Vlákno názorů k článku SuSE Linux 9.0 CZ od RR - Pouzivam Suse od verze 7.1 a musim rict,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 12. 2003 19:31

    RR (neregistrovaný)

    Pouzivam Suse od verze 7.1 a musim rict, ze podle meho se v podstate verzi od verze zhorsuje. Absolutne nejlepsi byla verze 8.0 v kombinaci s tistenou dokumentaci od verze 7.2 (podle meho nazoru byla prirucka administratora pro Suse 7.2 absolutne nejlepsi, kam se na ni vsechny ostatni hrabou - v kazde dalsi verzi mi prijde odflaknutejsi nez v predchozi, je v ni vice balastu a hroznych stylistickych a gramatickych chyb, mene podstatnych veci). Technicka podpora (telefon, e-mail) byla v dobe 7.1 naprosto dokonala: nejen ze byla 90 dni, ale velice prijemna slecna (pani) na druhem konci dratu me - uplnemu linuxovemu blbci a naprostemu zacatecnikovi - dokazala poradit, jak zaridit bootovani ze SCSI disku a souziti Suse 7.1 s Win NT4.0. V dobe Suse 8.2 se technicka podpora uracila s tydennim zpozdenim odpovedet na 2 z mych 5 e-mailu... :-(

    Dopadlo to tak, ze po vice nez dvou letech stravenych u Suse jsem se na nej hrozne nastval (zacalo se chovat jak windows - nechtelo me nechat udelat, co ja jsem chtel) a presel jsem na Slackware. Slackware je SKVELA distribuce a skoro me az vzrusoval ten prechod ze Suse na neco tak skvele ovladatelnecho (jedn.oduche konfiguraky, nic si to samo nevymejsli, ...). Navic ty lidi ze Suse uz mi (na dalku) neprijdou takovy prima jako driv, ted je to samej management, business solution, public relation, development, features, a samy podobny kravoviny...

    Jenze ejhle - poridil jsem si notebook a stravil jsem 3 cele dny konfigurovanim Slackwaru na nem. Hrozne me to bavilo, ale porad se neco nedarilo, nebylo to proste, jak jsem chtel... Jenze ja nutne na tom pocitaci potrebuju PRACOVAT! Tak jsem se vratil k Suse...

    Za 30 minut instalace Suse 9.0 bylo hotovo... Zas to same windowsoidni vtirani, neprehledne spletence konfiguraku a vselijakeho harampadi slouziciho Yastu, hnusne nastavene vychozi prostredi KDE... Jenze pri instalaci NAPROSTO AUTOMATICKY detekovana graficka karta (vcetne 3D podpory) a WINMODEM!!! (zprovoznit ten winmodem v Slackwaru byl proste jezci porod...). No a to rozhodlo: vracim se k Suse... :-) (nicmene chtel bych hrozne moc pozdravit Slackware a poprat mu hodne stesti :-).

  • 28. 12. 2003 15:26

    Petr J. (neregistrovaný)

    Ja presel ze SuSE na Mandraka a z Mandraka na Slackware a ted mam Slacka 9.1 i na notebooku ASUS L3400C (P4m 1.7, 512MB DDRAM, ATI Radeon 7500m 32MB, 30 GB HDD) a slape jak hodinky. Pripojenej na web jsem momentalne prave z nej pres GPRS od TM (telefon SonyEricsson T610) a jede jak blesk. Ja osobne ze Slackwarem na notebooku nemam nizadny problem (a ani na stanici v praci)

  • 28. 12. 2003 18:02

    AM (neregistrovaný)

    Slackware jde uplne jinou cestou nez SUSE, a proto nema valny vyznam diskutovat, ktera distribuce je lepsi nebo horsi.

    SUSE se na rozdil od Slackware zameruje i na nezkusene uzivatele, proto se napr. pri bootu startuje hwscan, ktery upozornuje na novy hardware a pripadne spousti graficky YaST pro jeho konfiguraci. U soucasnych verzi SUSE Linuxu lze vetsinu systemove administrace (zrizovani uzivatelu, aktivaci "firewallu", konfiguraci NTP klienta, ...) delat v grafickem rezimu. Obcas me prekvapi, kdyz do konference suse-linux-e posilaji dotazy lide, kteri neumi pouzivat prikazovou radku (tipuji to na starsi deti). Pochybuji, ze by zvladli administraci Slackware.

    Na druhou stranu ale intenzivni zdokonalovani uzivatelske privetivosti SUSE Linuxu vede k castym zmenam v konfiguracnich souborech. Obcas se clovek divi, co vsechno YaST meni ...

  • 28. 12. 2003 19:26

    Petr J. (neregistrovaný)

    Ja proti SuSE nic nemam, pouzivame ho na stanicich (presneji receno nekde SuSE a nekde Mandrake) a posledni verzi 9.0 jsem zkousel taky a libi se mi, ja ve svem prispevku reagoval pouze na pouzitelnost Slackwaru na notebooku - moje zkusenost je ze mi slape na mem notebooku bezvadne. SuSE by tam ale fungovalo samozrejme take.

    Podle me SUSE je diky spouste dokumentace, perfektnimu pocesteni a mnozstvi softwaru vhodnou volbou, pro lidi co s Linuxem zacinaji, a nebo ho pouzivaji na uzivatelske urovni. Neberte me prosim za slovo, SUSE je samozrejme dobre i pro administratory a na servery, ale prave diky tomu co vsechno najde uzivatel v krabici a diky nizke cene + vsem grafickym nastavovatkum (YAST, SAX, vynikajici instalator atd...) je pro zacinajici uzivatele dobrou volbou - tedy aspon podle mne.

  • 29. 12. 2003 10:26

    Tomas (neregistrovaný)

    Tak tohle byl naprosto presny clanek. Ja obcas (doma) pouzivam SUSE od verze 6.4. Posledni verzi vsak nemam a dost vaham. Zejmena proto, ze moje zkusenost je naprosto shodna. Nejlepsi dokumentace byla u 7.1 a od te doby to jde "zu grunt". 8.0 jsem nemel, ale 8.1 se mi zda po softwarove strance nejlepsi. Celkove vsak souhlasim s nazorem, ze SUSE se stava spolecnosti 'BIG MANAGERS' a la Redmont a zacina zapominat na ty tam dole. Kvalita ceske distribuce je rok od roku horsi a ja se tez, jako dosud verny uzivatel SUSE, zacinam poohlizet po jine distribuci. Je mi to moc lito, ale za ty penize chci proste urcitou kvalitu.

  • 29. 12. 2003 14:22

    Michal Kubeček (neregistrovaný)

    Verze 8.2 má určité hodně podstatné výhody, především řádově rychlejší YOU (u 8.1 to bylo dost zlé) a hodně vylepšený AutoYaST (to ale asi většinu uživatelů nezajímá). A samozřejmě novější verze některých programů. Celkově mi zatím připadá, že mezi 8.1 a 8.2 je větší rozdíl než mezi 8.2 a 9.0. Takže mi poněkud uchází, proč je nová verze označena jako 9.0, logičtější by bylo označení 8.3 a 9.0 až pro příští verzi s jádrem 2.6. Že by se u SuSE se zpožděním přidali k závodům v číslování verzí?

    Co se chybějícího software týká, moc to nechápu. Firebird byl naposledy v 7.3 (MySQL i PostgreSQL jsou samozřejmě pořád). Nad absencí MPlayeru (vyhlášeného nejoblíbenější linuxovou multimediální aplikací) v 9.0 (která se v materiálech pyšní vylepšenou podporou multimédií) zůstává rozum stát.

  • 29. 12. 2003 21:35

    Petr J. (neregistrovaný)

    me to pripadne jako by SUSE na nektery software zanevreli, napriklad BlueFish je v SUSE 9.0 porad jeste ve verzi 0.7, coz je tam uz od verze asi tak SuSE 7.3, ja mam ve Slackovi BlueFish 0.12 a to je rozdil nekolika generaci. A v dobe pripravy SUSE 9.0 byla aktualni verze BlueFishe 0.11 (hooodne dlouho)

  • 30. 12. 2003 0:03

    RR (neregistrovaný)

    Fasinuje me, ze porad do kazde dalsi nove verze cpou treba KCommander3 - naprosto nepouzitelnej program.... :-) A treba takovej Krusader, mam pocit, v 9.0 chybi. Jinak mplayer nebo xine je stejne od Suse na nic - z politickejch duvodu je oskubanej, takze stejne clovek musi stahnout normalni verzi. Jinak k tomu slackwaru - me se hrozne libi, ale fakt proste nemam cas ho konfigurovat, nejsem zadnej linuxovej guru, takze spouste konfiguraku nerozumim a proste mi to trva dlouho, nez se prohrabu vselijakou dokumentaci... Taky nechapu, proc k te 9.0 dali blahosklonne kernel 2.6test5 - to nedava smysl - kdo by zkousel test5 v dobe, kdy je treba test10, navic kdyz to Suse 9.0 stejne s kernelem 2.6 funguje dost na prd...

  • 30. 12. 2003 10:49

    Michal Kubeček (neregistrovaný)

    Těžko očekávat, že do distribuce dají poslední verzi jádra, kterou si stáhnou z webu večer před tím, než dají lisovat CD/DVD... :-) Zkuste si třeba udělat diff mezi vanilla 2.4.21 a tím, které je v SuSE 9.0, rozdíly jsou poměrně značné. Příprava distribuce nějakou dobu trvá, proto tam nemohou být aktuální verze software. Na druhou stranu, extrémní případy jako bluefish jsou skutečně ostudou.