Hlavní navigace

Slovníček pojmů "P"

PAP
Password Authentication Protocol
PC
Personal Computer
PCI
Peripheral Component Interconnect
PDA
Personal Digital Assistant
PDF
Portable Document Format
PDL
Public Documentation License.
Perl
Perl (Practical Extracting and Reporting Language) je programovací interpetovaný jazyk vyšší úrovně. Tento jazyk navrhnul a vyvinul pan Larry Wall. Jednou z jeho výhod je jednoduchá práce s texty a daty.
Phishing

Slovo phishing vzniklo kombinací z fishing (rybaření) a phreaking. Česky se někdy překládá jako Rhybaření. Phishing je krádež citlivých informací, např. údajů o platební kartě či krádež jména a hesla k nějaké službě.

Nejtypičtějším současným phishingem je falešný e-mail, tvářící se jako odeslaný z vaší banky v němž banka žádá o ověření totožnosti. Po kliknutí na odkaz je uživatel zaveden na falešnou stránku (která se ovšem tváří, že je v pořádku), kde odevzdá své údaje a následně přijde o peníze.

PHP
PHP je multiplatformní programovací jazyk, který je často využíván k dynamickému generování webových stránek na straně serveru. Běh samotné aplikace zajišťuje web server a prohlížeč pak obdrží už jen její výstup, kterým je běžný html soubor.
PINE
Program for Internet News and Email
Pine license
Licence vztahující se na e-mail klient Pine vyvinutý Washingtonskou Univerzitou a na editor Pico používaný v Pine. Překládání (kompilace) a spouštění Programu šířeného pod touto licencí nevyžaduje žádné zvláštní dovolení ani poplatky UW. Stejně tak se může Program libovolně šířit, licence ovšem zakazuje šíření prací odvozených od Programu. Práce odvozené od Programu se mohou bez zvláštního povolení šířit pouze v podobě patchů.
PNG
Portable Network Graphics
podcasting
Podcasting je slovo, které vzniklo spojením slov iPod a broadcasting. Podcast je hudební soubor, k jehož pravidelnému odběru se mohou uživatelé na internetu přihlásit pomocí samostatného programu nainstalovaného na počítači. Majitelé hudebních přehrávačů si tak mohou stahovat různé talkshow, diskusní pořady, hudební vysílání nebo třeba ranní zprávy.
POP
Zkratka pro Post Office Protocol. Protokol umožňující stažení pošty ze vzdálené schránky (serveru) na místní počítač, kde je možno dále s poštou pracovat.
POP3
Post Office Protocol version 3
POSIX
Portable Operating System Interface
ppp
PPP je zkratka pro Point to Point Protocol. Jedná se o protokol, který vytváří spojení do TCP/IP sítě přes modem a telefonní linku.
PPTP
Point-to-Point Tunnelling Protocol
Public Domain
Licence, jejímž uvedením se autor vzdává kontroly nad publikovaným software - můžete jej volně šířit a používat, ale i měnit či zahrnout do svých aplikací. Pozor, neplést s licencí Freeware.
Python
Python je interpretovaný interaktivní objektově orientovaný programovací jazyk.

Na této stránce naleznete náš slovníček pojmů. V případě, že daný pojem, který potřebujete vysvětlit, v seznamu nenajdete, můžete se na něj zeptat. Můžete také vložit nový pojem i s vysvětlením. V žádném případě nekopírujte pojmy z jiných webů!