Hlavní navigace

CZFree.NET

FSP 2.8.1 beta 23

Vyšla další betaverze FSP. Zlepšena byla podpora sítí PLR kompatibilních s CZFREE.NET, přidána podpora pro packety > 1 k a pár drobných, ale důležitých úprav. Sosejte FSPčkem.

20. 1. 2005 10:31

Blbinka na víkend

Blbinka na víkend: pokud se vám líbily mé dávné historky z CZFree,zajděte si do kina na dokument Český sen – v závěru uvidíte asi 10 minut nadávat souseda důchodce, který mi zakázal dát anténu na střechu :).

5. 6. 2004 0:03

czfree po roce

S navzájem protichůdnými reakcemi plnými emocí se setkal článek Patricka Zandla rekapitulující vývoj czfree po jednom roce.

10. 2. 2004 19:33

Komunita komunitních sítí

Co je městská komunitní síť, už víme. Naše vlastní problémy jsme si alespoň z větší části vyřešili, takže můžeme uvažovat o další metě, a tou je propojení s dalšími sítěmi. Budeme se zabývat především technickým řešením, protože kapacita sítě (především té tunelované) dostačuje akorát tak na prohlížení webů vzdálených sítí, ale jde nám o princip, takže další krok je jen a pouze posílení přenosové kapacity.

Doba čtení: 3 minuty

Nejen o pruhovaném zvířectvu II

Od nahého počítače po brutální dynamický router :). Jak jsem slíbila minule, dnes si povíme, jak rozchodit v provinční síti zebru, na co si dát pozor apod. A když už jsme u toho, tak si teda povíme, jak rozchodit i téměř všechno ostatní :)

Doba čtení: 13 minut

Nejen o pruhovaném zvířectvu - Nejsme sekta (2)

Jak si zničit WiFi kartu, nervy a záhon před domem, ale hlavně, jak si ochočit zebru a OSPF za účelem akčního dynamického routování (dnes kecy, příště howto). Dozvíme se nakonec, kdo jsou tajemní Spermmi a Obumba?

Doba čtení: 8 minut

Proč budovat komunitní sítě?

Komunitní sítě, dnes tolik skloňované slovo. Ale co vlastně znamená? Proč takovou síť budovat, k čemy je to vlastně dobré a jaké si kladou jejich autoři cíle? Na to se pokusím odpovědět v dnešním článku.

Doba čtení: 6 minut

FreeCZ.Net

Několik uživatelů CZFree.Net společně usoudilo, že současný stav, který převládá ve fóru CZFree.Net jim nevyhovuje, a proto se rozhodli založit nové fórum. Toto fórum nese název FreeCZ.Net.

16. 4. 2003 10:21

Český zavináč 2002

Když se někde koná velká sláva, člověk, který se jí účastní, rád říká: „Byl jsem u toho.“ Šťastni, kdož totéž o své účasti na slavnostním večeru předávání cen Český zavináč 2002, říci nemohou. Žádná velká sláva to totiž nebyla. Za…

21. 3. 2003 9:20

Na LinuxExpu bude CZFree.Net

Na LinuxExpu bude CZFree.Net zajišťovat pokrytí signálem Wi-Fi. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet veřejné vysokorychlostní bezdrátové připojení do Internetu na přineseném Wi-Fi hardware, a případně konzultovat svoje technické problémy s experty…

19. 3. 2003 11:01

Mlynář v CZFree.Net

Do komunitní sítě CZFree.Net se ve středu připojila domácnost ministra informatiky ČR Vladimíra Mlynáře. Node se jmenuje micr, připojuje se přes AP octarna a využívá služeb internetové brány Prometheus, která je připojena přes node arachne. (upozornil David Špinar)

10. 3. 2003 9:34

Komunitní sítě (3)

V dnešním, posledním dílu seriálu se dozvíte o adresaci a routování v těchto sítích, co je potřeba udělat pro připojení, jaké jsou při stavbě a provozu sítě problémy a jaká je budoucnost těchto sítí.

Doba čtení: 7 minut

Komunitní sítě - co, kde, kdo a proč

Ve světě poskytovatelů připojení k Internetu se rozšířil zajímavý fenomén. Lidé přestali používat služeb komerčních připojovatelů Internetu a začali si stavět vlastní sítě. Komunitní sítě rostou po celém světě jako houby po dešti. Co tyto sítě nabízí? Za jakou cenu? Mají budoucnost? To vše se dozvíte v tomto článku.

Doba čtení: 4 minuty

Nejsme sekta!

CZFree.Net - jak jsem tam přišla. Nečekejte další clockoidní agitaci, nýbrž syrový pohádkový horor s pikantními detaily :). Jak je u Johanky zvykem, čtení jen pro silné povahy!

Doba čtení: 11 minut

Prezentace CZFree na CESNETu

Kdo jste propásli přímý přenos prezentace CZFree na CESNETu dne 28. ledna, můžete si prohlédnout akční záznam. Starring: Deu, Clock, lada, kamera Brain, křoví Johanka :).

3. 2. 2003 8:54

Jak vybudovat vlastní přípojný bod do CZFree.net

Jednání o ADSL se nám stále protahují, paušál pro komutované připojení Telecom na jednání Fóra pro dialup rozhodně odmítl, a tak není divu, že se CZFree.net těší stále větší a větší popularitě. Pokud se pro něj také rozhodnete a budete si chtít…

30. 1. 2003 11:21

CZFree.NET spustilo první optickou trasu

Je tomu zhruba dva týdny od okamžiku, kdy pražská komunitní síť CZFree.NET přestala být čistě mikrovlnnou záležitostí a zprovozněním 800metrového spoje s jednotkami Ronja 10M Metropolis vplula do vod bezvláknové optiky (též FSO, freespace optics). V tomto článku přineseme zprávu o fyzické realizaci tohoto průkopnického spoje, stejně tak jako popis, jak probíhala konfigurace příslušných parametrů na linuxových routerech na obou koncích.

Doba čtení: 7 minut

Euro neví, která bije

Docela zajímavé je dění kolem jednoho článku, který vyšel v magazínu Euro a který se „zasvěceně“ věnoval Wi-Fi a autor v něm mj. brojil proti CZFreeNet. Věci se věnuje MobilServer a naskýtá se dojem, že autor původního díla spíše než…

8. 1. 2003 9:34

CZFree.Net roste a sílí

CZFree.Net roste a sílí. Před šesti měsíci Lupa poprvé psala o amatérském projektu CZFree.Net, jehož náplní je vybudování metropolitní bezdrátové sítě. Co jej odlišovalo od ostatních metropolitních bezdrátových sítí, bylo ono slůvko…

10. 12. 2002 9:09

CZFree.NET a její budoucnost

Ještě krátce před prázdninami síť CZFree.NET prakticky neexistovala a nebylo o ní vidu ani slechu. Dnes po desítkách routerů na půdách pražských střech proudí data jejích uživatelů jako po jakékoliv jiné metropolitní síti. Od komerčních sítí se liší pouze tím, že připojení do ní je zdarma a síť je stavěna a rozšiřována uživateli samotnými.

Doba čtení: 5 minut

Ronja, dcera matfyzáka

Až při procházce čimickým hájem uvidíte červené světýlko, budete už vědět, že to není perníkova chaloupka, aneb povídaní o originálním GPL optickém pojítku sepsané samotným autorem a vynálezcem.

Doba čtení: 4 minuty