Hlavní navigace

Týden ve zkratce: operační systémy a prohlížeče

21. 1. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulém týdnu jste si mohli přečíst o společnosti Opera Software, která je obviňována ze zamlčování důležitých údajů o bezpečnostních chybách. Dále jsme získali informace o novinkách v chystaném systému FreeBSD 7, balíku webových aplikací SeaMonkey 1.1 a porovnali jsme růst Firefoxu a Internet Exploreru.

Prohlížeče

Asa Dotzler z Mozilly se zaměřil na bezpečnostní rizika Opery a otevřeně obvinil jejího výrobce ze záměrného zamlčování informací o chybách. Opera samozřejmě s jeho názorem nesouhlasí. Přinášíme vám názory obou stran. O které chyby se konkrétně jedná? Mohli být uživatelé ohroženi? Jak se k obvinění staví Opera?

Petr Krčmář: Mlží Opera Software okolo bezpečnostních chyb?

Vydání nové verze balíku SeaMonkey je za dveřmi a měli bychom se ho dočkat ještě tento týden. Podívali jsme se na zoubek poslední vývojářské verzi, abychom vám ukázali, co se chystá. Jaké novinky přinese SeaMonkey 1.1? Je na úrovní Firefoxu a Thunderbirdu? Kolik lidí ještě používá zastaralou Mozillu Suite?

Petr Krčmář: Jaký bude SeaMonkey 1.1?

Přesně podle plánu vyšel SeaMonkey 1.1. Zatím není k dispozici český překlad, ale podle lokalizátorů se jej brzy dočkáme. Přehled novinek proti řadě 1.0.x jsme přinesli v článku Jaký bude SeaMonkey 1.1?.

Petr Krčmář: SeaMonkey 1.1 vyšel podle plánu

Minulý týden překonal Internet Explorer 7 hranici sto milionů stažení. Podařilo se mu to za necelé tři měsíce od vydání. I přes toto velmi vysoké číslo ale Firefox stále pokračuje ve své cestě vzhůru a Explorer ve statistikách nezadržitelně padá. Jak vypadají konkrétní čísla? Proč MSIE 7 neporáží Firefox?

Petr Krčmář: 100 milionů stažení MSIE 7: Firefox jde stále nahoru

Operační systémy

Vývojáři tvrdí, že FreeBSD 7 bude ohromným krokem kupředu a přinese velké množství zásadních změn. Mělo by se jednat o vydání s nejvíce novinkami od verze 5.0, která vyšla před čtyřmi lety. Čekají nás změny, které se dotknou jak systému, tak i uživatele. Co bude v sedmičce tak zásadního? Vybrali jsme to nejzajímavější.

Petr Krčmář: FreeBSD 7 nabité novinkami

Sun chce prosadit svůj Solaris na úkor Linuxu na trhu platformy x86. Chce se zaměřit zejména na bezpečnost a síťové funkce. Chce nabídnout support 24/7 za poloviční cenu než nabízí Red Hat.

Pavel Chalupa: Solaris proti Linuxu

Znáte službu ShipIt, kterou nabízí Ubuntu? Umožňuje zdarma získat DVD s poslední verzí systému. Sun Microsystems nyní po omezenou dobu nabízí něco velmi podobného. Máte tak možnost získat zdarma DVD se systémem Solaris 10.

Petr Krčmář: Sun rozdává DVD se Solaris 10

BSD – čierny kôň open source – pod týmto názvom vyšiel zaujímavý článok na serveri Groklaw. Ide o zhrnutie znalostí o BSD licencii spísaných Brendanom Scottom, ktorý skúmal túto licenciu aj s ohľadom na zákony platné v Austrálii. Mnoho ozrejmovaných pojmov a termínov v tomto článku je prekvapivých, pretože skutočnosť je v mnohých ohľadoch iná ako sa prezentuje.

Jozef Šmihuľa: BSD – čierny kôň open source

Vydání Windows Vista vytvořilo ohromnou příležitost pro linuxové dodavatele, kteří mají šanci získat velký kus trhu s firemním desktopem. Tvrdí to alespoň Jonathon Oxer – prezident Linux Australia. Nové vlastnosti a zcela odlišný vzhled znamenají, že při migraci ze starších Windows na Vista začne na trhu vznikat nová díra, kterou by mohl zaplnit třeba Linux.

Petr Krčmář: Vista prý posílí vzestup linuxového desktopu

Různé

V úterý 23. ledna zazní na konferenci o veřejném sektoru „Procurement in the Public Sector Conference 2007” v Londýně jasné sdělení adresované Microsoftu přibližně tohoto významu: Musíte podporovat ODF. My doporučujeme open source. Budoucnost je v platbách za servis, ne za software. Nechceme být „uzamčení” v rukou jednoho dodavatele.

Pavel Chalupa: Microsoft nemá jinou volbu

Piráti švédskej komunity ThePirateBay.org, zakladatelia súčasného najznámejšieho torrent trackera, zvažujú neobyčajnú vec – chcú si vytvoriť vlastný štát. Ich záujmom je maličká ostrovná krajinka Sealand, ktorá je v súčasnosti na predaj.

Jozef Šmihuľa: Vznikne pirátsky štát PirateBay?

CS24_early

Po dlouhé době čekání vyšla devátá verze Flash Playeru i pro Linux. Její zpoždění proti Windows verzi bylo způsobeno komplikacemi při vývoji a testování. Od verze 10 by měly vycházet všechny varianty zároveň.

Redakce: Vyšel Flash Player 9 pro Linux

Byl pro vás článek přínosný?