nech je jak je tak linux jeste neni urcen pro jak vy rikate prumerne uzivatele win a to hlavne z nedostatku aplikaci a stale vysoke zlozitosti(i kdyz to jak vidite se meni). a to aby si oni spustili svou oblibenou aplikaci neni nas problem ale problem tech firem ktere tu aplikaci nenaprogramovali multiplatformove anebo ju nemini portovat. linux tady taky neni druhej windows takze vase namitka je irelevantni(vsechno je irelevantni sedma z desiti:-) ) . sice existuji emulatory ale ja si neinstaluji novej system proto abych emuloval vsechno co spoustim. a taky si myslim ze kdyby vecsina lidi co si chce spoustet sve tzv win aplikace nejdriv odstranila to co si nakradla myslim ze by velmi rada prijmula to mnozstvy aplikaci ktere jsou pod linuxem.
Pokud vim tak kvalitni firmy (ID soft) pod Linux hry delaji a <a href="http://www.lokigames.com">Loki Games</a> se venuji portovani her pod Linux. Takze hry pod linuxem jedou, ale vetsinou nejdou sehnat piratske verze (jak je to bezne pod windozy) protoze Linuxovi uzivatele jsou slusni. Je sice fakt ze tech opravdu kvalitnich her moc neni ale jsou tu i velmi kvalitni kusy jako Quake3, Alfa-centauri, Call to power etc.
Zrejme nemohu mluvit za vsechny, takze muj prispevek je osobni.
Od te doby, co jsme presel z DOS6.22+Win3.11 na Linux a GNU
snizila se ma potreba krast software na nulu. Jednak proto, ze
GNU a dalsi free licence mi poskytuji obrovske mnozstvi velmi
kvalitnich programu (a zduraznuji, ze pouzivam i velmi specializovany software) a jednak proto, ze jsem si tak nejak zacal vice vazit lidi vytvarejici programy a bylo by mi neprijemne mit na pocitaci kradeny program.
Nathan
Presne tak! Podobne ako mnoho inych ludi, som si aj ja az s pouzivanim Linuxu uvedomil, co stoji za skotocnym softverom a teda som si ho aj zacal patricne vazit. Ked nieco chcem a nieco to stoji, tak si to normalne kupim podobne ako chlieb v obchode. Softver sa bude kradnut aj na Linuxe, ale IMHO sa s tym rozhodne nebude kazdy chvalit tak ako to byvalo doteraz...
ano vas prispevek je irelevantni. mluvime o komercnim linux softwaru a hrach. vsude se ctu, ze duvod kradeneho windows software je vysoka cena. no na linux hry jsou jeste drazsi + donedavna zadny poradny komercni soft na linux nebyl. verim vam, ze zrovna vy ho nepotrebujete, ale po tom obrovkem linux hype, kdy spousta lidi presla na linux za vidinou "lepsiho" a "free" softwaru, najednou zjistila, ze ty aplikace, ktere na windows kradli, stojej na linuxu stejne, ne-li vic.
Tak jeste jednou.... muj prispevek byl osobni, ne vsak irelevantni :)
Nebavme se na chvili o hrach, ale o skutecne praci na pocitaci... a to predevsim proto, ze o hrach nic nevim.... nevylucuji, ze i kvalitni hry mohou byt free...
Rekneme (hypoteticky), ze potrebuji velmi specializovany software treba na navrh tistenych spoju a souvisejici cinnosti. Rekneme, ze jeho Linuxova verze bude drazsi nez verze pro treba Win2000 nebo NT. O hodne? A co operacni system... ten preci taky potrebuji a take nejaky textovy editor, tabulkovy kalkulator, graficky editor (predtiskova uprava), poradnou kalkulacku, software na zalohovani a archivaci, par dalsich programku a utilit..... A co sit? Nepotrebuju klienty... nebo dokonce servery? Vystupy z meho specializovaneho programu preci nebudou ostatni odnaset na diskete/disku.... Stale je legalni reseni na WIN levnejsi? A to uz se vubec nebavim o situaci, kdyz bych potreboval neco naprogramovat, treba i jen jednoduchy skriptik zjednodusujici nektere pravidelne provadene operace...
A co funkcnost? Jak to vypada se stabilitou a vyuzitim systemovych zdroju?
A to je jen jedina pravovni stanice zapojena do site... Co kdyby byl nas komercni program viceuzivatelsky a instaloval se na server a graficti klienti by k nemu pristupovali....??? Stale vam vychazi legalni reseni postavene na Win jako levnejsi nebo stabilnejsi a robustnejsi nebo rozsiritelnejsi nez legalni reseni postavene na Linuxu? Nebo dokonce majici vsechny tyto prednosti???
Ja ten pocit nemam.
(nicmene uznavam, ze by to chtelo PORADNE OBJEKTIVNI rozbory... doufam, ze je nekdo brzo udela:)
Nathan
Ahoj.
Pokud chcete srovnavat Linux s Windows, ok, Linux je levnejsi o cca 10.000. Office srovnavat nemusime, protoze StarOffice jsou podle meho nazoru dost spatne a na Win je muzete pouzit taky, takze je to sul nul. No a rekneme ze dale pak potrebujete nejaky sw pro ucetnictvi a ten existuje na obe platformy, takze zase nic. Cili zatim jste na jednom PC usetril 10.000. A ted rekneme ze potrebujete software pro CAD nebo neco takoveho v cene cca 150.000 coz neni nijak premrstena cena. I kdyby na obe platformy mel tento software stejnou cenu, sup, mate naklady na Linux asi 150.000 a na Windows asi 160.000. S zelezem to mame na Linux cca 200.000 a na Windows 210.000. Opravdu je to o tolik vice? Pokud ukradnete software za 150.000 nebo za 160.000, dostanete velmi pravdepodobne stejny trest. Takze bych netvrdil ze ten Linux je o tolik levnejsi.
Jina vec je ve velkem rozsahu, ale pokud mate penize na to kupovat napr 10 pc za 1.500.000 tak mate i na 1.600.000. Nehlede na to ze to muzete odecist z dani, cili defakto usetrite s tou drazsi variantou :o)
Tak Vam nevim, nejak mi chybi kde ma ten Linux v te sve cene vyhody? Mozna kdyz ho chci domu pro deti... ale ty stejne budou chtit Windows protoze na ne je vice her, ze.
Jeste jsem zapomnel na jednu dulezitou vec. Nejdulezitejsi :)
Co se krade vice? Vysoce specializovany (a taky velmi drahy) soft nebo obycejne kancelarske baliky, operacni system a ruzne rozsirujici nastroje? Opet by to chtelo poradnou "statistiku" nicmene si myslim, ze firmy si dnes nedovoli postavit svuj informacni system popripade technicky software na kradenych programech. Jsem presvedcen o tom, ze majoritni podil v kradenem softwaru maji u nas operacni systemy (nebo spise jen jeden:), kancelarske baliky a dalsi souvisejici programy. A na teto cinnosti se nejvice podileji obycejni uzivatele...
Linux a GNU software jim nabizi plnohodnotnou (dle meho nazoru) a legalni nahradu.
Nathan
Hele debilove, co tu porad placate os lsusnosti, kradeni apod.
K.rva, to neni otazka slusnosti a podobny kecy, ale otazka toho, ze nemam k.rva poslanecky plat, abych si - zvlast ty drahy devky - koupil...
Na zapade je to otazka nekolik procent z vyplaty, ale zde ??
Probudte se debilove a BSA vlzeprdelkove!
Doufám, že se mohu po čtyřech měsících užívání Windows považovat za průměrného uživatele (sám jsem si nainstaloval modem pomocí 57 úkonů ve 13 oknech :-).
