Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Témata
»
systemd
systemd
91
–
120
/
149
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Bizarní chyba v systemd
Uživatel mapleray odhalil, že když se má systemd služba spouštět pod uživatelem, jehož jméno začíná číslicí (v tomto případě uživatel symptomaticky pojmenovaný „0day“), služba se místo toho spustí pod rootem. Dle další diskuse problém pramení…
Michal Dvorak
2. 7. 2017
Kritická zranitelnost v systemd
Včera byla objevena kritická chyba CVE-2017–9445 v systemd-resolved. Škodlivý DNS server může speciálně upravenou odpovědí systemd-reslolved shodit nebo eventuálně spustit škodlivý kód. Chyba je ve všech systemd od verze 223. Patch je součástí…
Jan Fikar
28. 6. 2017
Vývojáři Parrot Security OS přejdou z Debianu na Devuan, hlavní důvod: systemd
Vývojáři speciální na bezpečnost zaměřené distribuce Parrot Security OS plánují přechod z Debianu na Devuan. Hlavním důvodem je systemd v Debianu. Svůj postoj k systemd shrnují na svém blogu spolu se spoustou veselých obrázků (memes). Na konci…
Jan Fikar
15. 6. 2017
Devuan 1.0 LTS, aneb Debian Jessie bez systemd
Tři týdny po vydání RC2 vyšla finální verze distribuce Devuan 1.0. Jedná se o fork Debianu, který místo startovacího programu systemd používá starší init. Tato verze je postavena na Debianu Jessie a je označena jako LTS. Vývojáři totiž distribuci…
Roman Bořánek
26. 5. 2017
Debian bez systemd je za dveřmi: Devuan 1.0 RC2
Projekt Devuan se pomalu ale jistě blíží do finiše. Tento fork Debianu, který na rozdíl od něj nepoužívá startovací program systemd, právě vyšel v druhé release candidate verzi 1.0. První verze distribuce původně byla plánována už na rok 2015, ale…
Roman Bořánek
5. 5. 2017
Distribuce bez systemd – problémy distribuce Slackel, náhradní Salix
Minulý díl byl věnován dokončení popisu MX AntiX a hlavně pak distribuci Slackel. V dnešním dílu její popis ukončíme a přejdeme na Salix, který se chlubí jednoduchostí, rychlostí a stabilitou.
Jaromír Vojtaj
17. 3. 2017
Doba čtení:
8 minut
Debian bez systemd Devuan vydal druhou betu
Devuan ke svému druhému výročí vydal druhou betaverzi založenou na Debianu Jessie bez systemd. První beta vyšla letos v dubnu. Instalační obrazy je možné stahovat z oficiálního archivu. (zdroj: phoronix)
Jan Fikar
1. 12. 2016
První Prague Containers Meetup se uskuteční 20. října
Ve čtvrtek 20. října se koná první Prague Containers Meetup. Tématem meetupu bude krátký talk, proč tento meetup vznikl jako fork Prague Docker Meetup a úvod do systemd-nspawn. Po skončení meetupu je plánován přesun k „podnětné rozpravě“ u piva. :)
Rwngwn
10. 10. 2016
Triviální chyba umožňuje zabrzdění systemd
Andrew Ayer nalezl triviální, avšak nepříjemnou chybu v systemd. Chyba spočívá v nesprávném ověření délky zprávy a de facto zabrzdí systemd, který dále neumožňuje spouštění démonů, zastavování démonů ani nelze čistě restartovat. Chyba by se…
Roman Bořánek
3. 10. 2016
Systemd bude mít vlastní mount
Nástroj systemd-mount je nejnovějším příspěvkem do vývoje kontroverzního init systému. Podobá se tradiční utilitě mount, ale přináší některé rozdíly: místo okamžitého spuštění procesu připojování oddílu se úloha zařadí do fronty správce služeb…
Petr Krčmář
22. 8. 2016
Canonical sjednocuje a zjednodušuje síťovou konfiguraci v Ubuntu
Zatímco Ubuntu na desktopu a serveru používá ke konfiguraci sítí /etc/network/interfaces, Ubuntu Cloud používá konfiguraci v YAML. Tyto konfigurace nejdou jednoduše použít pro NetworkManager ani pro networkd. Tento problém by měl řešit projekt…
Jan Fikar
4. 8. 2016
Nebojte se systemd: další komponenty
V dnešním posledním článku o správě systému se systemd si představíme další komponenty: především čtení logů, ale také přihlašování uživatelů, správu času a sítě.
