Hlavní navigace

Sun je na prodej - chcete ho? IBM zřejmě ne

Petr Krčmář 7. 4. 2009

Už několik týdnů se hovoří o jedné z největších akvizic na IT trhu vůbec. Společnost IBM měla zájem koupit firmu Sun Microsystems. Cena byla stanovena na sedm miliard dolarů, ale IBM na poslední chvíli ucukla. Co by takové spojení přineslo Sunu a co IBM? Je ustoupení od dohody jen chytrou taktikou?

Krize, propad, pokles

Společnost Sun Microsystems je dlouhodobě v červených číslech a v posledním čtvrtletí loňského roku tvořila její ztráta 209 milionů dolarů. To je sice méně než se čekalo, ale přesto nejsou další předpovědi nijak růžové. Situace na konci roku dospěla až k masivní restrukturalizaci, při které bylo propuštěno 6000 zaměstnanců, což je přibližně pětina celého osazenstva.

Sun je dlouhodobě kritizován za to, že nedokáže proměnit své technologie v reálné peníze. Podle mnohých analytiků za to může fakt, že se firma zaměřuje na kvalitní inženýry a nové technologie a nevěnuje se systematickému obchodu a vylepšování vlastního obchodního modelu, který přestává fungovat.

Na špatné obchodní výsledky společnosti má samozřejmě vliv také aktuální ekonomická krize, která se ovšem projevuje i na konkurentech. Například samotná firma IBM ohlásila propad za poslední čtvrtletí roku 2008 ve výši 20 procent. Sun samozřejmě své problémy snáší podstatně hůře, protože se jedná o výrazně menší firmu, která se navíc s problémy potýká už delší dobu.

Kdo koupí a kdo prodává?

Sunu by v takové situaci samozřejmě výrazně pomohl silný partner, který by zajistil nové investice a celkovou podporu společnosti. Také IBM by se hodila nová výrazná akvizice, neboť jí na paty šlape výrazný konkurent – Hewlett-Packard. Zatímco IBM v loňském roce ovládala přibližně 31,4 % světového serverového trhu, HP je v těsném závěsu s 29,5 %. Sun přitom také není zanedbatelná ryba a s 10,6 % by dokázal IBM výrazně přilepšit a výsledkem by byl kolos spravující více než 40 % trhu.

Obě společnosti tedy mají zájem obchod uzavřít – Sun se „chce prodat“ a IBM má finance i zájem na koupi. Otázkou ovšem zůstává cena, která je od začátku předmětem dlouhých jednání. To má samozřejmě také vliv na cenu akcií obou firem. Zatímco na začátku roku se cena za jednu akcii Sunu pohybovala okolo 4 dolarů, po oznámení jednání raketově vystartovala vzhůru a vyskočila přes 8 dolarů za kus. Tento trend pokračoval pozvolna i během dalších jednání a akcie se dostaly až na 8,5 dolaru.

Akcionáři Sunu přitom původně po IBM požadovali 11 dolarů za akcii. To se pochopitelně IBM příliš nelíbilo a tak musely obě strany zasednout k pomyslnému jednacímu stolu. Nakonec se podařilo cenu srazit na 9 dolarů za akcii, což by pro IBM znamenalo celkové výdaje ve výši 7 miliard dolarů.

Za takové snížení ceny prý IBM nabídla nový plán akvizice, který znamenal výrazné urychlení spojení obou firem – to jen podporuje teorie o tom, že Sun s vlastním prodejem velmi spěchal. Každé další zdržení by totiž mohlo ohrozit firmu, i cenu jejich akcií – tím spíše, že rozmluvy s IBM pozici Sunu vylepšovaly.

Sun? Nechceme!

Až do včerejšího dne se tedy zdálo, že je ruka v rukávu a stačí podepsat. O to větším překvapení pak vyvolalo pondělní oznámení firmy IBM, která stáhla svou nabídku na koupi. Podle dostupných informací se tak stalo poměrně těsně před ukončením jednání. Cena byla zhruba stanovená a IBM jednala o podmínkách převzetí firmy.

To se ovšem ukázalo jako tvrdší oříšek, než si kdo dříve myslel. Příkladem mohou být smlouvy týkající se převzetí kontroly nad firmou. Jejich součástí byly i platy manažerů a ředitelů, které se IBM zdály příliš vysoké. Společnost tedy usoudila, že za daných podmínek je cena za Sun příliš vysoká a smetla nabídku ze stolu.

Sun se opět propadá

Náhlý krok IBM měl své okamžité následky. Je to jasný signál toho, že Sun je opět sám a nezbývá mu než pokračovat v sólovém obchodování, které ovšem, jak už víme, nepřináší kýžené ovoce. Na to zareagoval akciový trh velmi prudkým propadem ceny akcií Sunu. Z původních 8,5 dolarů se během včerejšího dne akcie propadly o 23 % na hodnotu 6,5 dolarů za kus a propad bude pravděpodobně pokračovat.

Pro IBM není situace tak kritická a po včerejším oznámení zaznamenaly akcie firmy jen nepatrný pokles. Odstup IBM je v aktuální situaci kritický především pro Sun, který je na velkém partnerovi životně závislý. Vzhledem k velikosti IBM se nikdy nejednalo o zásadní obchod, řekl k situaci A. M. Sacconaghi, analytik společnosti Sanford C. Bernstein. Ale v případě Sunu se jedná o životně důležitou událost.

Pro Sun je situace velmi zapeklitá, firma byla na dobré cestě k prodeji a potenciální stabilitě. Aktuální situace se dotýká nejen akcionářů, ale také zákazníků, kteří se ptají, zda jsou jejich investice v bezpečí. Bez ohledu na to, co Sun tvrdí, bude snaha pokračovat v samostatné činnosti velmi náročná.

Co bude dál?

Další situaci můžeme jen odhadovat. Jisté je, že akcie Sunu budou nadále klesat a je pravděpodobné, že po aktuální smršti se dostanou pod původní 4 dolary za akcii. Firma se pravděpodobně bude snažit pokračovat ve vlastních obchodech, jak to jen půjde. Je také možné, že za nových podmínek se najde jiná firma, která Sun koupí. Mohl by to být někdo z jeho konkurentů. Nabízí se například Hewlett-Packard, Dell nebo Cisco, které nedávno vstoupilo na serverový trh.

Sun má stále o prodej zájem, představenstvo společnosti nyní požaduje urychlené nalezení jiného zájemce o nákup. Otázka je, zda se vůbec podaří najít dostatečně solventního partnera, který by v době ekonomického poklesu hodlal investovat do takto velké firmy. Je tak docela možné, že se ke slovu ještě znovu přihlásí IBM. Ale už za zcela jiných podmínek.

Našli jste v článku chybu?

7. 4. 2009 14:23

"inak mna napadlo... co keby to kupil google? mohol by sa presadit aj v tejto sfere :)"

Jenom to prosím ne. Jenom to ne! Zapomínáš na pilotní softwarové produkty Sunu : Open a Star Office, Javu a Solaris. Dovedeš si představit jak by to dopadlo, kdyby se ktomu dostal Google? Ne, to radši ani ne...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?