Momentálně zvažuju, jaký si pořídím operační system na svůj počítač, protože ten rodinný už nebudu moci tak dlouho blokovat. Buď to bude MacOS 10, nebo některá distribuce GNU/Linuxu, to už vím jistě. Nepotřebuju ikonky, ale je pravda, že drag'n'drop styl práce už mám po sedmi letech na Macintoshi hodně zažitý.
Potřebuju, aby tam běžel nějaký bitmapový (a la Photoshop), vektorový (a la Illustrator) a textový editor (a la Zápisník II). Chci se připojit na Internet, číst poštu, používat WWW a FTP, občas něco pingnout a otrasovat. Fajn by bylo něco jako 1st Page (BBEdit, HomeSite), abych nemusel stránky psát ve vimu. Když tam bude možný otevřít/editovat/uložit kancelářský soubory a PDF, budu šťastnej. Chci, aby to umělo zobrazovat znaky Unicode alespon verze 2.0. Nic víc ke spokojenosti nepotřebuju.
Budu rád, když to na mě bude mluvit česky, nebo aspoň slušnou angličtinou. Linux (a MacOS X) má podle mě úžasnou výhodu na Windows, má totiž příkaz KILLALL <name>, s tím se žádný Alt+F4 ani Japko-Q nemůžou srovnávat. Ostatní je už jen přidaná hodnota.
Musim celkem souhlasit s autorem, ze Mandrake 8.0 je velmi zdarily. A to presto ze pracuji s RedHatem a vyhovuje mi.
Nad grafickymi konfiguracnimi utilkami, jsem sice take ohrnoval nos ale jsou opravdu dobre vyvedeny. Na rozdil od Suse kde jsem mel dost problemy a ktery mi nevyhovoval (nic ve zlym). Neodpusim si ale, ze RH 7.1 ma take celkem slusne graf.nastroje (i kdyz ty jsem moc nezkousel). Mam proste radsi vi a /etc :). Za tu kratkou dobu co je Mndrk 8.0 na svete znam uz nekolik "Woknousaku" kteri ho spokojene uzivaji. A pomlouvaji mi muj RH :-( . Myslim, ze Mandrake si v desktopech udzuje svuj naskok !??
Nelibi ? Na Linuxu je bajecne, ze kdyz vam nevyhovuje Suse, RH ani Mandrake je tu stale jeste dost jinych distribuci. Kazdy si muze vybrat ktera mu sedi.
To automaticke nalogovani se bez autorizace je samozrejme volitelne a je jednou z tech veci, ktere to delaji snazsi. Zkuste nekomu vysvetlit, proc se musi pokazde extra prihlasovat na svuj pocitac doma, kdyz k nemu nema nikdo jiny pristup.
A jinak si ale myslim, ze to vzdycky muze byt jeste snazsi. Zkuste nekomu vysvetlit, proc tam ma 2 ovladaci centra, jedno z KDE a jedno to primo z Mandrake.
Nejaka autentizace byt musi. Koneckoncu nevzdaly se ji
ani Windows NT a nevidim duvod proc vy se ji mel vzdavat
viceuzivatelsky OS unixoveho typu. To uz bychom mohli
rovnou nastavovat uzivatelum UID 0 (kdo ma ty prava
porad hlidat).
To, ze lze tuto funkci potlacit je samozrejme.
Mandrake 8.0 mám nainstalovaný hned po uvedení a jsem s ním velmi spokojen,čeština je super,myslel jsem si ,že počeštěný je jen Redhat.
Nevím,jestli tyto problémy jsem měl jen já,ale možná i jiní:
Doporučuji zvolit typ instalace expert,mne ta expres nějak přeskakovala určité položky..
S fonty jak se zmiňuje autor jsem měl také problémy.Krásně je zde grafická utilitka na konverzi fontů z Windows,vše si najde,nainstaluje:) pokud ty Windowsy máte:)
Nejsem zase tak zkušený uživatel,ale V KDE s fonty problémy už nemám,ale v aplikacích Gnome jsou stále špatně čitelné a nezjistil jsem kde se v Gnomu dají změnit.POradil by někdo?
JInak mi přístup na disk přišel celkem pomalý,i když původní nastaveni hdparm bylo lepší než u Redhatu 6.2.Možná je to tím,že např. Kde v Mandrakovi je pěkný žrout paměti. KOnqueror při spuštění jako diskový prohlížeč mi zabere v paměti 12MB a než se to natáhne:( KOupil jsem si další ramku mám 256MB a práce mi teď přijde svižnější.Na dvou instalačníc cd opravdu snad vše:)
Krásně funguje i update balíčků.JInak velmi doporučuji pro začátečníky www.mandrake.com je tam toho velmi mnoho:))
ja spis odporucuji www.mandrakeforum.com
ted tam byli mandrake users day kde se resili i ty fonty i kdyz celkove reseni stale nikde nevidim
jinak na slovensku se zacina se slovak mandrake projektem http://sf.net/projects/sk-mandrake ja sem sice kontaktoval nake lidi z CR protoze sem chtel aby se to udelalo spolecne(vic oci vic vidi), ale asi to byli ti nespravni, nasi ulohou je v sk-mdk udelat neco co vy delate s redhatem, kdyby byl zajem jeste stale je moznost to spojit
Nevim, co s tim vsichni delate, ale me vsechny fonty funguji bezchybne (v Gnome). Mam ale instalaci "beta" a je tam plno dalsich nevychytavek, napr. XMMS pri prehravani zablokuje klavesnici apod. Nemuseli tam cpat to nejnovejsi, ale to, co funguje. Celkove ale zdarila distribuce. Zacatecnikum musim doporucit.
MALY NAVOD JAK OPRAVIT FONTY V MDK 8.0
Je to proste mily Watsone, staci odstranit hnusne rezy fontu (zadny strach, zbydou jest hezke rezy od Adobe a Biznet). Jak na to ? Tady je navod nevyzadujici hluboke znalosti Linuxu: Spustte Mandrake Control Center, a vyberte nastaveni Fontu. Vyberte odstranit fonty. V dialogu zvolte Jine fonty. Z komba vyberte adresar ktery ma konci na /default/Type1 (pokud mi neverite, tak si obsah daneho adresare nejprve nekam prekopirujte). Objevi se seznam souboru fontu s nazvy, ktere vam nic nereknou :) Zvolte smazat vse a potvrdte. Restartujte X nebo jeste lepe cely system, pokud nevite jak restartovat font server.
V cem byl problem ? Pokud si instalujete cestinu, tak vam v masine skonci mnoho fontu v ruznych adresarich. Fonty jsou casto stejneho typu (napr. Helvetica, Courier), ale od jinych vyrobcu (Adobe, Biznet, udw etc.). Kvalita je velmi kolisava, ale Adobe a Biznet maji docela hezke fonty. Bohuzel rada programu specifikuje font velice vagne, a tak rozhoduje poradi, v jakem je databaze fontu prohledavana, a jaky rez se najde drive. V dane pripade jsou to vylozene hnusne fonty udw.
Enjoy
...a Mandrake mě příjemně překvapil, byl jsem zvyklý používat Linux jen jako server, bez X-ek. Instalace trvala asi hodinu a půl (přibližně stejně, jako když jsem den před tím instaloval na stejný počítač W2K prof.) A dokonce i brácha, který se jinak o všech programech, které nestojí alespoň 15 tis. Kč vyjadřuje dost opovržlivě (a Gimpa pod Windows stále odmítá) říkal, že to vypadá dobře a že by ten Linux také chtěl zkusit.