Jan Knížek
25. 7. 2016
Doba čtení:
5 minut
Nebojte se systemd: zbývající konfigurace
Další článek ze série odhalující vnitřnosti systemd. Dnes dokončíme povídání o jádru systemd, představíme si generátory, obecnou konfiguraci a nakonec ještě dodatečné možnosti některých typů jednotek.
Jan Knížek
18. 7. 2016
Doba čtení:
4 minuty
Nebojte se systemd: zbývající typy jednotek
Minule jsme si představili cíle. Dnes se podíváme na všechny zbývající typy jednotek, tj. typy mount, automount, swap, timer, socket, device, slice a scope.
Jan Knížek
11. 7. 2016
Doba čtení:
7 minut
Nebojte se systemd: cíle
Jak jsme si již řekli, cíle (target) jsou typem jednotky, které nahrazují běhové úrovně. Cíl je jakási virtuální služba, která má definované závislosti, ale při spuštění neobsluhuje žádný program.
Jan Knížek
20. 6. 2016
Doba čtení:
5 minut
Nebojte se systemd: služby
Minule jsme si představili obecnou strukturu konfiguračních souborů. V dalších částech si budeme postupně představovat jednotlivé typy. Dnes se podíváme na služby (service).
Jan Knížek
13. 6. 2016
Doba čtení:
6 minut
Nebojte se systemd: vytváření jednotek
Minule jsme se naučili jednotky ovládat pomocí příkazu systemctl. Dnes si ukážeme jejich vytváření, formát konfiguračních souborů a nastavení stejné pro všechny typy jednotek.
Jan Knížek
6. 6. 2016
Doba čtení:
8 minut
Systemd po odhlášení zabije všechny procesy na pozadí
Systemd změnil výchozí hodnotu v souboru logind.conf na „yes“, což znamená, že budou zabity všechny procesy uživatele, který se odhlásí. V Debian bug trackeru už je nahlášená chyba. Nová změna totiž značí, že uživatelské procesy budou po odhlášení…
Petr Krčmář
30. 5. 2016
Nebojte se systemd: jednotky
Už jsme si řekli, že systemd pracuje s jednotkami několika druhů. Dnes si představíme, jak se s nimi pracuje obecně. V dalších článcích pak rozebereme jednotlivé typy do hloubky.
Jan Knížek
30. 5. 2016
Doba čtení:
7 minut
systemd zapíná podporu DNSSEC
Po třech měsících byla uvolněna další verze systemd, tentokrát označená číslem 230. Hlavní novinkou je ve výchozím stavu zapnutá validace DNSSEC ve vestavěném stub resolveru systemd-resolved. Přestože je možné ji při kompilaci vypnout, vývojáři…
Petr Krčmář
23. 5. 2016
Nebojte se systemd: co to je a co umí?
Systemd je stále více používaný init systém. V tomto seriálu se postupně seznámíme se systemd, jeho konfigurací základními odlišnostmi od System V init (zkráceně sysvinit).
