Hlavní navigace

Wšehochuť (7. 6. 1999)

8. 6. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Od posledního vydání Wšehochuti už uběhlo poměrně dost času a tak se dnes mrkneme na něco opravdu velkého a dlouho očekávaného, totiž server Linux.com. Kromě toho zabloudíme opět do světa GIMPa a grafiky na server TheGimp.com.
Linux.com

Start serveru Linux.com byl bezpochyby nejočekávanější linuxo-internetovou událostí tohoto roku. Lukrativní doména ležela dlouhou dobu ladem a skoro se na ní pozapomnělo. Až teprve pře několika měsíci se začaly objevovat první náznaky toho, že se věci daly do pohybu. Dosavadní majitel domény Fred van Kempen (jeho jméno najdete i v souboru CREDITS u zdrojáků jádra) nakonec oznámil, že doména je na prodej, ovšem (pro mnohé překvapivě) ne podle pravidla „kdo dá víc“. Uchazeči o doménu museli předložit svůj projekt i finanční garance. Mezi účastníky řízení byly údajně společnosti Red Hat, Compaq, Hewlet Packard a dokonce prý i Kalifornská pobočka Micro$oftu. Nejvyšší nabídka pak zněla na 5,5 milionu dolarů. Navzdory tomu se vítězem stala firma, kterou málokdo považoval za favorita – VA Research. Přesto nebylo její vítězství zase až tak překvapivé. Jednak jde o firmu, jejíž aktivity souvisí z 99 procent s Linuxem a jednak krátce před tím získala finanční injekci od Intelu, který zřejmě využívá každou možnost, jak vyklouznout ze škrtící smyčky jménem Micro$oft.
Tak, to byla v krátkosti historie a nyní se pojďme podívat, jaká je přítomnost. Při první návštěvě mě zaujal design. Musím uznat, že server je pěkně zpracovaný, design je účelný, ale zajímavý. Ovšem o design zde jde samozřejmě až v druhé řadě: nejdůležitější jsou informace. Ještě než se vrhneme na vlastní obsah, chtěl bych zmínit možnost personalisace. I když se nastavení v podstatě týká jenom toho, jaké linky se zobrazí na titulní straně, musím říci, že jde o funkci příjemnou. No a teď se už konečně vrhneme na obsah :)
Titulní stranu bych „virtuálně“ rozdělil na tři části. V levém sloupci jsou odkazy na jiné servery (tato část je právě konfigurovatelná) a krátké aktuální zprávy, které jsou ovšem z větší části přejímané ze serveru Linux Today. Prostřední část je vyhrazena pro články, rozhovory a podobně. Nalezneme zde i odkazy na některé zdroje přímo na Linux.com. Mezi nimi je například i Chat. Poslední částí je pravý sloupec, který obsahuje odkazy (některé duplicitní se střední částí) na trvalé součásti serveru Linux.com (archív článků, seznam distribucí, sekce o ladění Linuxu atd.).
Obecně vzato je Linux.com zatím převážně rozcestníkem, termín portál bych ve vztahu k němu asi zrovna nepoužil, čímž ale nechci snižovat jeho kvalitu, vůbec ne! Je totiž dobře, když lze co nějvětší množství informací najít v jednom zdroji, což určitě usnadní práci každému z nás.
Pokud bych měl vyzdvihnout některé části serveru, byl to asi seznam distribucí a sekce Tuning Linux.
Moje pocity z Linux.com shrnuté do jedné věty by vypadaly asi takto: „výborně zpracovaný server s mnoha zajímavými informacemi, jehož největším kladem je centralizace zdrojů, ale přeci jenom, nemohlo to být ještě o malinko lepší?“.

TheGimp.com
Od ryze technických záležitostí se přesuneme k umění, konkrétně grafice a ještě konkrétněji ke GIMPu. Podle slov autora serveru TheGimp.com, kterým je Michael J. Hammel, by zde měl umělec najít průvodce světem GIMPa. K vidění je zde mnoho zajímavého. Asi nejoblíbenější sekcí budou Tutoriály (i když jich zatím není mnoho), případně Tipy & Triky (v těch mimochodem naleznete srovnání některých akcí ve Photoshopu a GIMPu – to může být při přechodu docela užitečné). Na serveru je rovněž ke stažení několik vzorů (patterns), odkazy na zajímavé pluginy a samozřejmě obligátní linky na podobné stránky. Neméně důležitá je textová část, kde se dozvíte například o tom, co zajímavého nabídne GIMP 1.2 nebo jak nainstalovat ovladače scanneru SANE.
Celkově vzato je TheGimp.com dobře udělaný server a navíc lze autora považovat za dostatečnou autoritu (Hamml napsal knihu The Artists' Guide to the Gimp a některé jeho práce jste mohli nalézt na dříve recenzovaném serveru LinuxArtist). Osobně jsem dostal po návštěvě tohoto serveru docela chuť si zmiňovanou knihu zakoupit :)
Jediné, co bych serveru vytknul je pomalu přibývající obsah, ale každý, kdo má s něčím podobným co do činění ví, že to vůbec není legrace.

A to je pro tentokrát vše.

Autor článku