To počeštění mne dost překvapilo, nečekal jsem to. Jenom ty fonty... V KDE už jsem je změnil, ale v aplikacích Gnome je to hrůza. Vypátral jsem, že to bude asi tím, že se mi ve fontmap2 mapuje na Helveticu nějaký font od URW, který na obrazovce vypadá strašně. Ale zatím jsem to neměnil - nejsem si jistý, zda ta další čísla k fontu jsou velikost souboru a datum, zvláště když mi to u jednoho souboru nesouhlasí...
Jinak Evolution 0.9 mi brzy spadnul (ale už mám doma verzi 1.0, jen jí nainstalovat). A když jsem pustil najednou MIDI přehrávač a MIDI syntetizér, tak jsem viděl Linux poprvé zatuhnout :-) A je zvláštní, že stejně jako ve Win, myší jsem mohl po obrazovce rejdit dál, ale přepnout se do textové konzole a shodit Xka už nešlo...
... jsem instaloval už před týdnem také Mandrake 8.0. Dříve jsem těmahle "okénkovejma" distribucema opovrhoval, ale RedHat se neuměl nainstalovat na ReiserFS, navíc jsem z něj měl stažené jen jedno CD a on chtěl dvě (a bez druhého jsem instalaci nedokončil :-), a tak tam druhý den šel Mandrake. Sice i když jsem si nevybral žádný Xka, stejně mi je tam nakonec propašoval, ale tak jsem je pak zase odinstaloval :-) Myslím, že se poměrně rychle rozhodlo, že mojí "dvorní" distribucí přestal být RedHat a stal se jí Mandrake.
>Jinak Evolution 0.9 mi brzy spadnul (ale už mám doma verzi 1.0, jen jí nainstalovat).
To by me zajimalo odkud. Verim ze Ettore ("sef" projektu) by ji taky rad testnul =) Posledni vypustenou verzi je 0.10. Cislo ukazuje, ze je to verze vyvojova. S uspechem ji ovsem pouzivam pro svou korespondenci a se stabilitou to neni az tak spatne. Skromne tvrdim, ze je to nejlepsi graficky postak, ktery jsem mel v rukou ;)
>tak jsem viděl Linux poprvé zatuhnout :-)
Mam taky Mandrake, RC-1 a mohu rici, ze lze velmi
snadno reprodukovatelne udelat BSOD s poskozenim ext2 /home a /. Pouzivam KDE2.1.1. a textovej editor NEDIT
spakovanej UPX. Pokud pri odlogovani v KDE zaskrtnu
volbu "ulozit session informace" a NEDIT je otevrenej,
dojde k totalnimu zamrznuti a poskozeni filesystemu.
Prestoze to je "reprodukovatelne" neporadil by mi nekdo
JAK a KOMU ten critical-bug reportovat ??
Diky.
> proc se neucite na slackware nebo na debianu ?
Protoze normalni clovek (my vsichni jsme v tomto smyslu vyrazne nenormalni) nema doma pocitac proto, aby se ucil linux a programovani, ale aby ho jednodusse (ze sveho subjektivniho pohledu) pouzival v lepsim pripade k praci, brouseni po www a v horsim pripade ke hram.
Co Ti vadi?
linuxaci vzdy volali po sirsom rozsireni "svojho" systemu. Objektivne dovody proti su :
- zlozita konfiguracia a instalacia
- malo kvalitneho sw
teraz, ked sa pomaly dari tieto problemy riesit, ti "pravoverni" repcu...
Predsa ked chcem mat funkcny pocitac a nesedi mi M$, preco by som mal najprv pol roka studovat OS na to, aby som v nom pisal s diakritikou a roznymi fontami.
Kvalita OS sa nemeria odpornostou jeho prostredia.
Inac editovat subory v /etc snad mozes aj tak... ak chces, a to je ten pokrok.
Nemohu souhlasit.
Začínal jsem na RH 5.1 a přesel jsem na Slackware 4.0 a 7.0. Podle mého jsem se o linuxu mnoho nedověděl z RH, protoze jsem se moc dovedet nemusel. Oproti tomu u Slackwaru jsem nainstaloval nezbytný základ a na nej jsem dále nastavoval. Tím jsem se nejvíce dověděl o linuxu a jeho struktuře.
Problém s neexistujícím programem jsem nezažil.
Nastavení grafiky je podle mého snadné.
Jestli používat klikací linux, je každého věc, ale když se budu chvástat tím že mám nejnovější jádro a Slackware má starší je pitomost. Přeci jenom je lepší si jádro zkompilovat pro svou portebu a správně ho zavést do lila, nebo jinam. Klikanim to asi tak jednoduse nepude.
Nazavěr: Jsem rád že jsou snadné distribuce, ale přeci jen ten mujslakver se mi zdá tak prostorný a nepreplácaný.
Pred cestou autom si rozoberes a znovu zlozis motor?
Sorry, to bol for... Ale ja som pisal, ze nie je dobre ak na pouzivanie masiny musis polroka studovat OS. Ak Ta to bavi a chces to robit, to je nieco ine.
Neexistujuce programy... No, ak vies o nejakych vyvojovych prostrediach na kontrolery Allen-Bradley alebo na LON pod linux, si king, lebo ja take nepoznam. Dispecersky system by sa tiez zisiel.
No a aby to nebolo tak special, browsit webom z linuxu je masochizmus ak si nechces alebo nemozes stranky vyberat.
Co Ti vadi?
linuxaci vzdy volali po sirsom rozsireni "svojho" systemu. Objektivne dovody proti su :
- zlozita konfiguracia a instalacia
- malo kvalitneho sw
teraz, ked sa pomaly dari tieto problemy riesit, ti "pravoverni" repcu...
Predsa ked chcem mat funkcny pocitac a nesedi mi M$, preco by som mal najprv pol roka studovat OS na to, aby som v nom pisal s diakritikou a roznymi fontami.
Kvalita OS sa nemeria odpornostou jeho prostredia.
Inac editovat subory v /etc snad mozes aj tak... ak chces, a to je ten pokrok.
pridat do /etc/profile (alebo ineho skriptu spustajuceho sa po zalogovani):
---
LC_ALL=sk_SK
LANG=sk_SK
LANGUAGE=sk_SK
export LC_ALL LANG LANGUAGE
---
nahrad sk_SK oznacenim pre cestinu (cs_CZ?).
Este si prekontroluj v /etc/locale.gen ci mas odkomentovane potrebne locale, ked tam nieco zmenis, treba spustit locale-gen.
(Tento postup fungoval pre Progeny Debian)
Takze:
1) nainstalovat cesky fonty do X-ek
2) V gnome-terminalu zvolit cesky font
3) do /etc/environment dat:
LANG=czech
LC_ALL=cs_CZ
4) jestlize mate X-ka 4, tak do /etc/X11/XF86Config-4 do sekce "Generic Keyboard" dat radek:
Option "XkbLayout" "czsk(us_cz_qwerty)"
5) jestlize mate X-ka 3, tak do /etc/X11/XF86Config do sekce "Keyboard" dat radek:
XkbKeymap "xfree86(us_cz_prog)"
A to je vse.
Protože jsem se učil na RedHatu a Debianu :-) Ale myslím si, že rúzné okénkové systémy také patří do světa počítačů, a tak se chci naučit i ty. Navíc mě vadilo mít na Win nainstalován Apache, PHP a MySQL, navíc s horší stabilitou než pod Linuxem, na tomhle ladit aplikace a pak je upravovat pro Linux (cesty apod.) Tak jsem si řekl, že budu dělatkompletně pod Linuxem, naučím se i Xka a také pokud bude někdo chtít nějakou alternativu k Windows, tak jí budu znát. Navíc potřebuju pracovat s dokumenty z Wordu, Excelu, PowerPointu, mít přehledně poštu, prohlížet bez problémů web - a to by pod textovou konzolí šlo asi těžko. Stejně mám teď pod Xkama puštěny alespoň dvě textové konzole, protože práci se souborama, konfiguraci systému, instalaci, dělám pořád s příkazové řádky, tak, jak jsem byl zvyklý.