Jan Knížek
23. 5. 2016
Doba čtení:
5 minut
Devuan Jessie: Debian bez systemd v první betaverzi
Distribuce Devuan vyšla v první betaverzi, která je forkem Debianu 8 Jessie. Devuan se od Debianu liší v podstatě jen tím, že namísto nového startovacího programu systemd používá starší initd. A samozřejmě se snaží o to, aby s ním byly kompatibilní…
Roman Bořánek
29. 4. 2016
Ubuntu 18.04 LTS bude mít systemd společné s Debianem
Martin Pitt je vývojářem zodpovědným za balíčky systemd v Ubuntu. Během posledních měsíců se snažil redukovat počet patchů proti Debianu. Z dlouhého seznamu změn se mu podařilo dostat na jediný patch a podle jeho vlastních slov by se před vydáním…
Petr Krčmář
15. 2. 2016
Počítač s UEFI se může nenávratně poškodit použitím rm -rf /
Počítač s UEFI se může nenávratně poškodit použitím rm -rf /, protože EFI proměnné jsou přimountované RW v /sys. V systemd byl otevřen bug, aby EFI proměnné byly přimountovány RO, ale Lennart Poettering tvrdí, že některé nástroje chtějí do EFI…
Jan Fikar
2. 2. 2016
Vyšel Manjaro Linux 15.2 s i3 nebo BspWM
Vyšel Manjaro Linux 15.2 ve dvou variantách. Komunitní s okenním manažerem i3 (nemá vztah k procesorům Intel) a nová komunitní edice s okenním manažerem BspWM, která zabírá ještě méně místa a paměti (po nabootování 105 MB RAM) než i3 a je…
Jan Fikar
31. 12. 2015
Bude vůbec možné provozovat moderní desktop bez systemd?
Na serveru slashdot.org se jeden z uživatelů Devuanu (fork Debianu bez systemd) ptá, zdali bude vůbec možné od příštího roku provozovat moderní desktop bez systemd. V KDE 5 mu přestalo fungovat uspávání a jeho nahlášená chyba byla uzavřena jako…
Jan Fikar
26. 11. 2015
Přednášky z konference systemd.conf 2015
První konference systemd.conf skončila minulý týden v Berlíně. Přednášky je možné vidět na YouTube a zároveň si můžete prohlédnout prezentace. Závěrečné zhodnocení konference se nachází na blogu Lennarta Poetteringa.
Jan Fikar
10. 11. 2015
Dá se ještě žít bez systemd?
Během minulého roku se zvedla velká vlna odporu k systemd. Důvody jsou zřejmé – nemožnost výběru vzhledem k množství závislostí systemd a jeho prorůstání do dalších částí linuxového ekosystému. Už nenajdete mainstreamovou distribuci, která by nepodlehla. Některé se alespoň snaží udržovat možnost volby.
Adam Covex Přibyl
6. 11. 2015
Doba čtení:
10 minut
Debian používá xorg bez práv roota
Od konce října xorg-server 1.17.3–1 v Debianu testing již nenastavuje setuid root a běží tedy jen s právy uživatele, zato používá logind a libpam-systemd. Také k běhu potřebuje DRM/KMS video ovladač. Startuje na vituální konzoli, na které byl puštěn a logy ukládá do ~/.local/share/xorg/ .
Jan Fikar
3. 11. 2015
BusyBox zrušil podporu pro Systemd
Projekt BusyBox na konci října odstranil podporu pro kontroverzní Systemd pomocí jediného krátkého commitu. Změnu provedl Denys Vlasenko a bez většího rozruchu prošla i mailing listem. Komentář je velmi krátký: Lidé od systemd nechtějí hrát čistou…
Petr Krčmář
2. 11. 2015
91
–
120
/
149
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Google potvrdil spojení systémů Chrome OS a Android do jedné platformy
Už mnoho měsíců se spekuluje o tom, že Google plánuje spojit operační systémy Chrome OS a Android do jedné jediné platformy. Nyní to…
Včera
Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí odměny za odhalení bezpečnostních děr ve svých IT systémech
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se stalo prvním státním orgánem v Česku, který zavedl program „bug bounty“ zaměřený na odhalování…
Včera
S propouštěním tísíců lidí odcházejí z Intelu i linuxoví vývojáři
Zdá se, že Lip-Bu Tan bude k Intelu přistupovat stejně jako svého času Rory Read k AMD. Firma je v krizi a musí radikálně řezat do všech…
Včera
Další zprávičky
Napište zprávičku
Chcete se proškolit Linux za zlomek ceny? Využijte dotaci 82 % z ceny!
TO CHCI
ČLÁNKY DO MAILU