Ubuntu bude vydávat měsíční snapshoty
Ubuntu se již dvě desetiletí vydává v předvídatelném šestiměsíčním cyklu. Od května 2025 jeho tvůrci zavádějí měsíční vydání vývojářských snapshotů. Nepřejde však na měsíční vydání ani na model průběžného vydávání, bude dál pokračovat v šestiměsíčních vydáních s vydáním s dlouhodobou podporou (LTS) každé dva roky.
Tato cesta má hlavně vytvořit prostor pro lepší testování celého systému, včasnější detekci regresí a produktivnější spolupráci s komunitou. Pro cyklus 25.10 (Questing Quokka) můžete očekávat 29. května Snapshot 1, 10. června Snapshot 2, 15. července Snapshot 3, 19. srpna Snapshot 4, 18. září Beta verzi a 9. října finální vydání.
HardenedBSD zavádí podporu Rustu
Projekt HardenedBSD, který vydává vlastní fork operačního systému FreeBSD experimentuje s možností vytvářet programy uživatelského prostředí napsané v jazyce Rust. Rust je „paměťově bezpečný“ jazyk, který se vyhýbá mnoha problémům, které způsobují bezpečnostní problémy v programech napsaných v některých starších jazycích, jako je C.
Vývojáři zavedli nový makefile BSD, který se nachází v share/mk/bsd.rust.mk a umožňuje vytvářet aplikace napsané v jazyce Rust během buildworld. Zatím podporují pouze vytváření a instalaci aplikací Rust. Plánují i podporu knihoven crate.
Linux Mint forkuje libAdwaita
Projekt Linux Mint pracuje na tom, aby aplikace napsané s vývojovými knihovnami GTK vypadaly přirozeněji v jiných desktopových prostředích než GNOME. Začal tedy s vývojem vlastního forku designového jazyka libAdwaita s názvem libAdapta. Ve výchozím nastavení poskytuje stejné funkce a stejný vzhled jako libAdwaita.
V desktopových prostředích, která umožňují výběr motivů, aplikace libAdapta následují motiv a používají správné ovládací prvky oken. libAdwaita také poskytuje kompatibilní hlavičku, která vývojářům usnadňuje přepínání mezi libAdwaita a libAdapta bez nutnosti změn v kódu.
KDE vyvíjí správce virtuálních strojů
Nová aplikace s názvem Karton je vyvíjena v rámci projektu Google Summer of Code a bude představovat nativní alternativu k GNOME Boxes pro Qt. V současné době jsou správci virtuálních strojů založení na GTK (virt-manager, GNOME Boxes) standardem pro mnoho uživatelů KDE, ale obecně nejsou dobře integrováni do prostředí Plasma.
Ačkoli se v minulosti pracovalo na vytvoření správce virtuálních strojů založeného na Qt-Widget, nebyl již mnoho let udržován a jeho uživatelské rozhraní je poměrně zastaralé. Karton, původně zahájený Aaronem Rainboltem, byl plánován jako frontend QEMU pro virtualizaci prostřednictvím CLI. Nakonec bylo vlastnictví projektu předáno Haraldovi Sitterovi a bylo zpřístupněno jako projekt GSoC. Cílem je udělat z Kartonu nativního správce virtuálních strojů s využitím backendu libvirt.
Nově vydáno
Vyšel NixOS 25.05, nové vydání nezávisle vyvinuté linuxové distribuce, jejímž cílem je vylepšit správu nastavení systému. Projekt AlmaLinux vydal aktualizaci 9. řady distribuce, AlmaLinux OS 9.6, která se zaměřuje na výkon a bezpečnost. iDeal OS, distribuce postavená na MX Linuxu, zaměřená na soukromí a zabezpečení, vyšla ve verzi 2025.05.25. LastOSLinux, distribuce založená na Linux Mint, jejímž cílem je být uživatelsky přívětivou alternativou k Windows je k dispozici ve verzi 2025–05–25.