BTW, ty dokumenty z MS OFFice jsem ještě nezkoušel přečíst, je něco přímo na CD Mandraku (a nemyslím StarOffice, mám jen P120, 48MB RAM...)
myslimm, ze lepsi postup pri poznavani systemu je od zhora dolu. sam sem si to vytrpel opacnym smerem (aspon v urcitych situacich) a prece jenom je lepsi kdyz vsechno od zacatku plusminus funguje a do hloubky de clovek jen tam kde to opravdu hori. Ne kazdej z okruhu mych znamych mel v ty dobe (RH60) tolik trpelivosti. A srovnavat graficke rezimy unixu s wkony je nehoraznost, protoze prave ta cesta odzhora dolu je to co je od sebe vzajeme odlisuje.
Koukal jsem ted po distribucich, ktere by byly vhodne pro meho kamose, ktery texko ovlada Win, ale potrebuje spoustet urcite aplikace v Linuxu. Navic bylo vhodne aby si mohl jednoduche upravy systemu delat sam. Zatim se rozhoduji mezi SuSE, Mandrake a CorelLinuxem. Sam dlouha leta pouzivam debian a tak bych dal prednost Corelu, ale tenhle clanek me spis zvyklava na mandarke? Je lepsi nez treba SuSE? Jak je to treba se cenim soubory do tabulkovch procesoru? Umi to treba spoustet soubory (udajne tam nejak jdou udelat jeducha makra na scitani atd, silne orezany awk, perl) z Exelu? diky za radu.
Pokud muzu poradit, zkuste Progeny www.progeny.com - je to komercni verze Debianu, ale je k dispozici i ve free podobe. Ma to vyhodu - Corel uz dnes neni podporovany a je taky ponekud starsi. V Progeny pracuji nekteri z vyvojaru Debianu, takze je zde i lepsi provazanost s puvodni distribuci. Navic je to stale Debian, takze az vas znamy bude cokoli potrebovat, snadno mu pomuzete. Vyznat se v distribuci, s niz bezne nedelate, je obcas fakt peklo...
jo jo diky na progeny jsem si nevzpomel, i kdyz to tu asi pred nejakou dobou probehlo, protoze jsem se na to dival. To vypada dost nadejne. Je to takovy novejsi debian:-) Na stabilni server to ais neni ale na desktop urcite. Priznivci Mindarka prominou:-) ale taky davam prednost prece jen sofistikovanejsimu systemu pakazi:-)
Vazeni a mili
Dovolte mi pridat skromny prispevek k vasi debate.
Poradne se naucit Linux predstavuje pomerne dost casu. Ne vsichni lide na teto krasne planete jsou programatori a proto take ne kazdy bude ochoten venovat spoustu casu prikazove radce.
Jak dlouho vam trvalo naucit se bash? Pochopitelne predpokladejme, ze je to vas prvni "programovaci" jazyk, protoze vetsina lidi, i tech, ktery jsou dneska na strednich skolach, se nedostala dal, nez k dosovym prikazum typu "format c:" (a to jenom proto, ze je to prikaz nesmirne popularni) Mozna je to spis tak, ze hodne lidi o existenci prikazove radky vubec nevi.
Predstavte si prumerneho ucetniho, lekare, architekta, nebo treba sekreterku, myslite ze bude ochoten ucit se kompilovat programy? Pokud se jim nepodari nainstalovat RPM (pochopitelne pomoci nejakeho toho klikaciho rozhrani), tak je pro ne program nenainstalovatelny.
Hezky priklad je znamy novinar z Reflexu Jiri X. Dolezal, ktery po zkusenostech s Linuxem napsal pomerne nechutny clanek pro http://www.namodro.cz . Nevim, kde to tam presne bylo, ale pro uvedomeni si, co je pro uprchnuvsi Windowsaky v Linuxu nejvetsi problem, je to docela zajimavy studijni material.
Samozrejme muzete namitnout, ze Linux neni pro vsechny, ale jenom pro nekoho, ovsem vzhledem k tomu, ze clanecky, ktere se nejak tykaji M$ a Windows maji vzdycky slusny ohlas, bych ti troufal tvrdit, ze vas M$ pomerne stve.
Mozna i proto, aby M$ nemel 99% trhu je dobre, mit nejaky ten klikaci Linux.
Koneckoncu, pokud nemate radi klikani a obrazky, tak vam je nikdo necpe a myslim, ze to tak zustane i nadale.
Dobry a den vsem,
pokud jste instalovali distribuci Mandrake 8.0 s volbou ceske podpory,
a vybrali jste si instalaci "Doporucena", zrejme se stalo, ze vzhled
fontu v grafickem prostredi KDE2 je nepekny, pismo je roztresene atd.
Bohuzel tento stav je pro nektere uzivatele natolik zavazny, ze distribuci
odsoudi bez toho, ze by se pokusili najit reseni.
V soucasne dobe zrejme prevlada mezi uzivateli povedomi, ze kdyz ma
program vselijake vyskakovaci sponky a hezka okynka, ze je pouzitelnejsi
nez jine systemy.
Nasleduje popis reseni, ktere predstavuje zmenu nekolika radku v
konfiguracnim souboru, coz by mel zvladnout kazdy uzivatel. Bohuzel mi
neni v soucasne dobe znamo zadne reseni, ktere by dany problem kompletne
odstranilo. Pridavani fontu do konfiguracniho souboru pro xfs se deje
prostrednictvim jednoho prikazu a nelze mu urcit prioritu, jak maji byt
jednotlive fonty za sebou razeny.
Stav po instalaci, obsah soubor /etc/X11/fs/config:
-------------------------
#
# Default font server configuration file for Red Hat Linux 6.0
#
# allow a max of 4 clients to connect to this font server
client-limit = 4
# when a font server reaches its limit, start up a new one
clone-self = off
# alternate font servers for clients to use
#alternate-servers = foo:7101,bar:7102
# where to look for fonts
# Some of these are commented out, i.e. the TrueType and Type1
# directories in /usr/share, because they aren't forced to be
# installed alongside X.
#
catalogue = /usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc:unscaled,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi:unscaled,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi:unscaled,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Type1,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Speedo,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/mdk:unscaled,
/usr/share/fonts/default/Type1,
/usr/share/fonts/ISO8859-2/misc:unscaled,
/usr/share/fonts/ISO8859-2/75dpi:unscaled,
/usr/share/fonts/ISO8859-2/75dpi:unscaled,
/usr/share/fonts/ISO8859-2/misc:unscaled,
/usr/share/fonts/ISO8859-2/Type1,
/usr/share/fonts/ttf/decoratives,
/usr/share/fonts/ttf/western
# in 12 points, decipoints
default-point-size = 120
# 100 x 100 and 75 x 75
default-resolutions = 100,100,75,75
# how to log errors
use-syslog = on
# deferglyphs makes a tremendous usability difference for CJK fonts
deferglyphs = 16
-------------------------
V teto chvili staci pouze zamenit poradi radku s odkazem na fonty tak, aby
prvni byly fonty z kodove stranky ISO-8859-2.
Opraveny config potom vypada asi takto:
--------------
#
# Default font server configuration file for Red Hat Linux 6.0
#
# allow a max of 4 clients to connect to this font server
client-limit = 4
# when a font server reaches its limit, start up a new one
clone-self = off
# alternate font servers for clients to use
#alternate-servers = foo:7101,bar:7102
# where to look for fonts
# Some of these are commented out, i.e. the TrueType and Type1
# directories in /usr/share, because they aren't forced to be
# installed alongside X.
#
catalogue = /usr/share/fonts/ISO8859-2/misc:unscaled,
/usr/share/fonts/ISO8859-2/75dpi:unscaled,
/usr/share/fonts/ISO8859-2/Type1,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc:unscaled,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi:unscaled,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi:unscaled,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Type1,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Speedo,
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/mdk:unscaled,
/usr/share/fonts/default/Type1,
/usr/share/fonts/ttf/decoratives,
/usr/share/fonts/ttf/western
# in 12 points, decipoints
default-point-size = 120
# 100 x 100 and 75 x 75
default-resolutions = 100,100,75,75
# how to log errors
use-syslog = on
# deferglyphs makes a tremendous usability difference for CJK fonts
deferglyphs = 16
--------------------
Ted by se jiz po odhlaseni z KDE2 a restartu font serveru a XFree serveru
mely zobrazovat ceske fonty dobre.
Budu se snazit, aby se toto reseni objevilo nekde na WWW strankach, zatim
je v provozu URL adresa http://www.linux.cz/mandrake-cz/, ktera obsahuje
preklad tiskoveho prohlaseni, ale v budoucnosti by mela obsahovat dalsi
odkazy a popis deni a stavu kolem distribuce Mandrake.
Radek Vybiral
Zdravim,
mam Mandraka 8.0 z FTP instalace (predtim 7.2 obdobne) s dual bootem puvodnich Win98. Zadne zasadni instalacni problemy (vse zavisi na spolehlivosti prenosu, z CD by to melo byt OK). Problem s fonty jsem mel a mam dosud navzdory uvedene uprave v /etc/X11/fs/config a naklikane konfiguraci fontu z Ovladaciho centra KDE. Konqueror zatvrzele prepina z meho nastaveni Helveticy na puvodni Timesy, jinde je to lepsi. Nepomohlo ani respektovani rad v Czech-howto. Mandrake je pro lidi zbehle z Windows v mnohem nejlepsi alternativou Linuxu, ale duslednejsi a aktualizovane CZ-HOWTO by hodne pomohlo (napr. tisk ceske diakritiky, ruzne zobrazovani cestiny na webu pod ruznymi browsery aj). Necemu snad rozumim, odkojeny prikazovou radkou a kompilacnimi postupy ale nejsem, takze vitam dalsi pomoc tech, kteri vedi vice. Dalsi KDE pry maji umet import MSOffice dokumentu, coz by byl posledni hrebicek...
Mam ted (zhruba mesic) nainstalovany Mandrake 8.0 a nestacim se divit. Mam takovy prumerny pocitac (celer 500 MHz, 128 MB RAM, nvidia vanta) a muj oblibeny Gnome se na teto sestave doslova plazi, nemluve o tom, ze nektere aplikace padaji, nektere dokonce odmitaji startovat a podobne. Celkove by se to dalo radit nekam za win2k. Se svymi rucne kompilovanymi aplikacemi na Slacku, pripadne s originalnimi baliky od Patricka jsem nikdy takovy problem nemel. Takze jestli si takhle predstavujete budoucnost linuxu... ;-(
Hadam, ze chyba bude spis v tom Gnome - co takhle zkusit WindowMaker, IceWM, BlackBox, nebo nejaky podobny WM? Z vlastni zkusenosti vim, ze rozdil je vice nez markantni: start XFree86 (3.3.6) + Gnome (verzi nevim - orig. RH6.2) cca minuta, ale X + WindowMaker cca 10 sec a IceWM jeste o chlup min (Pentium 200, 48 MB RAM). Nestopoval jsem, to, tak mne prosim nechytejte za vterinku;-).
Vsichni vychvaluji ten Mandrake. Jak je skvely uzivatelsy pritulny, ... Neznal jsem tu distribuci, podlehl jsem, stahnul jsem 8.0 a nainstaloval. Jen FREE verzi. Zklamani... System neni vyladeny, zlobi mi instalator balicku, ... A nevim jestli jsem neco neprehledl, ale instalacni program je jeste horsi nez u RedHatu, neni tam velky prostor pro manevrovani, ani se nelze vratit o par kroku zpet... Ano, KDE je pekne, ale taky moc aplikaci skripe. Myslel jsem, ze RedHat, kterym musim pouzivat nahradim Mandakem, ktery z nej vychazi. Mozna nekdy priste... Jsem BFU? Asi ano, neumim ty drbne chyby odstranit... Vyhovuje mi Debian. Sice nema zadne super konfiguracni nastroje, ale aspon ma sablony konfiguracnich souboru, to je lepsi nez nepovedeny pokus o konfiguracni rozhrani. DSELECT na vyber balicku v Debianu je super. Stejne jako snadne updaty. Bohuzel, komercni distribuce Progeny ktera z Debianu vychazi, ma jeste mouchy. Aspon se mi ta prvni verze moc nelibila, zlobila. Ale Progeny je obrovskym prislibem do budoucnosti, snad autori distribuci vyladi. A pak je tady SuSE, s tim mam taky docela dobrou zkusenost, skoda, ze neexistuje zadna FREE verze... Takze si porad myslim, ze se vratim k Debianu. S tim bylo tezke zacit, ale jinak ten system docela funguje.<A pak taky neni spatne FreeBSD, coz uz ale neni Linux. Na tom je krasne, ze staci jen velmi malo konfiguracnich zasahu a clovek ziska funkcni pocitac pro sve potreby. Konfiguracni soubory jsou taky nachystany pro typickeho uzivatele, staci jen nepatrne upravit.... Teda pokud ten uzivatel pozaduje standartni veci...> A pak taky neni spatne FreeBSD, coz uz ale neni Linux. Na tom je krasne, ze staci jen velmi malo konfiguracnich zasahu a clovek ziska funkcni pocitac pro sve potreby. Konfiguracni soubory jsou taky nachystany pro typickeho uzivatele, staci jen nepatrne upravit.... Teda pokud ten uzivatel pozaduje standartni veci... ;-) Kdy uz tady konecne bude distribuce Linuxu se snadnosti nastavovani windows a moznostmi Linuxu?? Nepripada Vam obcas, ze se poplacavame po zadech a rikame si, jak jsme dobri? A taky vzdycky premyslim, jestli autori recenzi testovali stejnou distribuci jako ja. Delam snad neco spatne??
ja nijak nechci obhajovat vyladenost mandraku ve verzi 8.0 ta je doopravdy uboha a taky proto vznikl projekt
sk-mandrake ale tvrdit ze se neda v instalatoru manevrovat je doufam jenom vase chvilkkove pochybeni jinak doopravdy nevim, kdyz vam dela problem prijit sam na to ze se na ty hvezdicky nalevo da klikat...
takze prosim nezatracujte neco cemu nerozumite
Doposud jsem provozoval RH6.1 . Protoze jsem jiz v minulosti Mandrake zkousel a libil se mi hlavne proto ze ma RH zaklad koupil sem si LM 8.0. Bohuzel pri instalaci na mem stroji ( Celeron 500, Voodoo 3 2000, 196 MB RAM ) zatuhne pri formatovani disku. Zkousel jsem i zformatovat predem jinym nastrojem a pri instalaci formatovani preskocit, ale pouze jsem oddalil zatuhnuti pri vyberu balicku. Po nekolika pokusech (hledani reseni na Inetu, upgrade BIOSu, upgrade z RH 6.1 ) jsem se vzdal a vratil k RH 6.1.
Moje zkušenost je podobná. Zkoušel jsem nainstalovat Mandrake 8.0 a po instalaci jsem měl špatné fonty a nefungovala zvuková karta. S instalací zvukové karty jsem už měl své zkušenosti z RedHatu 6.1, takže jsem zkoušel uplatnit stejný postup - marně. Ohledně těch fontů jsem nepodezíral chybnou substituci, ale vzhledem k nefunkčnosti zvukovky jsem to také připisoval problému se správným ovladačem (zdálo se mi logické, že když fonty se při instalaci zobrazují správně, není důvod, aby nefungovaly jindy).
Nakonec jsem se naštval, nainstaloval RedHat 7.1 a je vymalováno - vše funguje bez problémů.
Vyzkousel jsem RedHat, Debian, Slackware a jeste nejake jine distribuce. Co se tyce Mandrake 8.0 jsem spokojeny. Muzete si zvolit grafickou instalaci, nebo textovou. Bohuzel Vam vzdy vnuti instalaci a konfiguraci Xsu ale nemusite ho spoustet pri startu, takze to neni az tak velky problem. Me osobne proste vyhovuje (cca 15 instalaci na ruznem HW bez probsu). Jedine co obcas dela problemy jsou Xsy, ale vzhledem k tomu ze se snazim delat spis serever pro mensi firmy (samba, mail, ftp, www, proxy), tak je mi to putna. Co je pro me dulezite, ze si zvolite jakou security chcete mit. Date max a pak pouze povolujete sluzby co chcete. Pro me jako BFU je to super.
taktiez pouzivam mdk 8.0, velmi sa mi pacila moznost resizovat velkost fat32 uz pri instalacii a instalacia na reiserFS. Instalacia vsak nebola moc jednoducha. Nakolko nepouzivam lilo, ale loadlin, pre istotu som si dal spravit bootovaciu disketu. Pri bootovani ale nastal problem - ukazalo sa ze disketa je vadna. Nastastie sa da cd pouzit ako rescue disk, takze som si mohol namountovat moj novy root a vytiahnut kernel. Nejaky dobrak ale skompiloval defaultny kernel bez reiserFS (len ako modul), takze som musel opat bootovat rescue aby som si vytiahol aj boot image :)
Co ma ale sklamalo boli fonty (dalo to dost casu nastavovat v konq. ine fonty). Po normalnej praci so software managerom zrazu z nicoho nic prestali fungovat data sources. Tak som ich vyrazil a pokusal som sa ich znovu pridat (instalacne cd) cez software manager, ale bezvysledne, nedaju sa pridat spat. Tak som ich pridal rucne cez nejaku utilitku z prikaz. riadku (nepamatam si nazov). Sice tam teraz opat mam data sources, ale ked dam nieco instalovat, nevypyta si to spravne CD ako povodne. Ma tento problem aj niekto iny ?
Ale aby som len nekritizoval, GENIALNA vec je supermounter, neviem ci je to aj v inych distribuciach, ale som stastny ze konecne mozem kedykolvek vytrhnut CD z mechaniky.
MDK 8.0 jsem musel instalovat v textovem rezimu, protoze se nedohodl s mou ATI-64Mach. A nevim jestli jsem nekde zvolil "Instalaci pro totalni BFU", ale skutecne nebylo kde uhnout. Ani mi nenabidl jak si preji rozdelit disk, mohl jsem si akorad vybrat, ktery disk si vezme pod kontrolu. Takze rikate, ze v grafickem prostredi je nejaka flexibilita? Aspon ze tak...
mdk8 mam teprve treti den a uz mi stacil 2x zatuhnout tak, ze neslo prejit ani do consoly, pomohl jedine reset. XMMS se seka a gimp mi parkrat spadnul pri ukladani souboru. Je to skoda, protoze mdk8 vypada perfektne, instalace je taky v klidu a fonty se podarily v pohode (aspon v gnome) rozchodit. Jestli se mi to ale nepodari do konce tydne nejak lip rozjet tak se vracim k rh71.
Jiz rok jsem uzivatelem Linuxu i Windows a narazil jsem na 2 problemy.
(RH 7.0 CZ)
1. Pokud nastavim zdileni souboru pres sambu je pro klientske stanice s Windows problem se zapisem a čtenim souboru ktere maji v nazvu znaky česke abecedy.(celkem neprijemna zalezitost)
2. Druhy problem se tyka pripojeni k internetu pomoci modemu. Vzhledem k tomu ze sit ceskeho Telekomu je mirne nestandartni. Je nutne zadat modemu nejakou pridavnou instrukci aby necekal na oznamovaci ton.
Vzhledem ze u uvedeneho modemu neznam jeho jmeno a samozrejme nemam ani manual je to trochu problem.
(nevite nekdo nejakou instrukci pro standartni modemy?)
Nemuzete mi nekdo prosim odpovedet jak vzniklou situaci resit?
A zda jsou tyto problemy jiz nejak osetreny v distribuci Mandrake 8.0 (nekteri mi kamaradi nemaji dost trpelivosti).
Pokud ma nekdo nejaky muzetemi prosim poslat e-mail.
ad 1)
V /etc/samba/smb.conf tyto řádky:
client code page = 852
character set = iso8859-2
Dále je asi třeba mít v jádře podporu pro znakovou sadu iso8859-2.
ad 2) AT X3 - pro modem Hayes kompatibilní (zatím jsem neviděl jiný).
viz třeba http://www.computercraft.com/docs/hayescom.html
Nebo je možné nechat ve Windows protokolovat spojení do souboru a pak si tu AT sekvenci přečíst.
Doufam, ze dneska to forum bude jeste nekdo cist :)
Kvuli problemum s hardwarem nemuzu pouzit pri instalaci zadny predpripraveny kernel. Je tu tedy jeste moznost pomoci blank.img vytvorit "prazdnou" instalacni disketu a nahrat na ni svuj vlastni kernel.
Mam ale problem - kernel se zacne nacitat ale pak system zatuhne. Potreboval bych vedet zda si nekdo vlastni instalacni disketu vytvarel a jake pouzil volby v kernelu. Nevim totiz co vsechno tam je potreba a prilis velkej kernel se mi na disketu s ostatnima vecma uz nevejde.
BTW - muze byt problem v tom, ze Mandrake pouziva (aspon myslim) zImage a ja bzImage? (do zImage se nevejdu).
BEDA
Jsem uzivatel W2000. Mam jich vsak uplne po krk. rad bych tedy presedlal na linux. nejsem idiot, ale rad bych zacal na necem primitivnejsim:-))
A zde je muj dotaz: Mam laptop, Dell Latitude a chci se zeptat zda i na tomto stroji se linux rozchodi. Jestli ma podporu automatickeho dobijeni akumularu kdyz je v siti (mozna to de z biosu, nevim).
Proste bude to chodit?
Patřím také k uživatelům Win98, na mém počítači (P133, 24 RAM, 3GB HDD) běží poměrně slušně (dobře nastavené).
Před několika měsíci (měl jsem menší disk) jsem smazal windows a nainstalovat RedHat 6. Nicméně byl opravdu velice pomalý. Nyní si chci dát 7.1CZ na další partion a zkoušet ho znovu, ale stále mám několik problémů - programy pod win32 - v linuxu se nevyznám, tudíž nevím jak ho nastavit, aby běhal aspoň jako ty windows, nevím kde sehnat programy co budu potřebovat, emulátor win,...
V mém okolí není téměř žándný Linux-ák, takže se nemám koho zeptat. Poradíte mi někdo, kde sehnat tyto utility, informace o nastavování,... ? To info bych potřeboval czesky, umím sice anglicky, ale netroufám si natolik, abych z MANu pochopil vše...
Na win98 mám apache, php a mysql. Vím, že v RedHatu to nebude problém. Ale potřebuji tam otevřít i všechny dokumenty, co jsem doteď napsal. DOC převedu na RTF, ale jak převést XLS (Excel), abych nepřišel o vzorce ? Funguje již spolehlivě emulace Win32, že bych Linuxu nechal přístupnou partion s Win a tahal programy tam odsud ?
Zdravim. Tak jsem si Mandrake nainstaloval na desktop jak v praci, tak doma. Narozdil od ostatnich si nemuzu vynachvalit instalator - nadetekeoval vsechen HW a nastavil /az na problem s modemem/. Nicmene na obou pocitacich se vyskytl problem. U jednoho nelze spustit HW konfiguracni nastroj Drake (ci jak se jmenuje:) resp. spustil lze avsak behem detekce HW pocitac "spadne". Jedna se o Compaq Deskpro EN PIII 733,128RAM. Na druhem pocitaci zlobi powersave mod. Jakmile prepnu zpet s usporneho rezimu do KDE tak zacne "padat" shell a postupne zacne pocitac tuhnout:(
Konfigurace je podobna avsak PII 400, 128 RAM. V samotnem HW by vsak problem byt nemel...
Problem je mozna mezi zidli a klavesnici - s Linuxem teprve zacinam.
Tak jsem si rekl, ze to taky zkusim... Mel jsem na 20 GB disku partysnu FAT na Win, pak Linux (puvodne Slackware bez X), a pak zase 15 GB FAT na spolecna data.
Instalace probehla bez problemu (na zformatovanou Linux partysnu), vsechno nasel, nainstaloval a restartoval. Krome temer necitelnych fontu vse fungovalo v poradku. Pak jsem rebootoval do Windows, ale problem! Win nevidel na 15GB FAT partysnu - fdisk hlasil "Unknown type", v linuxu pise fdisk "Win FAT 32 Skryta (1b)". Mam pocit, ze instalace zmenila oznaceni partysny na 1b. Bohuzel ted nevim, jaka byla puvodni a musim to nekde zjistit, abych ji mohl prepsat a Win na ni zase videl.
Mohl by mi někdo poradit jak nainstalovat plugin do xmms na přehrávání divx ?:
http://www.xmms.org/files/plugins/avi-xmms/avi-xmms-1.2.2.tar.gz
bohužel to po mě chce glib 1.2.2 a ten se mi nepodařilo nainstalovat...
Nebo máte někdo dobře fungující přehrávač divx i s titulkama ? , lamp mi nejde taky zkompilovat , jediny co jede tak je aviplay ale ten je bez titulku.
Uvítal bych odkazy na nějaké fóra pro mírně pokročilé začátečníky.
předem díky za odpověď.
Rekneme, ze uzivatele pocitacu muzeme rozdelit do dvou skupin. V te prvni skupine jsou lide, kteri (treba i radoby) vedi co od OS/SW ocekavaji a podle toho se zarizuji. Hledaji napr. kvalitni, levny sw, moznost vybrat si Wmanazer, technickou podporu nebo jine alternativy.
Takovy clovek se muze klidne rozhodnout pro nejakou distribuci Linuxu a nebo take nemusi, protoze hleda neco jineho (treba sirokou nabidku kradeneho ale kvalitniho sw). V teto skupine jsou take parani, kteri prirozene instaluji W98 a MNOZSTVI vynikajich her s podporou nejruznejsiho HW. Vedi proc to delaji a do ceho jdou.
Vezmete si programatory. Necim se preci zivit musi. A jakou si tedy maji vybrat platformu? Jasne ze zvitezi neco, co pouziva 90% uzivatelu (zalezi na druhu sw). Proto v prvni rade sahne po M$Win. Tak ma jistotu, ze pokud je produkt kvalitni, koupi ho (pokud neukradne;) spousta uzivatelu a on na tom vydela. Uzivi se. Muze si pohravat s Linuxem a ve volnem case psat pod GPL. Neco se jiste nauci, mozna ziska prestiz...
A zde je prave zacarovany kruh. 90% uzivatelu pouziva MSoft. Vyvojari tedy pisi pod MSoft. Zvysuje se nabidka SW pro MSoft. Stale vice lidi pouziva MSoft. Vyvojari vice pisi pod MSoft. Zvysuje se nabidka SW. Vyrobce HW pisi ovladace pro MSoft....
Druha skupina lidi chce parit hry. Chce mit nainstalovany OS (vetsinou ani nevi co to je). Chce mit doma spoustu domacich aplikaci aniz by si je musela pracne shanet a instalovat. :) Donutte tuto skupinu k tomu, aby se naucila nainstalovat resp. nakonfigurovat neco na Linuxu, kdyz jedine co znaji je carka, ctverecek, krizek, soubor otevrit, OK, Storno.
(Mimochodem znate ten vtip s "control alt delete ale kontrol asi s 'K'"?) Koupi si MSoft. A proc ne, kdyz maji spoustu znamych, kteri dodaji mnozstvi prepalenych her a programu. Nemusi (a ani treba neznaji) pouzivat Inet. A kdyby je nekdo prekecal k Linuxu, lide si preci berou praci i domu. Ale v praci se pouziva MSoft. Proc si tedy komplikovat zivot?
S Linuxem to vidim blede. Myslim, ze dokud na Linuxu nebudou fungovat komercni aplikace (ve velkem mnozstvi, a proc by mely) tak nikdy neprorazi k obycejnym uzivatelum. A kdyz se tak nestane, zustane Linux linuxem takovym jakym je (ale ani to neni spatny :) Prave moznost vybrat si "jednoduchou" distribuci (treba Mandrake) podle schopnosti uzivatelu a se spoustou office balicku, by pomohla linux vyrazne prosadit. Dyk Debian zustane :)
Takze my, zaplat panbuh za klikaci Windows, za ruzne distribuce Linuxu i za ty ostatni. Netvrdim, ze pocitace se dostaly k uzivatelum jenom diky woknum, ale byly to prave wokna a je jedno proc. A tyhle wokna proste zajistily programatorum prave jen jednu ekonomicky stalou platformu, nasledne rozsireni po celem svete. At tedy dela kazdy co umi, M$ necht marketinguje, Solaris at se treba specialuzuje, RH at se snazi prorazit svou distribuci, Mandrake tu svou. Je to jenom na nas, pro co budeme psat aplikace, jakou si vybereme cestu. Kdyz to mohl dokazat blbecek co ukradl basic, proc ne ja. Takze ne oni, ale my.
PS(obecne): zastavam nazor: Kdyz se ti neco nelibi, tak si to napis sam. Zas tak jednoduchy to nebude. Kdyz to nezvladnes, tak to aspon nekritizuj.
Fiha, to sem se rozepsal... dik za moznost vyjadreni nazoru.
Proc si hardcore Linuxaci porad stezuji, ze nekdo neco konfiguruje mysi ? Je to nemistny dogmatismus. Ja jako programator samozrejme vim, jak je dulezite, kdyz je konfiguracni soubor textovy a lze ho rucne (nebo programove) oeditovat - ale to prece neznamena, ze jiny nastroj tenhle konfiguracni soubor nema mit pravo vytvorit pomoci klikani mysi !
Kazdy by mel mit pravo pouzivat pocitac takovym zpusobem, jaky uzna za vhodne. Kdyz se shodneme na platforme, kde jeden muze klavesnicovat a druhy mysit, bude to idealni, ne ? Firmy budou pro tuhle platformu psat SW, apod. Microsoft i Apple se dostali do slepe ulicky kvuli svemu mysimu dogmatismu; komercni Unixy zase kvuli dogamtismu konzolovemu (kdyz pomineme milion jinych duvodu, jako jsou vyhody open-source, apod.)
Linux s grafickou nadstavbou ma ty spravne predpoklady stat se nedogmatickym systemem, ktery lze vyuzvat tisici zpusoby a kde si kazdy najde to svoje. Ja taky kompiluju jadro, instaluju aplikace vetsinou uz prekladanim ze zdrojaku, apod. - ok, ale kazde konfigurovani mysi stejne uvitam. Proc si nastavovat obrazek pozadi v textovem konfiguraku, kdyz to jde mysi ?
Ahoj.
Prosim Vas o radu s instalaci. Myslite si, ze bude problem ten Mandrake nainstalovat na secondary master disk s tim, ze se z nej bude bootovat jenom pres disketu? Hlavne jenom zadne LILO. Jsem zatim uplny zacatecnik a pri poslednim experimentovani s RedHatem si mi tam nasralo a dalo spoustu ho vykopat pryc. Pujde vyse zminena konfigurace pri instalaci jednoduse naklikat nebo to bude narocnejsi?
Dekuji za pomoc a s pozdravem
Tomas Lizner
Taky jsem se nechal nalakat k instalaci noveho linuxu Mandrake 8.0. Preztoze jsem se jiz mnohokrat drive pokousel pouzit RH. Vzdycky to vsak na necem haprovalo, padalo, divne se chovalo.
Jak jinak sem se mohl tvarit, kdyz instalace probehla UPLNE bez problemu a vsecko vcetne site se nastavilo samo! Byl to proste supr pocit :)
Nojo, ale pak preztoze sem si vse nastavil jak sem chtel se mi zobrazovaly fonty opravdu hodne chlupate. Hledal jsem hodne navodu (doporucuji: http://www.mandrakeuser.org) ale az tento vse aspon pro me vyresil:
zmenil sem soubor /etc/X11/fs/config tak ze jsem ke vsem parametrum s fontovyma cestama pridal ":unscaled" (napr.: /usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi:unscaled,) a taky to mozna bylo tim, ze jsem si nainstaloval uplne novou verzi AbiWordu (http://www.abisource.com). To vse zapricinilo, ze uz funguji ciste fonty nejen v KDE ale i v browserech.
Je to supr a podpori to mou snahu o prechod z W na L.
Po skompilovani bbkeys pre wm blackbox mi uplne odisiel Xfs a nechce sa restartovat. Vyhlasi chybu a nic. Po nepodarenych pokusoch o spustenie wm blackbox vypise:
_FontTransSocketUNIXConnect: can't connect: errno=2
failed to set default font path 'unix/:-1'
Fatal server error: could not open default font 'fixed'
Prosim Vas ako riesit tento problem kedze nemozem spusti program na spravu fontov pod X-ami. Ako to riesit cez konzolu.
Dik
Pisem trosku neskoro, ale dufam, ze sa najde niekto kto pomoze. Neviete niekto preco sa neda v MDK8 skompilovat jadro a zvukovy server v KDE takmer stopercentne sposobi vytuhnutie systemu s nasledujucim poskodenim filesystemu?
Jadro som skusal kompilovat s gcc aj s kgcc v oboch pripadoch bzImage urobi perfektne , ale na moduloch krachne . KDE pri spusteni multimedialneho prehravaca vyda iba sycanie ( 99% pripadov) a vytuhne. Xmms ide stopercentene a tak isto aj KDE 2.1 v RedHat 7.0 (jadro2.4.3) mi tieto problemy nerobilo (zvukovka Via686, ac97 codec na doske QDI, procesor Duron.) Budem velmi vdacny za radu ktora pomoze.
..hmmm, jedni nadávají, druzí chválí: Takže jsem byl velmi zdatný uživatel Win, ale žádné z nich nevydžely bez reinstalace víc jak 5 měsíců. Pak jsem musel udělat internetový server, takže do Linuxu. Tak jsem probral RedHat od ver. 6.0 po 7.1, SuSE od ver 6.4 po 7.1 a pořád problémy. V jednom zamrzala instalacce, další neuměl s myší, další neuměl s grafikou v Xkách atd... prostě jsem požadoval to ce je maník zvyklý ve Win...něco jako Windows Commander apod... Zkrátka první ce se rozešlo bez problému byl MDK 8.0, CD-ROM, externí ZIP100 a diskta jsou samy namountované, grafika v KDE OK, vidím na Windowsí FAT32 partišny, myš v X-terminálu na MidnightCommanderu funguje jak má a to je celkem dobrá pozice pro začátek zkoumání Linuxu. Jedinou závadu - opravu českých fontů - jsem zvládnul po cca 2 hodinách zkoumání nové "věci" Linux. Kdo zatím tápe, tak tady je postup: Napoprvé každopádně instalovat vše co se může hodit, všechny fonty ISO8859-2, správce souborů mc, rpmdrake a další. Čím víc se toho napoprvé oškube, tím víc problémů při zkoumání. Napapaná instalace zhltne cca 1,8 GB extended partition a něco SWAP (128MB). Odměnou je komfort obsluhy. S KDE to jde oškubat i na 450 MB ale občas něco praktického chybí... Po 14 dnech usilovného "hraní" si s Mandrakem 8.0 jsem nainstaloval internetový server/router se 6 síťovými kartami, na kterém funguje: www server Apache, DNS, router, maškaráda (desítková síť připojená 1 veřejnou IP - kdo neví) a příjem pošty POP3. Zatím jsem nerozchodil SMTP odesílání pošty. Asi někde zablokováno, při instalaci jsem zvolil "Nejsilnější zabezpečení", takže to bude třeba ještě někde odšpuntovat. K těm fontům v KDE: Nejdříve ve správci prostředí (KDE) nastavit zemi CS a české prostředí. Správcem balíčků přihrát z 2. CD fonty ISO8859-2 100dpi které to samo nenainstalovalo a potom všude kde to jde nahradit default fonty fontem adobe-courier a adobe-helvetica zapnout kódování ISO-8829-2. Tím se to stane dívatelné a dál si už každý poradí. ... Každopádně pokud někdo přechází z Win na Lin, Mandrake 8.0 je nejsnadnější cesta. Jo a zapomeňte na na tištěné knihy jako LDP a Linux internet server, je tam sice ledacos vysvětlené, ale zastaralé (mám je z r.1999), takže teorie tam popsaná ANO ale konkrétní rady (ve kterém souboru co nastavit) NE, v nových verzích Lin 7.0 --> 8.0 se to nastavuje jinde. Skoro vše popsáno v manuálových stránkách přímo na CD, maškaráda popsána v Internetu. Přeji mnoho úspěchů, jde to... nejsem žádný nadprůměrný génius a za 14 dnů chodí server v Mandrake :-))) ...
Ahoj,
jsem zdatny uzivat W98 a W2000. Moc rad bych presel na Linux ale... Bojim se, ze mi nebude chodit HW. S Linuxem nemam vubec zadne zkusenosti. Chtel bych se opatat , jak mi bude chodit napr. ZIP 100 interni, scaneru Umax 3400, vypalovacka Yamaha atd. Bude mi to chodit bez problemu i pod Lnuxem?????? Take jak je to s cestinou?? PC mam hlavne na tvojbu www stranek. Pouzivam PHP a MySQL. To by problem byt asi nemel. Jak se pracuje pod Linuxem s obrazky. Existuje neco jako PaintShopPro???? Mohli byste mi nedko doporucit, jaky Linux pouzit????? Moc dekuji.
Lada