Hlavní navigace

Wšehochuť (22. 4. 1999)

22. 4. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejen chlebem živ je člověk, nejen prací jde zabíjet čas. Asi každý člověk, který přišel do styku s počítačem se také setkal s hrami. V dnešní Wšehochuti se podíváme na několik užitečných míst, kde se dozvíte, jak to vypadá s hrami pro Linux.

Pokud se přímo chcete vrhnout na stahování, kompilování, instalování a testování, doporučuji začít v herní sekci na serveru Linux Links. Zde najdete přes 200 odkazů na všemožné hry od karetních a deskových, přes strategické až po akční. Jsou mezi nimi i porty oblíbených her pro DOS, jako například Doom, Heretic (dokonce i s podporou síťové hry) nebo Descent. Některé z projektů vznikly na zelené louce, ale jsou inspirovány jinými populárními hrami, jako například Clone (klon Warcrafta II), LinCity (zjevně inspirované SimCity) nebo Pingus (klon populárních Lemmings). Problémem takových her bývá často grafika. Existuje totiž poměrně hodně programátorů, kteří jsou ochotni vytvářet hry bez nároků na nějaké jiné ohodnocení, než pár pochvalných emailů, ale zřejmě jenom málo podobně nadšených grafiků, případně hudebníků a podobně. Tím ovšem nechci říct, že snad jde o špatné hry. Často právě naopak, konec konců, vzpomeňme si na stará dobrá Spectra, Atárka a jiné osmibity, u kterých se o grafice skoro ani nedalo mluvit a přesto, jaká s nimi byla sranda.

Pokud si raději nejdříve přečtete nějakou tu recenzi nebo prostě chcete sledovat novinky v herním světě, máte na výběr několik alternativ. Zřejmě nejznámější je server Linux Games. Každý den zde naleznete novinky a zajímavosti, které se netýkají jenom her samotných, ale také souvisejících projektů, jako je třeba podpora 3Dfx karet nebo vývoj herních kitů pro vývojáře. Server je velice pěkně vyvedený a zdá se, že autoři nemají problém se sháněním témat. Dnes jsem se například dozvěděl, že existuje klon Dooma (z originálních zdrojových kódů ID softu), který má takové „vychytávky“, jako například dívání se nahoru a dolů, průhledné objekty, konzoli a'la Quake, ruční míření, skákání nebo deathmatch pro 32(!) hráčů.
Kromě denních aktualit najdete na Linux Games několik užitečných návodů (například jak rozběhat Starcraft pod Wine) a odkazů na linuxové herní projekty. Rovněž je zde hostováno několik domovských stránek originálních linuxových her (namátkou mHockey nebo The Guild).

Dalším serverem, který se zabývá linuxovými hrami je The Linux Game Tome. Je poměrně přehledně zpracován, hry, o kterých se zde píše, jsou ohodnocovány. Ke každé hře se hned z přehledné tabulky dozvíte několik základních informací, jako například to, zda je určena pro konzoli nebo pro X, jestli jsou ve hře zvuky, zda podporuje síťovou hru atd. Všechny hry, které přes Game Tome prošly, si můžete nechat zobrazit řazené podle jména, datumu, žánru nebo ratingu.

A na závěr ještě něco pro fanoušky hry Quake. Ano, i toto oblíbené 3D hromadné vraždění je možné zapařit na Linuxu. Veškeré podstatné informace naleznete na serveru Linux Quake. Ovšem navzdory svému jménu, server není zaměřen pouze na hru Quake, ale podobně jako dva výše uvedené přináší i různé další novinky ze světa počítačové zábavy.

Tak, to je pro dnešek vše. Příště se podíváme zase na jiné výsledky lidského snažení :)

Autor článku