Hlavní navigace

Textové editory pro tvůrčí psaní

23. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ne všechny textové editory jsou určené na psaní esejí a pracovních podkladů do práce. Některé se přímo zaměřují na kreativní jedince a snaží se jim co nejvíc ulehčit práci při psaní povídek a románů. I když se kolikrát tyto editory liší jen v „detailech“, dramaticky mohou změnit přístup k tvorbě textu.

I když má psaní plnícím perem na zažloutlý papír stále své kouzlo,  počítače bezpochyby život spisovatele značně ulehčily. Text nemusíte neustále přepisovat při vyskytnutí chyby jako na psacím stroji a díky internetu lze do psaní zapojit i kolegy sedící klidně na opačné straně zeměkoule. Moc nevýhod psaní na počítači byste opravdu nenašli, snad jen nutnost mít přístup k elektřině a nadměrné rozptylování, které dokáže dopsání vašeho textu značně prodloužit nebo přímo sabotovat.

A v tom je možná jádro pudla. Soustředit se dnes na práci je šíleně těžké. Ze záchvatu kreativního šílenství vás může probrat zpráva z Facebooku nebo okno aktualizace systému. Ikonky na vás mrkají a chtějí, abyste na ně klikli. Něčemu podobnému nemusel spisovatel dob dávno minulých čelit. (Snad jen bídě, nemoci, hladu a chudobě.) Prostě zasedl k psacímu stroji nebo bloku a psal. Naštěstí existuje mnoho textových editorů a různých dalších pomocných programů, které vaši kreativitu usměrní jako laserový paprsek a donutí vás soustředit se pouze na psaní.

Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

FocusWriter vydává při psaní zvuky jako psací stroj. Tato funkce se dá samozřejmě vypnout.

V jednoduchosti je síla

Jejich základní strategie je odebrat všechny zbytečné funkce, roztáhnout se přes celou obrazovku, abyste neviděli nic jiného než váš text a tlačítka umístit na lištu, která se ukáže jen, když se k ní přiblížíte myší. Jeden z nejznámějších pro Linux je FocusWriter. Ten jde dokonce tak daleko, že při stisknutí písmena na klávesnici simuluje zvuk psacího stroje a místo černé plochy na pozadí si lze dát třeba obrázek krajiny. Podobné editory jako FocusWriter se od sebe moc neliší, protože je důležitá především jednoduchost. Pokud ale chcete ještě osekanější editor, vyzkoušejte třeba PyRoom. Vypadá jako Terminál a nemá téměř žádné uživatelské rozhraní.

U rozsáhlejších literárních děl může být časem problém s orientací ve vlastní práci. Osobně nemám náladu číst své texty od začátku do konce pokaždé, když si dám od psaní delší pauzu. Nedávno jsem psal o textovém editoru na psaní scénářů Celtx, ten je vhodný i pro psaní klasických románů a povídek. Má na to dokonce i šablonu. Některé programy jdou ale ještě dál a umožní vám naplánovat samotné psaní do posledního detailu.

Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

Opravdu minimalistický textový editor PyRoom vás nebude ničím rozptylovat.

Mějte dokonalý přehled se Storybookem

První celkem zajímavou volbou je Storybook. S ním budete mít dokonalý přehled o jednotlivých kapitolách a postavách. Vytvoříte si databázi, do které budete přidávat veškeré novinky a poznámky o vaší připravované knize. Orientace je zpočátku díky obrovskému množství funkcí malinko náročná. Navíc, aby Storybook opravdu fungoval jako efektivní nástroj, je nutné velmi disciplinovaně do něj zanášet vše, co jste v textu použili a co vás napadlo. Základní verzi lze stáhnout zdarma, ale není moc použitelná, protože výsledný projekt nelze exportovat. Verze Pro vás bude v případě zájmu stát 34.90 dolarů. Ta základní se přesto hodí minimálně na ohmatání funkcí a projekt lze naštěstí ukládat. Jen se musíte rozloučit s formáty jako ODT nebo PDF.

Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

Díky Storybooku 4 se vám z příběhu žádná postava omylem nevytratí.

Podobný program ale s trošku jinou filozofií, je Writer's Café 2. Ten je jakoby složen z několika aplikací. Už základní obrazovka simuluje plochu vašeho desktopu a v případě, že kliknete na Writer, otevře se kancelářský balík, který máte zrovna nainstalovaný. Ve Writer's Café 2 si můžete nastavit časovač a mít tak přehled, kolik času jste u psaní nebo přípravy strávili, tvořit si svůj denní plán nebo nechat generovat jména pro vaše postavy. Stejně jako u Celtx nebo Storybooku lze tvořit databáze postav, prostředí a věcí. Navíc má Writer's Café 2 celkem povedený Storyboard. To je něco jako vylepšená veze klasické osnovy, v níž budete mít dokonalý přehled o vývoji děje.

Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

Tohle není operační systém spuštěný ve VirtualBoxu, ale program pro spisovatele Writer's Café 2.

Writer's Café 2 je takový druhý spisovatelský desktop

Bohužel je Writer's Café 2 stejně jako Storybook komerční aplikace. Pořízení neosekané verze vás vyjde na 40.00 dolarů a 30.00 dolarů, jste-li student. Spolu s Celtxem zvládající podobné funkce existuje i alternativa v podobě yWriter 5. Ten lze ne zcela komfortně, ale stabilně rozjet i na Linuxu a Macu a v množství funkcí a efektivitě si klidně zadá i s Writer's Café 2 nebo Storybookem. Další zajímavou alternativou zdarma je KeepNote. Ten sice není primárně určen na psaní, ale s trochou kreativity se může stát velmi efektivním pomocníkem. Všechny texty a podklady budete mít neustále na očích, je rychlý a rychle se v něm zorientujete.

Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

KeepNote se hodí nejen na plánování projektů.

Psát kreativně se dá rozličnými způsoby, někdo preferuje obyčejný papír a tužku, jiní zas speciální programy s desítkami funkcí. Jedno je ale jisté, pokud v sobě nemáte spisovatelské embryo, ani sebelepší program vás nespasí. Může vám ale zásadně ulehčit život a pomoci vám vyvarovat se různých chyb, jako že se vám třeba vedlejší postava záhadně vytratí z textu nebo zapomenete na předchozí události v příběhu vašeho literárního díla.