Hlavní navigace

Wšehochuť (22. 4. 1999)

Michal Krause 22. 4. 1999

Nejen chlebem živ je člověk, nejen prací jde zabíjet čas. Asi každý člověk, který přišel do styku s počítačem se také setkal s hrami. V dnešní Wšehochuti se podíváme na několik užitečných míst, kde se dozvíte, jak to vypadá s hrami pro Linux.

Pokud se přímo chcete vrhnout na stahování, kompilování, instalování a testování, doporučuji začít v herní sekci na serveru Linux Links. Zde najdete přes 200 odkazů na všemožné hry od karetních a deskových, přes strategické až po akční. Jsou mezi nimi i porty oblíbených her pro DOS, jako například Doom, Heretic (dokonce i s podporou síťové hry) nebo Descent. Některé z projektů vznikly na zelené louce, ale jsou inspirovány jinými populárními hrami, jako například Clone (klon Warcrafta II), LinCity (zjevně inspirované SimCity) nebo Pingus (klon populárních Lemmings). Problémem takových her bývá často grafika. Existuje totiž poměrně hodně programátorů, kteří jsou ochotni vytvářet hry bez nároků na nějaké jiné ohodnocení, než pár pochvalných emailů, ale zřejmě jenom málo podobně nadšených grafiků, případně hudebníků a podobně. Tím ovšem nechci říct, že snad jde o špatné hry. Často právě naopak, konec konců, vzpomeňme si na stará dobrá Spectra, Atárka a jiné osmibity, u kterých se o grafice skoro ani nedalo mluvit a přesto, jaká s nimi byla sranda.

Pokud si raději nejdříve přečtete nějakou tu recenzi nebo prostě chcete sledovat novinky v herním světě, máte na výběr několik alternativ. Zřejmě nejznámější je server Linux Games. Každý den zde naleznete novinky a zajímavosti, které se netýkají jenom her samotných, ale také souvisejících projektů, jako je třeba podpora 3Dfx karet nebo vývoj herních kitů pro vývojáře. Server je velice pěkně vyvedený a zdá se, že autoři nemají problém se sháněním témat. Dnes jsem se například dozvěděl, že existuje klon Dooma (z originálních zdrojových kódů ID softu), který má takové „vychytávky“, jako například dívání se nahoru a dolů, průhledné objekty, konzoli a'la Quake, ruční míření, skákání nebo deathmatch pro 32(!) hráčů.
Kromě denních aktualit najdete na Linux Games několik užitečných návodů (například jak rozběhat Starcraft pod Wine) a odkazů na linuxové herní projekty. Rovněž je zde hostováno několik domovských stránek originálních linuxových her (namátkou mHockey nebo The Guild).

Dalším serverem, který se zabývá linuxovými hrami je The Linux Game Tome. Je poměrně přehledně zpracován, hry, o kterých se zde píše, jsou ohodnocovány. Ke každé hře se hned z přehledné tabulky dozvíte několik základních informací, jako například to, zda je určena pro konzoli nebo pro X, jestli jsou ve hře zvuky, zda podporuje síťovou hru atd. Všechny hry, které přes Game Tome prošly, si můžete nechat zobrazit řazené podle jména, datumu, žánru nebo ratingu.

A na závěr ještě něco pro fanoušky hry Quake. Ano, i toto oblíbené 3D hromadné vraždění je možné zapařit na Linuxu. Veškeré podstatné informace naleznete na serveru Linux Quake. Ovšem navzdory svému jménu, server není zaměřen pouze na hru Quake, ale podobně jako dva výše uvedené přináší i různé další novinky ze světa počítačové zábavy.

Tak, to je pro dnešek vše. Příště se podíváme zase na jiné výsledky lidského snažení :)

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?