Hlavní navigace

Webové prohlížeče

Mozilla, Firefox, Opera, MSIE, Lynx, Links a další.

Mozilla - jak to je

Projekt Mozilla je tak trochu jako NASA. V rámci vývoje tu je mnoho dílčích projektíků, které nemusí fungovat jen jako součást nového browseru, ale mohou pomoci komukoli, kdo o to projeví zájem.

Doba čtení: 4 minuty

Zkušenost s bezpečností dírou v Netscape 4.74

K díře v Netscapu nám Michal Vymazal napsal: „Zkousel jsem to jak pod Windows 98, tak pod RedHat 6.2 (kernel 2.2.16) s Netscape 4.74 a … nefunguje to. Skrze Javu sice spusti na portu 8080 (nejspis i kdekoliv jinde) jakysi http-proxy, ale to…

Bezpečnostní chyba v Netscape Communicatoru 4.74

Dan Brumleve objevil bezpečnostní díru v Netscapu (pro Windows i Linux), která umožňuje přístup na pevný disk užívatele. A jaká je nejjistější ochrana? Zakázat v prohlížeči Javu.

Mozilla M17

Mozilla Milestone 17 je venku. Stahujte zde. Podle různých nočních buildů lze usuzovat, že M17 už opravdu stojí za to.

Mozilla - jak to bylo

Mozilla je jeden z nejdiskutovanějších Open Source projektů vůbec. Někdo zastává názor, že Mozilla je požehnáním linuxové komunity a jiní jí pokládají za učebnicový příklad špatně vedeného projektu. Jak to tedy je doopravdy? Dnes se podíváme na trochu té historické pravdy o Mozille.

Doba čtení: 3 minuty

Zbavuje se Mozilla dětských nemocí?

Patříte také k těm, co nejsou moc spokojeni s nenasytným Netscapem a zbožně čekají na uvedení práce schopné Mozilly? Možná po přečtení dnešního článku zkusíte M17, která vypadá už velice slibně a pokud vám nevadí pár mušek, které ještě má, zkuste jí.

Doba čtení: 4 minuty

Mozilla M16

Mozilla M16 je na světě. Najdete ji zde. Měla by mimo jiné obsahovat funkci pro změnu skinů (zřejmě je tím míněna možnost měnit vzhled z menu, protože ručně to šlo i dříve), přibylo automatické doplňování URL i emailových adres, emailové filtry lze…

Zrychlete si svůj Netscape pomocí name cache

Ne každý má to štěstí, že je k Internetu připojen dostatečně pevnou a rychlou linkou. Naopak řada uživatelů Linuxu je odkázána na relativně pomalé a nestabilní modemové připojení. Pokud patříte mezi ně a chcete svůj úděl alespoň trochu vylepšit, pak by vám neměl uniknout následující článek.

Doba čtení: 3 minuty

Rozpustil Microsoft vývojáře MSIE pro Mac?

Na serveru MozillaZine! vyšel článek, který naznačuje, že Microsoft možná rozpustil tým vyvojářů Internet Exploreru pro Mac OS. Myslím, že potvrdí-li se tato informace, nebude to dobrá zpráva pro uživatele, ovšem otevře to vrátka Mozille. No, uvidíme, jak to dopadne.

Podpora XML v prohlížečích

Na serveru XML.com vyšel článek, který vám přiblíží, jak na tom jsou tři nejznámější prohlížeče – Internet Explorer, Netscape Communicator/Mo­zilla a Opera – s podporou XML. Lepší se to, lepší, ale k optimálnímu stavu máme ještě celkem daleko.

Prohlížeče a OS na Rootu

V souvislosti s předchozí zprávou o používání MS produktů pro čtení linuxových serverů, tu máme pár čísel ohledně ROOTa. Poměr Netscape Navigator vs. MS Internet Explorer je 52:48 a u OS je poměr Microsoft vs. zbytek světa 71:29. Z toho plyne, že…

Mozilla M15

Mozilla M15 je na světě. Zatím jsme ji nestihli vyzkoušet, takže nevíme, jak tato verze vypadá a zda už se blíží použitelnosti. Všichni ovšem doufáme, že už ano :)

Netscape Navigator 6.0 zklamáním

Zklamání: nový Netscape Navigator 6.0 není nový produkt, který implementuje renderovací engine Gecko z Mozilly, ale úplně obyčejná Mozilla M14 s vyměněnou animací, která běží při natahování stránky. Možná je tam pár vylepšení (já je nenašel), ale…

6. 4. 2000 0:00

Netscape Navigator 6.0 preview

Dnes již zmiňovaný Netscape Navigator 6.0 preview si můžete stáhnout zde. Špatná zpráva je, že server Netscapu je brutálně přetížen a navíc má navzdory původním předpokladům instalační balík něco přes 10 MB. Naladěn Mozillou jsem čekal tak poloviční velikost.

5. 4. 2000 0:00

Netscape 6 beta dnes!

Netscape Navigator verze 6 bude představen již dnes, i když zatím pouze v betaverzi. Jde o vůbec první verzi (samozřejmě míněno ve smyslu produktu přímo od AOL, nyní vlastnící firmu Netscape), která obsahuje výsledky projektu Mozilla. Oficiální představení můžete sledovat i na webu.

5. 4. 2000 0:00

Mozilla slaví druhé narozeniny

Projekt Mozilla slaví druhé narozeniny. Pokud vás zajímá, jak to vlastně všechno po ty dlouhé měsíce dřiny probíhalo, můžete navštívit novou stránku MozillaZinu, která se zaobírá historií programu. Vše bohatě obrazově dokumentováno :)

3. 4. 2000 0:00

5. dubna se těšte na betu Netscape 6

Beta verze prohlížeče Netscape verze 6 bude představena již 5. dubna, tedy za necelý týden. Předpokládá se, že tato verze nabídne větší rychlost a také menší velikost (cca 5,5 MB). Tato verze bude vůbec první, která integruje technologii Gecko,…

31. 3. 2000 0:00

Beta verze Netscape 6 do měsíce

V pondělí America Online prohlásila, že během 25 dnů uvolní beta verzi šesté verze prohlížeče Netscape. Sedm společností – IBM, Intel, Red Hat, Sun Microsystems, NetObjects, Liberate Technologies a Nokia – současně s tím ohlásilo…

23. 3. 2000 0:00

ChromeZone - skiny pro Mozillu

Jednou z novinek prohlížeče Mozilla oproti svému předkovi, tedy Netscape Communicatoru, je podpora skinů neboli témat. To myslím není nic nového a napsalo se o tom již mnoho článků. Novinkou je ovšem server The ChromeZone při serveru MozillaZine,…

Šifrování v Mozilla M14

Původně se slibovaná podpora šifrování do Mozilly M14 nedostala, ale krátce po jejím vydání jsme se přesto dočkali. Šifrování schopné verze najdete zde. Jsou to ty se slovíčkem Crypto v názvu (překvapení :).

Opera pro BeOS a Epoc

BeOS a Epoc jsou první dva operační systémy, pro něž se norský prohlížeč Opera přehoupl do stádia beta verze. Nevím, čím si to zasloužily zrovná tyto dva, ale přejme jim to :). Podrobnosti.

Mozilla M14

Mozilla M14 byla zveřejněna. Aktuálně jsou k dispozici binárky pro Windows, Mac OS a Linux a samozřejmě také zdrojové kódy. Oproti očekávání M14 neobsahuje podporu šifrování. Poslední verzi si můžete stáhnout zde.

Mozilla M14 zřejmě se šifrováním

Nadcházející verze prohlížeče Mozilla M14 bude již zřejmě obsahovat i podporu šifrování. Kód je prý již dostatečně odladěný a neohrozí stabilitu programu.

MSIE 5.5 beta se nechce odinstalovat

Chcete vyzkoušet MSIE 5.5 beta (samozřejmě ve Windows :)? Možná to není dobrý nápad, protože jsou prý velké problémy s odinstalováním. Vždycky, se mi při podobných zprávách vybavuje scéna z Vetřelce, kdy se ta malá chobotnička coby instalátor…

15. 2. 2000 0:00

Mozilla M13

Vyšel další build prohlížeče Mozilla M13. Zatím jsou k dispozici verze pro Linux, Windows a Mac OS, první dvě jmenované pak s i bez FullCircle Talkback klienta. Informace o této verzi naleznete zde. Pokud se něco nezměnilo, mohla by být M13 posledním krokem před první uživatelskou betaverzí.

27. 1. 2000 0:00

Mozilla M12

Na ftp serveru projektu Mozilla je již k dispozici verze M12 v binární podobě pro různé platformy. Potěšující je, že alespoň v RPM formátu lze konečně stahnout zvlášť prohlížeč a zvlášt mailového klienta.

Zkušenost s kompilací Mozilly M12

Tak jsem se rozhodl, že zkusim zkompilovat Mozillu M12 k obrazu svému. Pravda, velikost rozbalených zdrojáků – 120 MB – mě už docela překvapila, ale zábava začala až při vlastní kompilaci. Každou chvíli se volné místo na disku smrsklo…

22. 12. 1999 0:00

Mozilla M12

Vyšla další vývojářská verze prohlížeče Mozilla. M12 je zatím dostupná pouze ve zdrojové podobě. Podle zákulisních informací se Mozilla za posledních 14 dní pohnula značně kupředu a zejména uživatelské rozhraní se mělo výrazně zrychlit.

22. 12. 1999 0:00

Opera pro Linux je za dveřmi

Darren R. Starr, šéf vývojářů prohlížeče Opera pro Linux, očekává uvolnění první beta verze v časovém horizontu čtyř až šesti týdnů. Aktuální stav je prý takový, že je implementována naprostá většina funkcí, dolaďuje se XML, SSL a CSS. Poslední, co…

13. 11. 1999 0:00

NScache pro práci s cache Netscape

Števo Ondrejička vydal další verzi programu NScache pro offline práci s obsahem cache Netscape Navigatoru.

30. 10. 1999 0:00