Hlavní navigace

Vývoj Ubuntu Phone se pozastavuje, systém přejde na Snapy

6. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mobilní Ubuntu čekají další odklady. Vývoj nových funkcí byl prakticky pozastaven, vývojáři se mají zaměřit na dokončení Unity 8 a přechodu na balíčky Snap, aby mobilní i desktopová varianta měly stejný základ.

Mobilní varianta distribuce Ubuntu v poslední době relativně často, cca jednou za měsíc až dva, dostávala OTA aktualizace. Postupně jich vyšlo 14 a systém byl od svého uvedení docela dost obohacen. Teď však uživatelé mají smůlu a další aktualizace se jen tak nedočkají. Bylo oznámeno, že vývoj systému, resp. nových funkcí, je pozastaven a bude se pracovat na portaci systému na novou základnu.

Ta se má skládat hlavně z nového balíčkovacího formátu Snap a rozhraní Unity 8. V zásadě jde o to, aby se sjednotila základna pro standardní i mobilní verzi Ubuntu. O to už se ale distribuce snaží několik let a nevypadá to, že by už byla v cílové rovince. Je tak celkem pravděpodobné, že se Ubuntu Phone v roce 2017 nedočká nasazení na nové zařízení ani funkčních vylepšení.

Neplánujeme přidávat další funkce do současného stabilního PPA, ale poskytneme alespoň bezpečnostní aktualizace, např. pro webový prohlížeč, píše Pat McGowan. Podle něj také brzy vyjdou první testovací obrazy postavené na Snapech. A to jak pro architekturu ARM, tak pro AMD64 a některé jednodeskové počítače včetně Raspberry Pi.

Vývoj Unity 8 se aktuálně soustředí na desktopové funkce, takže se v nových obrazech nejspíš neobjeví žádné větší vylepšení, dokud nebude dosaženo parity desktopového a mobilního režimu, dodává McGowan, který bohužel neposkytl ani přibližný časový rámec.

Unity 8 a Mir se odkládají už dlouho

Bohužel jde o další z řady odkladů, který novou generaci Ubuntu potkal, takže je obtížné nebýt skeptický. Původně mělo být Unity 8 s novým zobrazovacím serverem Mir připraveno už pro Ubuntu 14.04 LTS, ale práce se nepodařilo dokončit ani do dalšího LTS vydání 16.04. Nasazení konkurenčního serveru Wayland ve Fedoře se sice také protáhlo, ale dnes už je výchozí a funguje celkem dobře.

Brzy už to bude dva roky, co se začal prodávat první telefon s Ubuntu Bq Aquaris E4.5. Zatím poslední zařízení Meizu PRO 5 bylo uvedeno minulý rok začátkem léta. Mezitím došlo ještě na tablet Bq Aquaris M10 a telefon Meizu MX4. Oficiální porty existují také pro Nexus 4 a Nexus 7, neoficiální např. pro OnePlus One a X, Fairphone 2 a další zařízení řady Nexus.

CS24_early

Recenze posledního Meizu PRO 5 strany nelinuxových médií nebyly příliš pozitivní.Kvůli nedostatku aplikací a pomalému softwaru je téměř nemožné Ubuntu doporučit někomu jinému kromě největších fanoušků Linuxu, obzvlášť když existuje i verze s Androidem, napsal server TechRadar. V současném stavu Ubuntu Touch nedělá nic jiného, než že kazí jinak výbornou vlajkovou loď, napsala zase GSMArena a telefon nazvala roztomilým nemotorným tučňákem.

S každým průtahem bude proniknutí na mobilní trh, kde už pomalu soupeří pouze Android a iOS, čím dál obtížnější. Mozilla už to s Firefox OS vzdala a příliš se nedaří ani firmě Jolla se systémem Sailfish OS.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.