Hlavní navigace

Týden ve zkratce: podpora Linuxu roste

9. 9. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V uplynulých sedmi dnech se objevily další informace o rostoucí podpoře linuxové platformy. Google přislíbil, že připraví nové aplikace, AMD zase hodlá brzy uvolnit specifikace svých grafických karet. Podle výzkumů prodeje nových počítačových sestav se navíc Linux předinstalovává stále častěji.

Google se už dlouho pohybuje okolo linuxových serverů i desktopů. Už několikrát dokázal, že je pro něj tento operační systém důležitý. Nyní na veřejnost pronikla informace o tom, že Google Linux Client Team připravuje další nativní linuxové aplikace. Kdy se jich dočkáme? A které aplikace to konkrétně budou?

Petr Krčmář: Google připravuje nové aplikace pro Linux

Na serveru Bink.nu jsem zachytil zprávičku, jejímž zdrojem je w3counter.com. Podle zprávičky používá Linux jen asi 1,3 % uživatelů navštěvujících sledované stránky. Statistika je počítána z něco málo přes 30 milionů návštěv asi pěti tisíc webových stránek.

Milan Řezníček: Linux pořád ne a ne prorazit

Server Softpedia.com upozornil na to, že podle statistického systému W3Counter používá v současné době Linux stejný počet uživatelů jako MS Windows 98. Měřeno bylo pět a půl tisíce webů a 33 milionů unikátních návštěv. Ze statistik vyplývá, že oba zmíněné systémy používá asi 1,34 % uživatelů.

Petr Krčmář: Linux má stejné množství uživatelů jako Windows 98

Ačkoliv se Linux na desktopech zatím příliš nerozšířil, podle výzkumu společnosti IDC se začíná situace obracet. Díky podpoře velkých prodejců jako je Dell, Lenovo a IBM, se začíná stále častěji dostávat i k běžným uživatelům. V loňském roce byl na 3,8 % nově prodaných počítačů předinstalován svobodný operační systém – většinou právě Linux.

Petr Krčmář: Linux si nachází cestu na desktopy

Ačkoliv ATI (nyní AMD) slibuje uvolnění zdrojových kódů už poměrně dlouho, zatím se tak bohužel nestalo. Někteří výrobci však už firmu veřejně vyzvali, aby dodala ke svým kartám lepší linuxové ovladače. Na Red Hat Summitu však nyní zástupci firmy prohlásili, že v rámci lepší podpory open-source systémů hodlají zveřejnit specifikace svého hardware.

Petr Krčmář: AMD chce vydat specifikace karet ATI

Nejčtenější zprávičky

Dosahují moderní LCD panely stejných kvalit jako klasické CRT monitory? Posuďte sami. Zobrazte si testovací obrázek a zkuste scrollovat pixel po pixelu, případně hýbat oknem prohlížeče po obrazovce. Také se podívejte na obraz z různých stran. Pokud bude váš monitor blikat, případně se při pohledu z některých stran objeví text, vaše LCD není ještě tak dobré jako CRT.

Karel Kulhavý: Je moderní LCD tak dobré jako CRT?

Německá vláda má na stole návrh nového zákona, který by měl legalizovat šíření spyware státními orgány. Tento vládou šířený škodlivý kód by měl pomoci policejním vyšetřovatelům získat informace z počítačů podezřelých osob přímo přes internet. Německá kancléřka Merkelová toto opatření podporuje navzdory značnému odporu ze strany opozice i dalších zájmových skupin.

Petr Krčmář: Německá vláda se chystá rozesílat záškodnický kód

Věřte tomu nebo ne, podle Microsoftu je slovo „Linux“ nepřípustné. Alespoň to tvrdí jejich služba XBOX Live.

Milan Řezníček: Slovo „Linux“ je nepřípustné na XBOX Live

Virtualizační nástroj VirtualBox se dnes dočkal vydání verze 1.5. Mezi hlavní novinky patří: zobrazování oken aplikací mimo hlavní okno programu, virtuální sériové porty, boot s pomocí PXE, podpora pro 64bitová Windows a další.

Petr Krčmář: Vyšel VirtualBox 1.5

Sun Microsystems má ambiciózní plány pro open-source i komerční verze operačního systému Solaris. Společnost chce, aby byl Solaris stejně úspěšný a všudypřítomný jako Java. Aby mohl Sun tuto vizi uskutečnit, bude muset získat více vývojářů a tvrdě bojovat proti ostatním systémům. Firma se přitom hodlá inspirovat u Linuxu.

Petr Krčmář: OpenSolaris bude soupeřit s Linuxem

Hlasování o publikování standardu ISO/IEC DIS 29500 (souborové formáty Office Open XML) v ISO a IEC skončilo neúspěchem. Pro bylo jen 17 z 32 hlasujících národních organizací, což je jen 53 %, zatímco ke schválení standardu je potřeba 2/3 kladných hlasů. Splněno nebylo ani druhé nutné kritérium – odmítavých hlasů nesmí být víc než 25 %, tentokrát jich bylo 26 %.

Petr Krčmář: Standard Open XML neprošel hlasováním ISO!

Výběr z blogů

Vývoj se v poslední době silně ubírá stranou NFS, které umožňuje přes síť přistupovat k diskovým zařízením. První implementaci NFS udělal SUN, a tak když jsem se rozhodoval co použít, zvolil jsem Solaris 10 se souborovým systémem ZFS. Tuto konfiguraci používám ve spojení s VMWare ESX a zatím můžu říci, že to docela funguje.

Dostupný blog: HighAvailibility NFS

Kvůli odporoučení se staré Canonky Pixma iP1600 s mizernou podporou v Linuxu jsem se poohlížel po nové tiskárně. Rozhodl jsem se pro multifunkci a zabrowsil jsem na web svého oblíbeného internetového obchodu. Po delším váhání jsem se rozhodl hned pro tu nejlevnější (Epson Stylus DX 4000) a po chvíli přemýšlení jsem radši vzal 4050 s rychlejším USB. Proč jsem se rozhodl pro tuto?

Jendův blog: Epson Stylus DX 4000/4050 – plná podpora v Linuxu

Asi před pěti lety jsem jen tak pro zábavu stvořil remake jedné staré hry. Je to logická hra Kameny (v originále Think!). Aby člověk mohl hrát, bylo potřeba vytvořit trochu té umělé inteligence.

Blog Pavla Chalupy: Smíšené pocity programátora – hra Kameny

CS24_early

Dokud je jediný váš dodavatel retailový počítačový obchod, je všechno strašně jednoduché, ale často to bývá komplikovanější. Většina dodavatelů, s kterými jednám je z USA, UK nebo Izraele a jejich chování je hodně odlišné od českých dodavatelů. Řekl bych, že v čechách je systém dodavatelů ohromě byrokratický, všechno jde přes papíry, oddělení a má svůj jasný řád.

Dostupný blog: Dodavatelé HighEnd řešení

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku