Hlavní navigace

Sun je na prodej - chcete ho? IBM zřejmě ne

7. 4. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Už několik týdnů se hovoří o jedné z největších akvizic na IT trhu vůbec. Společnost IBM měla zájem koupit firmu Sun Microsystems. Cena byla stanovena na sedm miliard dolarů, ale IBM na poslední chvíli ucukla. Co by takové spojení přineslo Sunu a co IBM? Je ustoupení od dohody jen chytrou taktikou?

Krize, propad, pokles

Společnost Sun Microsystems je dlouhodobě v červených číslech a v posledním čtvrtletí loňského roku tvořila její ztráta 209 milionů dolarů. To je sice méně než se čekalo, ale přesto nejsou další předpovědi nijak růžové. Situace na konci roku dospěla až k masivní restrukturalizaci, při které bylo propuštěno 6000 zaměstnanců, což je přibližně pětina celého osazenstva.

Sun je dlouhodobě kritizován za to, že nedokáže proměnit své technologie v reálné peníze. Podle mnohých analytiků za to může fakt, že se firma zaměřuje na kvalitní inženýry a nové technologie a nevěnuje se systematickému obchodu a vylepšování vlastního obchodního modelu, který přestává fungovat.

Na špatné obchodní výsledky společnosti má samozřejmě vliv také aktuální ekonomická krize, která se ovšem projevuje i na konkurentech. Například samotná firma IBM ohlásila propad za poslední čtvrtletí roku 2008 ve výši 20 procent. Sun samozřejmě své problémy snáší podstatně hůře, protože se jedná o výrazně menší firmu, která se navíc s problémy potýká už delší dobu.

Kdo koupí a kdo prodává?

Sunu by v takové situaci samozřejmě výrazně pomohl silný partner, který by zajistil nové investice a celkovou podporu společnosti. Také IBM by se hodila nová výrazná akvizice, neboť jí na paty šlape výrazný konkurent – Hewlett-Packard. Zatímco IBM v loňském roce ovládala přibližně 31,4 % světového serverového trhu, HP je v těsném závěsu s 29,5 %. Sun přitom také není zanedbatelná ryba a s 10,6 % by dokázal IBM výrazně přilepšit a výsledkem by byl kolos spravující více než 40 % trhu.

Obě společnosti tedy mají zájem obchod uzavřít – Sun se „chce prodat“ a IBM má finance i zájem na koupi. Otázkou ovšem zůstává cena, která je od začátku předmětem dlouhých jednání. To má samozřejmě také vliv na cenu akcií obou firem. Zatímco na začátku roku se cena za jednu akcii Sunu pohybovala okolo 4 dolarů, po oznámení jednání raketově vystartovala vzhůru a vyskočila přes 8 dolarů za kus. Tento trend pokračoval pozvolna i během dalších jednání a akcie se dostaly až na 8,5 dolaru.

Akcionáři Sunu přitom původně po IBM požadovali 11 dolarů za akcii. To se pochopitelně IBM příliš nelíbilo a tak musely obě strany zasednout k pomyslnému jednacímu stolu. Nakonec se podařilo cenu srazit na 9 dolarů za akcii, což by pro IBM znamenalo celkové výdaje ve výši 7 miliard dolarů.

Za takové snížení ceny prý IBM nabídla nový plán akvizice, který znamenal výrazné urychlení spojení obou firem – to jen podporuje teorie o tom, že Sun s vlastním prodejem velmi spěchal. Každé další zdržení by totiž mohlo ohrozit firmu, i cenu jejich akcií – tím spíše, že rozmluvy s IBM pozici Sunu vylepšovaly.

Sun? Nechceme!

Až do včerejšího dne se tedy zdálo, že je ruka v rukávu a stačí podepsat. O to větším překvapení pak vyvolalo pondělní oznámení firmy IBM, která stáhla svou nabídku na koupi. Podle dostupných informací se tak stalo poměrně těsně před ukončením jednání. Cena byla zhruba stanovená a IBM jednala o podmínkách převzetí firmy.

To se ovšem ukázalo jako tvrdší oříšek, než si kdo dříve myslel. Příkladem mohou být smlouvy týkající se převzetí kontroly nad firmou. Jejich součástí byly i platy manažerů a ředitelů, které se IBM zdály příliš vysoké. Společnost tedy usoudila, že za daných podmínek je cena za Sun příliš vysoká a smetla nabídku ze stolu.

Sun se opět propadá

Náhlý krok IBM měl své okamžité následky. Je to jasný signál toho, že Sun je opět sám a nezbývá mu než pokračovat v sólovém obchodování, které ovšem, jak už víme, nepřináší kýžené ovoce. Na to zareagoval akciový trh velmi prudkým propadem ceny akcií Sunu. Z původních 8,5 dolarů se během včerejšího dne akcie propadly o 23 % na hodnotu 6,5 dolarů za kus a propad bude pravděpodobně pokračovat.

Pro IBM není situace tak kritická a po včerejším oznámení zaznamenaly akcie firmy jen nepatrný pokles. Odstup IBM je v aktuální situaci kritický především pro Sun, který je na velkém partnerovi životně závislý. Vzhledem k velikosti IBM se nikdy nejednalo o zásadní obchod, řekl k situaci A. M. Sacconaghi, analytik společnosti Sanford C. Bernstein. Ale v případě Sunu se jedná o životně důležitou událost.

Pro Sun je situace velmi zapeklitá, firma byla na dobré cestě k prodeji a potenciální stabilitě. Aktuální situace se dotýká nejen akcionářů, ale také zákazníků, kteří se ptají, zda jsou jejich investice v bezpečí. Bez ohledu na to, co Sun tvrdí, bude snaha pokračovat v samostatné činnosti velmi náročná.

MIFtip2

Co bude dál?

Další situaci můžeme jen odhadovat. Jisté je, že akcie Sunu budou nadále klesat a je pravděpodobné, že po aktuální smršti se dostanou pod původní 4 dolary za akcii. Firma se pravděpodobně bude snažit pokračovat ve vlastních obchodech, jak to jen půjde. Je také možné, že za nových podmínek se najde jiná firma, která Sun koupí. Mohl by to být někdo z jeho konkurentů. Nabízí se například Hewlett-Packard, Dell nebo Cisco, které nedávno vstoupilo na serverový trh.

Sun má stále o prodej zájem, představenstvo společnosti nyní požaduje urychlené nalezení jiného zájemce o nákup. Otázka je, zda se vůbec podaří najít dostatečně solventního partnera, který by v době ekonomického poklesu hodlal investovat do takto velké firmy. Je tak docela možné, že se ke slovu ještě znovu přihlásí IBM. Ale už za zcela jiných podmínek.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.