených přes chápavé až po vyloženě negativní. Ty nepřející nám věštily rychlý konec nebo nás obviňovaly z nejrůznějších podzemních činností. Podle některých diskutujících jdeme na ruku Evropské unii nebo jiným mocenským silám. Není třeba v tom ale hledat nic podobně složitého: cílem bylo a je uklidnit diskusi a přivést ji do věcné roviny.

Dostali jsme i řadu pozitivních ohlasů, jeden čtenář nám například napsal: Diskuse jsou teď mnohem lepší a stojí za to je číst. Od jiného jsme se dozvěděli, že Diskuse jsou teď džentlmenské. To bylo a je našim cílem: aby se do sebe diskutující přestali navážet a věnovali se uctivé diskusi na dané téma.

Z obsahového hlediska se tedy záměr rozhodně podařil, zmizely sáhodlouhé nikam nevedoucí diskuse, které se s železnou pravidelností opakovaly. Pod každou zprávičkou není vždy komentář, což byla dříve velká výjimka. Komentáře jsou naopak známkou toho, že téma je zajímavé a má smysl si přečíst i navazující diskusi.

Čísla

Abychom mohli porovnat situaci před změnou a po ní, srovnáme dva měsíce: leden a duben. Dělí je poměrně dlouhá doba a hlavním rozdílem je právě to, že zatímco v lednu byly diskuse otevřené všem a neregulované, duben byl třetím měsícem v pořadí, kdy byla nasazena přísnější pravidla.

V lednu bylo pod články a zprávičky napsáno 4995 komentářů, v dubnu to bylo 1033 komentářů. Neschváleno bylo v dubnu celkem 109 komentářů. Šlo především o příspěvky mimo téma nebo komentáře bez zjevného přínosu. Velkou část také tvoří hlášení překlepů, které končí v redakci a my chyby následně opravujeme. Byl tam ale i jeden klasický anglicky psaný spam a několik komentářů náhodného kolemjdoucího s evidentní psychiatrickou poruchou. Tohle jsme na Root nepustili a vy si to nepřečtete.

Porovnat počet diskutujících není snadné, protože před změnou nebylo nutné se registrovat a starší příspěvky tak nejsou svázány s žádnou konkrétní identitou. Přesto ale můžeme říct, že v lednu se v diskusích objevilo 1178 unikátních přezdívek, v dubnu diskutovalo 296 registrovaných uživatelů.

Zatímco v lednu bylo u všech vydaných textů průměrně 29 komentářů, v dubnu to bylo 10 komentářů. Náš uživatelský systém nezažil žádný velký šok, měsíčně přibývá prakticky pořád stejný počet nových účtů: v lednu jich bylo 143, v dubnu 130. Nutno dodat, že uživatelský systém je společný pro všechny servery našeho vydavatelství, takže vám stačí jedna registrace na Root, Lupu, Měšec a další weby.

Možná vás ještě bude zajímat doba, jakou průměrně čekají komentáře na schválení. V pracovní den je to výrazně nižší, okolo 120 minut. O víkendu je to asi 550 minut, protože máme volno a tak často se ke schvalování nedostaneme. Ovšem pozor na to, že jde o průměr, který je zkreslen například tím, že čas běží i přes noc a když někdo napíše dva tři komentáře pozdě večer, musí na schválení čekat do rána a tím průměrná hodnota roste. Během dne schvalujeme komentáře průběžně a připravujeme si nový interní nástroj, který nás na ně bude upozorňovat častěji.

Návštěvnost

Předpokládali jsme, že změna bude mít mírný negativní dopad na návštěvnost. Náš předpoklad se však potvrdil jen částečně.

Podle oficiálního měření nástrojem NetMonitor jsme měli v lednu 141 tisíc čtenářů, v dubnu vás přišlo 149 tisíc. Zatímco v lednu jste zobrazili 1,5 milionu stránek, v dubnu to byly téměř 2 miliony.

Návštěv mírně ubylo, zatímco v lednu to bylo 555 tisíc návštěv, v dubnu došlo k poklesu na rovných 500 tisíc. Duben byl v tomhle ohledu slabším měsícem, pro porovnání v březnu jsme měli 572 tisíc návštěv. Tyhle menší výkyvy jsou dány hodně sezónně a závisejí na tématech, která pro vás autoři napíší. Stačí jeden dva zásadnější články s vysokou čteností a měsíční čísla vyskočí o deset procent vzhůru.

Z celého pohledu se tedy změna na návštěvnosti příliš neprojevila. U částí webu, kterých se týkala, je to ale viditelnější. U samotných názorů je propad čtenosti mezi lednem a dubnem zhruba 40 % co do počtu zobrazených stránek s diskusemi. Je to pokles, který jsme čekali, ale zároveň jsme se si řekli, že důležitější je kvalita názorů než vyšší počet otevřených stránek za každou cenu.

Nižší aktivitu jsme zaznamenali i u fóra, kde také došlo ke změně a psát je možné jen po přihlášení. Ve fóru citelně ubylo aktivity přibližně o 30 %, ale to jsme také předpokládali a souvisí to s tím, že zároveň zmizela celá řada netechnických témat mimo záběr serveru. Dobrá zpráva je, že fórum v průběhu času zase pomalu roste, jak se na něj dostávají noví uživatelé.

skoleni

Děkujeme

Z výše uvedeného plyne, že se dlouho plánovaný záměr podařil. Diskuse jsou na úrovni, nové nástroje fungují a prostor pod články se kultivoval. Možná někteří čtenáři odešli, ale jiní zase přišli a jsme prakticky na stejných číslech.

Děkujeme všem, kteří nám zachovávají přízeň.

Autor článku