Me fascinuje jak jsou tyhle zaklady rozebrany do detailu. Pritom tehlech tutorialu je na trubce cela rada. A jak je tady neco ohledne ruznych prikazu linuxu, programovani, atd tak ve clanku jen zminka napr. ,,najdete v manualu,, a kdyz se clovek v diskuzi zepta je za magora..
3D tisk je zajimavy vyrobni postup. Doma se tak daji vytvorit ruzne, vetsinou nevzhledne a neuzitecne blbosti. Z realnych doma vyrobitelnych veci jsem cetl snad jen o hazecich letadlech. Cetl jsem o plastovych zbranich vyrobenych 3D tiskem, lec musim se priznat, ze doma pro neco takoveho nemam vyuziti. (A do skoly kvuli tomu rozhodne nepobezim.) Vi nekdo jeste o necem jinem doma vyrobitelnem a smysluplne pouzitelnem?
S 3D tiskem se zcela bezne setkavam jiz 20 let (asi proto z nej nesedim na zadku s otevrenou 'usta'), ale nikdy mne nenapadlo, ze by to melo doma nejake smysluplne vyuziti. Vesacky do koupelny? Vazne nekdo veri, ze je to smysluplne vyuzivani casu, energie a penez?
3D tisk je především nástroj, který nemá nahradit, jako zejména skvěle doplnit stávající výrobní technologie. Skvělý je v rukou těch, kteří jej dokáží využít za nějakým účelem: od modelařiny přes kutilství a podporu bastlení až po víceoborovou výuku sebe i dětí. Bublina „3D tisk do každé domácnosti“ dávno praskla, o to dynamičtěji se ale rozvíjí nasazení 3D tisku u tvůrčích profesí a v průmyslu.
V prumyslu je situace ponekud jina, nez by si clovek myslel podle zprav z medii. Obecne se infomuje jen o uspesnem nasazeni 3D tisku, o problemech samozrejme niko mluvit nehodla.
Velke korporace si 3D tisk otukavaji a ukazuje se, ze jeho misto je predevsim pri vyrobe velmi sofistikovanych dilu s vysokou pridanou hodnotou, kde cena neni zasadnim kriteriem. Typicky letectvi, kosmonautika ci vojenstvi.
Lec napriklad v automobilovem prumyslu 3D tisk az tak jednoznacne navrch nema, protoze tam jde o cenu v prvni rade. A prozatim je napriklad tvareni plechu na 50 let starych lisech stale podstatne levnejsi, nez 3D tisk. Bohuzel.
Videl jsem nekolikrat 3D tisk pouzitej pro rychlou predvadecku vyrobku, ktery byl pozdeji vyroben vstrikolisem.
Nektery tyhle zkusebne-predvadeci vytisky vypadaly opravdu vyborne a i byly funkcni na odzkouseni mechanicke stranky technickeho reseni. Samozrejme (u tech hezcich a funkcnich) neslo o aditivni vytlacovaci tisk, kteryho maj ted hipstro-hujeri plnou hubu, ale o klasickou polymeraci laserem.
Nesmysl, to že někdo neví na co to použít jen znamená že má troško omezené obzory.
Jen namátkou:
- náhradní ozubená kolečka do všeho možného (u mně mixér, či převod dětského elektrizkého vozítka)
- hračky pro děti (od figurek, čelenek, ozdob, po kostky lega)
- náhradní plastové díly (dělal jsem třeba novou opěrku na autosedačky, kryty a uchyty do auta, část předního panelu na notebooku, či dokonce špičky na deštníku)
- funční plastové díly (namátkou krytky na větrání či ucpávky profilů, rukojeti nářadí, šlapátka, hokejka na "lacros" , úchyty na žaluzie)
- kosntrukce kompletních zařízení (když vynecháme 3d tiskárny jako takové tak minivrtačka, mikropájka, 3d scanner)
- modelařina (u fdm především větší modely)
- formy (formičky na odlité díly třeba ze silikonu)
Ohledně nevzhlednosti plasty se dají samozřejmě povrchově upravovat, od tmelení, leptání, broušení po lakování či pokovení...
Vážně? a kolik stojí na zakázku vyrobané ozubené kolečko, kolik stojí náhradní plastové díly do auta. Kde seženu díly na něco co se už nevyrábí?
Jen příklad.
Dekl na šaltrpáku do jedné toyoty orug díl 3000kč výroba 3d tiskem 800kč (profi tiskárna) 200kč domácí tisk.
Ty díly jsem jako vyráběl protože je nikdo nepotřeboval či co?
Dobrý večer.
Našel by se někdo, kdo by vyrobil drobné ploché díly k papírovému modelu v měřítku 1:160? Třeba k této věži: "http://papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/viewtopic.php?f=48&t=6042".
Jedná se o mřížku na střeše mezi věžicemi, gotická okna s lamelami, kruhová okna a znak nad průchodem. Stačí data z Blender, Gimp nebo Inkscape? Zatím se to řeší lepty, nebo laser výřezem. Nechci pro pár kousků kupovat Tiskárnu.
Kontakt Poil532@seznam.cz Děkuji
Zdravím,
vstupní formát pro slicer (program který vytváří tisková data do tiskárny - např. http://slic3r.org/) je stl tj. je potřeba umět převést vstupní data do takovéhoto formátu. Co se týče tisku tak jsou nabízeny služby např. přes https://www.3dhubs.com/ popř. se dá najít i nabídka na aukru. Pak je otázka měřítka tisku. Tj. zda je požadovaný detail v limitech 3d tiskárny, připadá mi že je to na hraně. Většinou se tiskne tryskou o průměru cca 0,4 - 0,5 mm a síla vrstvy je 0,1 - 0,3 mm .
STL je naopak velmi ucelnej minimalismus. Kazdej vyrobni proces ma nejakou toleranci, tak pouze staci tu nastavit pri generovani. Pokud ti vznikaly nepresnosti, tak sis to pouze nepresne vygeneroval.
Oproti STL se mi nepatrne vic libil OOBJ, tam byly nejprve uvedene vrcholy s celociselnym id a pak teprve ke kazdemu z nich xyz, coz trochu usnadnovalo zpracovani. Taky umel n-uhelniky, z nichz se na trojuhelniky prevadi trivialne a muze to usetrit uloznej prostor a nekdy i vypocet (ale to neni tak podstatna vyhoda).
Nevim jakou presnost ma 3d tisk ale ve strojarine je stl nepouzitelny format. Rozkouskovani na segmenty si dela uz sam software. A to kazdy stroj s jinou presnosti. Bezne vyuzivame toleranci j5 a pokud se jako finalni operace vyuziva brouseni, zase by byl problem kvuli nerovnosti brouseni tech ploch. proto se nejvice vyuziva format stp. U ktereho se nemusim nejaky vystupem zabivat jak to nastavim pac kazdy sw ho dokaze zobrazit korektne a diry jsou opravdu valcove.