Hlavní navigace

Týden ve zkratce: Sun odpovídá na patentovou hrozbu

27. 5. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Uplynulých sedm dní bylo ve znamení dalších nepříjemností, ale i protireakcí ve věci patentů, úspěšných snah Dellu o linuxové notebooky, řešily se mnohé zajímavé akce a vzpomínalo se na Douglasa Adamse. Doufám, že jste si v pátek nezapomněli ručník?

Akce

Fanouškové spisovatele Douglase Adamse, autora knihy Stopařův průvodce po Galaxii, se tento pátek opět účastní akce nazvané Ručníkový den. Zapojit se může každý, stačí si vzít svůj ručník a vyrazit s ním do ulic. A nezapomeňte na to podstatné, připomenout si knížku a autora, který ji pro nás napsal.

Martin Hassman: Ručníkový den na památku Douglase Adamse

Vědecko technologický park Ostrava, a.s. a Skvělý.CZ, s.r.o. pořádají konferenci Ostrava On Rails, která se bude konat 22.-23.6.2007 v Os­travě. Cílem konference je umožnit setkání komunity lidí používajících framework Ruby a Ruby on Rails a zároveň tuto technologii přiblížit ostatním profesionálům z IT sektoru.

Petr Krčmář: Konference Ostrava On Rails

Anička Bernáthová na svém blogu píše o včerejší akci Otevřené SUSE, během niž bylo možno shlédnout OLPC, PDA se systémem OpenMoko a spoustou dalšího zajímavého hardware. Účastníci měli možnost důkladně si prohlédnout všechna oddělení pracoviště, kde si na ně vývojáři připravili spoustu záludných a ještě záludnějších otázek. Velký zájem vyvolal například openSUSE buildservice, což je služba určená k sestavování balíčku jak pro SUSE, tak ale i pro Ubuntu, Debian, Fedoru či Mandrivu. Vše bylo završeno příjemným občerstvením.

Jakub Šťastný: Jak bylo na akci Otevřené SUSE

Dění okolo patentů

Často slýcháme o pirátech internetu, kteří šíří ilegální kopie hudebních nosičů. Slýcháme také o přísných postizích za sdílení nebo stahování chráněného materiálu. Co nás ale vede k tomu, že se dělíme o kulturu, byť nezákonně? Proč pod hrozbou vysokých pokut dále stahujeme, vypalujeme? Proč se účastníme open-source projektů?

Adam Hazdra: Digitální svět, tradice a svoboda

Jonathan Schwartz, CEO Sun Microsystems prohlásil, že společnost je svými patenty ochotna pomoci bránil Red Hat a Ubuntu Linux proti patentové hrozbě Microsoftu. Jedná se vlastně o reakci na upozornění Microsoftu, že otevřený software porušuje 235 jeho patentů. Článek na toto téma je k dispozici na serveru Tectonic.

Jakub Šťastný: Linux chráněn patenty Sunu

Pokud na otázku vlastnictví ochranné známky na Linux čekáte jednoznačnou odpověď, že přece Linus Torvalds, nenechte se zmýlit – odpověď není tak úplně stoprocentní. Krom něj ochrannou značku na Linux vlastní kupodivu třeba také švýcarský výrobce detergentů Rosch. Jak je to vlastně vůbec možné? Alexander Wolfe ve svém blogu vysvětluje, že je to proto, že ochranná známka je, co se působnosti týče, něco výrazně jiného než třeba patent. Platných obchodních známek souvisejících s Linuxem je dokonce 204.

Jakub Šťastný: Kdo vlastní ochrannou známku na Linux?

Linux na noteboocích Dellu

Dell ohlašuje linuxové notebooky s Ubuntu a Michael Dell dokonce údajně na svém notebooku Linux používá. Jak je na tom Dell s podporou Linuxu v praxi? Podívali jsme se na zoubek modelu ze střední třídy – Inspiron 6400 a jeho fungování s Linuxem, konkrétně s distribucí Xubuntu 7.04 Feisty Fawn.

Dell Inspiron 6400 a Linux

Dnes v 16h CST začne Dell USA nabízet tři své produkty s předinstalovaným Linuxem Ubuntu 7.04. Jedná se o Desktopy XPS 410n a Dimension E520n a notebook Inspiron E1505n. Podrobnosti najdete na blogu Dellu, případně na www.dell.com/open a linux.dell.com.

Adam Covex Přibyl: Dell nabídne tři produkty s Ubuntu

Ostatní

Možnosti šifrování a podepisování elektronické pošty pomocí OpenPGP (GnuPG a PGP) jistě není nutno čtenářům Root.cz představovat. Řada z nás má nainstalováno rozšíření Enigmail pro Mozilla Thunderbird. Co ale OpenPGP a HTTP? Co takhle pomocí OpenPGP podepisovat webové formuláře nebo autentizovat uživatele?

Ladislav Hagara: Enigform: OpenPGP rozšíření pro Mozilla Firefox

Otevřené dnes může být snad už snad opravdu všechno – otevřený software používáme denně, sdílíme své poznatky volně na Wikipedii, existují spousty otevřených formátů … ale věděli jste, že existuje i open source verze Coly? Jmenuje se OpenCola a recept na ní je vydán pod GPL licencí.

Ondřej Medek: OpenCola

CS24_early

Společnosti Novell-Praha oznámila dostupnost technické podpory k produktu SUSE Linux Enterprise Server 10 (SLES 10) v českém jazyce. Každý český nebo slovenský zákazník s platným registračním číslem SLES 10 má nyní nárok na využití technické podpory na telefonu a e-mailu v češtině.

Petr Krčmář: SLES 10 s českou technickou podporou

Byl pro vás článek přínosný?