Hlavní navigace

Vektory s Xarou

Svatopluk Vít 18. 1. 2009

Pokud chceme seriózně zmapovat vektorový svět v Linuxu, nemůžeme minout produkt Xara Xtreme. Je to profesionální produkt komerční firmy, který byl kupodivu uvolněn pod svobodnou licencí. Aspoň jednou tak můžete mít pocit, že máte v Linuxu produkt, který ve Windows není.

Abych předešel dohadům, Xara Xtreme samozřejmě existuje ve verzi pro Microsoft Windows, ovšem nemá svobodnou licenci a je zapotřebí za jeho použití platit cca 100 USD za licenci). Nicméně se jedná o skoro totožné produkty, které se vzájemně ovlivňují. Původní komerční základ aplikace je na ní samozřejmě vidět. Má velmi dobré ovládání s řadou funkcí a s velkým množstvím vstupních formátů.

Historie firmy Xara, stojící za vývojem aplikace, sahá do počátku osmdesátých let, kdy tato britská společnost vyráběla programy pro různá odvětví práce s počítačem. Například se uvádí, že je výrobcem prvního nástroje dnes běžné používaného a známého programu pro korekci překlepů. Spíše si ji však mnoho lidí vybaví jako tvůrce programu pro DTP, sazbu vzorců či audio editoru. Všeobecně známou se firma stala v roce 1995 kdy přivedla na svět konkurenta tehdy dominujícího balíku CorelDraw. Produkt se jmenoval Xara Studio a licenci na něj (pro roky 1995 až 20000) nakonec získal i zmiňovaný Corel který jej překřtil na CorelXara (Corel se neúspěšně snažil převzít i celou společnost). Xara program nakonec vydává pod jménem Xara X. Vše stále na Microsoft Windows.

V roce 2005 byl na trh uveden produkt Xara Xtreme ve své GNU GPL verzi a je dostupný jak pod Linuxem, tak i pod Mac OS a za jeho používání není nutné platit. Jedná se o špičkový moderní program s komerčním základem pro tvorbu 2D grafiky. Pokud se chcete zabývat vektorovou grafikou pod Linuxem, neměli byste jej minout. Po spuštění vás uvítá klasické okno vektorového editoru s nástrojovou lištou, na které se nachází standardní nástroje jako štětec, editor tvarů, výplně či texty (a mnoho dalších). U textů však nenajdete jen základní funkce pro práci s textem (písmo, velikost, styl, zarovnání), ale i pokročilejší věci jako je kerning (vzdálenost mezi jednotlivými znaky). Zvláštností je například nástroj pro změnu perspektivy daného grafického objektu (Mould Tool) nebo nástroj pro přeměnu objektu v jiný objekt pomocí přechodových fází (Blend Tool). Určitě oceníte i nástroj pro zprůhledňování objektu či tvorbu stínu. Xara Xtreme je dnes hodnocena jako jeden z nejpřívětivějších programů a navíc má jedno z nejrychlejších vykreslovacích jader. Z dalších vlastností určitě uvedu převod rastrových obrázků na vektorové (trasování) či práci s vrstvami. Objekty na stránce můžete zarovnávat či sdružovat do skupin, kombinovat je. Mnoho funkcí není vůbec dostupných z nástrojové lišty či z nabídky, místo toho je hledejte v nabídce po stisknutí pravého tlačítka myši. Je to pohodlné, občas se vám však může stát, že funkci přehlédnete a budete si myslet, že ji Xara Xtreme vůbec nemá.

Pokud program Xara Xtreme porovnáte s několika dalšími zjistíte například, že nepodporuje vícestránkové dokumenty. Navíc není v této verzi implementován nástroj pro animace. Na importu najdete formáty Adobe (PDF, Adobe Illustrator) a SVG, nemluvě o velkém množství rastrových formátů (JPG, GIF, TIFF či PNG). Na výstupu je to totožné, včetně nativního formátu XAR, který je formátem Xara Xtreme.

Pokud se na Xara Xtreme podíváme kritickým pohledem, zjistíme, že je sice profesionálním produktem, ale jeho vybavenost funkcemi tak, jak je známe od konkurence, je na nižší úrovni. Osobně bych jej zařadil doprostřed mezi OpenOffice.org Draw a Inkscape. Pro začátečníka je velmi vhodný, protože už vypadá dospěle, časem ale zjistíte, že vám prostě některé funkce chybí. Pokud jej srovnáváme s OpenOffice.org Draw, zjistíme, že se lépe ovládá, podporuje SVG a práce v něm jde lépe od ruky. V porovnání s Inkscape mu chybí některé funkce. Ale třeba ve Skotsku se v některých školách používá Xara Xtreme pro výuku základů počítačové grafiky. Vývoj současné verze je trochu na mrtvém bodě, nejposlednější dostupná vývojová verze je z roku 2007 (nemluvím o zdrojových kódech, pokud si chcete zkompilovat svou verzi, je k dispozici kód novější). I tak je ovšem Xara Xtreme velmi dobrým produktem, který nezklame. Pokud byste chtěli nějaký slušný produkt pro začátečnické zkoušení, zkuste Xaru. V tomto článku, který si neklade za cíl být podrobnou recenzí, se toho moc konkrétního nedozvíte, zkuste si jej nainstalovat a odzkoušet sami. K dispozici je verze tzv. Autopackage balíčku. Stačí ji stáhnout, někam uložit a spustit. Vše ostatní si tento balíček udělá sám (instalace chybějících komponent a vlastní aplikace) bez ohledu na distribuci.

Našli jste v článku chybu?

22. 1. 2009 18:21

Lael Ophir (neregistrovaný)
Tak to se bavím se špatným člověkem. Že domácí pečivo je zadarmo tvrdil nějaký slovák, který se k tomu výroku už raději nemá. zkuste si vymyslet přezdívku, abyste se v threadu jednoznačně identifikoval.

"Predpokladam, ze keby ti napiekla pecivo mama alebo manzelka, tiez by bolo mizerne, lebo by bolo zadarmo." - to byl začátek threadu o pečivu

22. 1. 2009 16:26

Lael Ophir (neregistrovaný)
Domácí pekárnu nemám. Pečivo mrazím, a mikrovlnka ho za pár minut rozmrazí a rozpeče. S pekárnou by bylo více práce. Navíc domácí pekárna neumí bez delší přípravy nic, než jen bochník chleba. Croissanty a bagety pro ní musíte pracně připravovat. K tomu má domácí trouba poměrně vysoké pořizovací náklady, které samozřejmě nepočítáte :)

Na běžný český rohlík potřebujete mouku, droždí, mléko, cukr, tuk, sůl a případně mák. Vyjma toho také troubu, energii, ale hlavně spoustu času. Ještě nesmíte zapo…

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR